Regióny Bratislava Top

OBŽALOVANÝ Z BRUTÁLNEJ VRAŽDY to vzal do vlastných rúk! Priviazaný na lane preukazoval svoju nevinu

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Niečo také tu ešte nebolo! Dušan Vasko, prezývaný Kladivo, je obžalovaný z likvidácie bratislavského podnikateľa Jána Šimeka prezývaného Anča. Jeho telo podľa prokurátora rozštvrtili, natlačili do plastového suda a vyhodili do mŕtveho ramena Dunaja neďaleko Rusoviec. Kladivo, ktorý tvrdenia prokurátora odmieta, však vzal svoju budúcnosť do vlastných rúk. Aby súdu preukázal nepravdivosť tvrdení, priviazal sa na lano a vstúpil do rieky, kde mali skončiť Šimekove pozostatky. To, či sa to oplatilo, sa dozvie už v utorok 20. apríla 2021, kedy bude Krajský súd v Bratislave rozhodovať o jeho vine, či nevine. Prokurátor pre Kladiva žiada 26 rokov väzenia.

 

Podnikateľ Ján Šimek, v podsvetí známy pod prezývkou Anča, je nezvestný od februára 2008. Čo presne sa vtedy stalo, nikto netušil, až kým sa jazyk nerozviazal mužom z obávaného bratislavského gangu piťovcov. Práve na základe výpovede bossa skupiny Juraja Ondrejčáka prezývaného Piťo, jeho dvorného zabijaka Ľuboša Zelmana alias Zrzka a ďalších členov gangu prokurátor obžaloval Dušana Vaska z jednej z najbrutálnejších vrážd.

Prokurátor a vražda Šimeka

Podľa bratislavského prokurátora Jána Šimeka prezývaného Anča zavraždili 28. februára 2008, v priestoroch záhradnej chatky v bratislavskej Dúbravke. Mal to byť práve spomínaný Dušan Vasko alias Kladivo a jeden z najobávanejších členov gangu piťovcov Mikuláš Polóny, ktorí „presne nezisteným spôsobom a z presne nezisteného dôvodu úmyselne spôsobili smrť Jánovi Šimekovi, pričom po jeho usmrtení niektoré časti jeho tela spoločným konaním umiestnili do plastového suda a s určitým časovým odstupom Ľuboš Zelman s Mikulášom Polónym (zomrelý dňa 24.1.2017) naložili uvedený sud obsahujúci časti tela Jána Šimeka do motorového vozidla, ktoré riadil Ľuboš Zelman…. tento sud priviezli k mŕtvemu ramenu Dunaja nazývanému Polder v katastrálnom území Rusovce, kde ho spoločnými silami hodili do vody,“ napísal v obžalobe prokurátor s tým, že žiada pre Dušana Vaska prezývaného Kladivo 26 rokov väzenia. Pozostatky Jána Šimeka sa doteraz nájsť nepodarilo.

Na mieste činu

Kladivo sa o tom, že ho vinia z vraždy Jána Šimeka, dozvedel za múrmi väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou. Tam si odpykával štyri a pol ročný trest za to, že na chate, kde mali zavraždiť Jána Šimeka, týral svoju manželku. Potom, ako ho prepustili na slobodu, vzal svoj osud do vlastných rúk. Vinu v prípade brutálnej vraždy odmietal a tak sa vybral na miesto, kde piťovci podľa vlastných výpovedí sud s pozostatkami vyhodili.

 

Obžalovaný Dušan Vasko alias Kladivo sa obviazal lanom a vstúpil do ramena Dunaja, kde mali vyhodiť pozostatky Jána Šimeka. Zdroj: archív

Zoznam.sk získal z pokusu, ktorý mal obžalovanému Dušanovi Vaskovi pred súdom pomôcť pri preukazovaní svojej neviny, fotografie. Na nich sa muž prezývaný Kladivo obmotal lanom a vstúpil presne do miest, ktoré mafiáni označili ako miesto, kde vyhodili sud s rozkrájaným telom Jána Šimeka. Vasko sa snažil týmto pokusom preukázať to, že ak piťovci hovoria pravdu, musel by tam sud s pozostatkami stále byť. Podľa Vaska tam totiž nebol prúd vody a hladina mu siahala po hrudník. Napriek tomu tam policajní potápači spomínaný sud nenašli.

Okresný súd, ktorý v súvislosti s vraždou vypočul aj obávaných mafiánov na čele so samotným bossom piťovcov Jurajom Ondrejčákom a mafiánskym zabijakom Ľubošom Zelmanom, už medzičasom vyriekol svoj verdikt. Dušana Vaska vyhlásil za nevinného a vo svojom stanovisku vysvetlil aj dôvody tohto rozhodnutia. “V rámci dokazovania na súde nebol predložený žiadny verifikovaný dôkaz k tomu, že nezvestný Ján Šimek mal byť zavraždený a nebol ani predložený dôkaz, že v prípade mal byť zavraždený, že by sa na jeho vražde mal zúčastniť aktívnou účasťou i obžalovaný…. Pre uznanie viny zo spáchania trestného činu je potrebné, aby boli vylúčené všetky pochybnosti o priebehu skutkového deja, k čomu v tomto prípade nedošlo,“ napísala v rozhodnutí predsedníčka senátu Jana Grendárová.

 

Figurant pri rekonštrukcii vraždy Jána Šimeka ukazuje na sud, do akého mali byť uložené jeho pozostatky. Zdroj: archív

Prokurátor svoj postoj k veci nezmenil. Po oslobodzujúcom verdikte podal odvolanie voči verdiktu súdu a pre obžalovaného Dušana Vaska stále žiada 26 rokov natvrdo. Ako to celé dopadne bude jasne už v utorok 20. apríla 2021. Práve v tento deň posúdi rozhodnutie okresného súdu Krajský súd v Bratislave.

Kto bol zavraždený Ján Šimek prezývaný Anča?

Pochádzal z bratislavskej Petržalky a vyučil sa za automechanika. V horúcich deväťdesiatych rokoch sa rozhodol, že chce žiť v blahobyte. Anča, ako Šimeka v podsvetí prezývali, sa v priebehu niekoľkých rokov stal majiteľom ubytovne pre robotníkov, vlastnil niekoľko erotických salónov, bar v Petržalke a s ďalším spoločníkom, v podsvetí prezývaným Ceco, prevádzkovali hotel v Krpáčove.

 

Galéria
Zavraždený Ján Šimek prezývaný Anča. Zdroj: archív
Zabijak mafie Ľuboš Zelman si za päť vrážd odpykáva 12 ročný trest. Zdroj: archív
Zdroj: archív
Obžalovaný Dušan Vasklo alias Kladivo sa obviazal lanom a vstúpil do ramena Dunaja, kde mali vyhodiť pozostatky Jána Šimeka. Zdroj: archív
Mikuláš Polóny spáchal v roku 2017 samovraždu. Zdroj: archív
MIesto kde mafiáni zaparkovali auto s pozostatkami Jána Šimeka. Zdroj: archív
Juraj Ondrejčák alias Piťo. Zdroj: archív
Ján Šimek. Zdroj: archív
Figurant pri rekonštrukcii vraždy Jána Šimeka ukazuje na sud do akého mali byť uložené jeho pozostatky. Zdroj: archív
Dušan Vasko sa obviazal lanom a vstúpil do ramena Dunaja, kde mali vyhodiť pozostatky Jána Šimeka. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next