Regióny Bratislava Top

OPITÝ Dušan Dědeček ZABIL 5 študentov. Čo skrýva MINULOSŤ TOHTO MUŽA? Názory na jeho osobu sa rôznia

Šofér, ktorý zabil na Zochovej ulici päť ľudí je pod dohľadom kamier a na cele by mal mať spoluväzňa. Ilustračné foto. ZDROJ: FB/Polícia SR, Deaflympic

BRATISLAVA – Slovensko nikdy nezabudne na noc, kedy si opitý vodič sadol za volant a v priebehu niekoľkých sekúnd zmasakroval ľudí čakajúcich na zastávke MHD. Auto šoféroval generálny sekretár Deflympijského výboru Dušan Dědeček. Kto je tento muž a čo o ňom hovoria jeho známy?

 

Broňa, Marek, Natália, Richard a Sasha. Toto sú mená piatich obetí, na ktoré Slovensko už nikdy nezabudne. Ich životy vyhasli zbytočne pod kolesami auta, ktoré šoféroval 60-ročný opitý generálny sekretár Deflympijského výboru Dušan Dědečke. Dušan po tragickej nehode nafúkal 1,6 promile alkoholu. V aute, ktoré sa na zastávku MHD rútilo obrovskou rýchlosťou, sedel aj jeho 36-ročný syn Lukáš, ktorému namerali v dychu viac ako jedno promile alkoholu.

Hrôzostrašná tragédia sa odohrala v nedeľu o 22:15 na zastávke Zochova v Bratislave, kde čakali ľudia na autobus, ktorý mal prísť o niekoľko minút. Do neho už nenastúpili. Minister vnútra Roman Mikulec potvrdil, že na zastávke stáli prevažne študenti, ktorí smerovali na internáty, aby mohli ráno nastúpiť do školy. Niektorí dokonca začali len teraz navštevovať univerzitu v Bratislave.

Kto je Dušan Dědeček?

Celé Slovensko zrejme nikdy nezabudne ani na meno muža, ktorý kvôli nezodpovednej jazde zmaril životy piatich mladých ľudí. Dušan Dědeček sa narodil v roku 1962 v Brezne. V roku 1987 sa mu podarilo absolvovať Fakultu telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave. Neskôr pôsobil ako tréner atletiky pre športovo zdravotne znevýhodnených v Slovenskom paralympijskom výbore. Miesto trénera získal aj v ŠK Olymp Slovakia, kde neskôr pôsobil aj ako funkcionár.

Vodič auta, ktoré vrazilo do ľudí. ZDROJ: Deaflympic

V súčasnosti zastával post generálneho sekretára Deaflympijského výboru, v ktorom pôsobil aj jeho syn Lukáš ako kontrolór. Jeho kolegovia sú šokovaní. “Táto mimoriadna udalosť nás hlboko zasiahla a považujeme ju za absolútne zlyhanie jednotlivca, ktoré je neospravedlniteľné. Deaflympijský výbor Slovenska vyjadruje úprimnú a hlbokú sústrasť rodinám obetí tragédie,” poznamenal prezident Deaflympijského výboru Slovenska Peter Birka

Kandidoval na post poslanca

Dušan Dědeček kandidoval v komunálnych voľbách v roku 2010 na post poslanca do miestneho zastupiteľstva v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Kandidoval za koalíciu strán Smer – sociálna demokracia, Slovenská národná strana, Strana zelených Slovenska a Slobodné fórum. Do mestského zastupiteľstva sa však nedostal.  

Názory na Dušana Dědečka ako osobu sa však rôznia. Jeden z jeho známych na sociálnej sieti poznamenal, že Dušan často nepil a nerozumie, ako sa to mohlo stať. “Nechce sa mi ani veriť, že Dušan… Niečo sa muselo u neho udiať, že takto zariskoval. Ja som ho od roku 1986 nezažil opitého, ani pod vplyvom alkoholu sadať za volant… Pekelná tragédia sa stala…” Iní zas tvrdia, že mal rozpory s viacerými spolupracovníkmi. “Dušan je človek, ktorých označujeme slovom ”rypák”. Do všetkého sa vždy staral a mal rozpory s viacerými spolupracovníkmi. To bol aj jeden z dôvodov, prečo odišiel z paralympijského výboru,” poznamenal zdroj pre Nový čas.

Čo predchádzalo nehode?

Dušan Dědeček mal podľa informícií tvnoviny.sk popíjať už počas dňa. Údajne začal piť tvrdý alkohol ešte doma a neskôr si sadol do auta. V pití mal pokračovať aj v práci. Neskôr si opäť sadol na miesto vodiča a spôsobil hrôzostrašnú tragickú nehodu.

Nešlo pritom o prvý priestupok, ktorý Dušan Dědeček za volantom spáchal. Podľa polície mal na rováši až 16 priestupkov na úseku dopravy. Väčšina z nich bola za prekročenú rýchlosť či iné porušenia.

Vyšetrovateľ žiada väzbu

Policajti už vzniesli obvinenie voči Dušanovi Dědečkovi, ktorý opitý v obrovskej rýchlosti vrazil do nič netušiacich ľudí na zastávke MHD. Vyšetrovateľ dokonca požaduje väzbu. “Policajti bratislavskej krajskej kriminálky venovali maximálny dôraz a intenzívne vykonávali všetky potrebné procesné úkony, cieľom ktorých bolo náležité zistenie skutkového stavu, zaistenie všetkých potrebných dôkazov a ich následné vyhodnotenie. Na základe týchto úkonov bola zabezpečená potrebná dôkazná situácia, umožňujúca vzniesť obvinenie konkrétnej osobe. Na základe doterajšej dôkaznej situácie došlo k zmene právnej kvalifikácie a následne bolo zo strany vyšetrovateľa bratislavskej krajskej kriminálky vznesené obvinenie z trestného činu všeobecného ohrozenia 60-ročnému Dušanovi D. z Bratislavy,” poznamenali muži zákona.

V prípade preukázania viny pred súdom, hrozí Dušanovi Dědečkovi trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie. Zo strany vyšetrovateľa bol v tejto súvislosti spracovaný aj podnet k návrhu na väzobné stíhanie obvineného muža.