Regióny Bratislava

Obavy z vírusu, ktorý spôsobuje detskú obrnu: Odborníci upokojujú! Pravidelný monitoring odpadových vôd, TOTO zistili

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Oliver Ondrás

BRATISLAVA – Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva ľudí upokojujú. Pravidelne totiž skúmajú odpadové vody a podľa nich sa v súčasnosti nie je čoho obávať. Na Slovensku by totiž už nemal byť výskyt poliovírusov, ktoré spôsobujú detskú obrnu. Zároveň dúfajú, že sa tejto vážnej choroby zbavia nadobro.

 

„V Slovenskej republike by sme už nemali mať prítomnosť poliovírusov. Vzhľadom na migráciu sa však sporadicky môžu vyskytovať vakcinálne kmene,“ vysvetľuje Mgr. Katarína Pastuchová, vedúca Národného referenčného centra (NRC) pre poliomyelitídu ÚVZ SR. Aj keď sa však odborníkom podarí zachytiť tieto kmene, neznamená to, že ide o signalizáciu výskytu detskej obrny v populácii. V skutočnosti sa momentálne nie je čoho obávať a aj sporadicky zachytené vakcinálne kmene vírusu (aj vďaka vysokej úrovni zaočkovanosti) nepredstavujú pre nás riziko.

„V prípade, že by sa vyskytli iné kmene poliovírusov, vieme ich zachytiť práve monitoringom. Bonusom tohto vyšetrovania je aj monitorovanie iných enterálnych vírusov v odpadových vodách,“ hovorí vedúca NRC pre poliomyelitídu Pastuchová. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.

Čo je vlastne cieľom monitoringu odpadových vôd?

Odborníci pristupujú k monitorovaniu situácie v odpadových vodách, aby dokázali včas identifikovať zákerné ochorenie, ktoré by sa na Slovensko vyskytlo. Pastuchová vysvetlila, že „metódami, ktoré sú predpísané v eradikačnom programe, vírus vykultivujeme, čím potvrdíme, že vo vzorke sa konkrétny entrovírus nachádza. Našou prvoradou úlohou je vylúčiť prítomnosť poliovírusu, následne robíme identifikáciu iných enterovírusov.“ 

Enterovírusy sú veľmi širokou “rodinou” vírusov. Kým niektoré z nich sú úplne neškodné, iné však môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokonca môžu byť aj smrteľné. Podľa Úradu verejného zdravotníctva je “najzávažnejším ochorením spôsobeným poliovírusmi je detská obrna. V 50. rokoch minulého storočia bola veľmi závažným ochorením – pri paralytickej forme ochorenia môže dôjsť k ochrnutiu dýchacích svalov a následne smrti. Vďaka systematickým vakcinačným programom a monitoringu výskytu pôvodcu ochorenia sa však toto nebezpečné ochorenie podarilo do veľkej miery eradikovať.”

Pastuchová tiež upozornila na fakt, že “neexistuje krajina, kde by neprebiehala vakcinácia proti poliovírusom. Program eradikácie je globálny, čiže sa očkuje všade. V krajinách, ktoré si to nemôžu dovoliť, alebo majú problém s organizáciou očkovania, to zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia.“ Cieľom tohto programu je, aby sa svet definitívne zbavil detskej obrny a zopakoval sa tak historický úspech, aký sa dosiahol pri eradikácii nebezpečných pravých kiahní. V súčasnosti na svete existujú už len dve endemické krajiny, čiže štáty s pôvodným výskytom ochorenia. Ostatné štáty detskú obrnu buď eradikovali, respektíve ochorenie dlhodobo nezachytávajú a teda majú štatút “polio free”.