Komunálne voľby Voľby do VÚC Regióny Bratislava Voľby 2022 Top

OSTRÉ KOMENTÁRE vicestarostu Nového Mesta vo facebookových skupinách: “Každému nastavujem iba zrkadlo” tvrdí

Vicestarosta Nového Mesta Branislav Filipovič. Zdroj: FB
Vicestarosta Nového Mesta Branislav Filipovič si servítku pred ústa nedáva. Tvrdí, že nastavuje iba zrkadlo. Foto: FB Branislav Filipovič

BRATISLAVA – Vo facebookových skupinách niekedy narazíte na skutočné perly. Výnimkou nie sú ani tie novomestské. Vicestarosta Nového Mesta Branislav Filipovič si podľa jeho poslaneckých kolegov, či občanov skutočne nedáva servítku pred ústa, a to ani v bežnom živote. Viacerí sú pohoršení najmä z jeho komentárov na sociálnych sieťach, ktoré podľa nich nie sú muža, ktorý sedí na stoličke zástupcu starostu bratislavskej mestskej časti hodné. 

„My včely nevysvetľujeme muchám, že ten náš med chutí lepšie ako vaše hov.o.“

Uštedril akýsi citát vicestarosta Branislav Filipovič pod príspevkom v skupine Máme radi Nové Mesto jednému zo svojich poslaneckých kolegov. Jednalo sa o status, ktorého autorom bol administrátor skupiny, mestský poslanec Martin Vlačiky. Príspevok, pod ktorým sa rozvírila búrlivá diskusia sa týkal schválenia žiadosti o pridanie do skupiny samotného starostu mestskej časti Rudolfa Kusého, „prijali sme ho napriek faktu, že on si polovicu z nás na svojej starostovskej stránke zablokoval,“ okomentoval Vlačiky. Podobné reakcie Branislava Filipoviča pod príspevkami sa však objavujú aj v skupine, v ktorej je administrátorom on sám s názvom ECHO – Nové Mesto Bratislava.

Rudolf Kusý
Príspevok, ktorý rozpútal búrlivé diskusie. Zdroj: FB

Pod viacerými príspevkami dokonca vicestarosta Branislav Filipovič svojich facebookových oponentov nazýva svedkovia vallovovi, čo odvodil od mena primátora Bratislavy Matúša Valla. O reakciu sme preto požiadali aj samotného primátora, ten je však podľa svojej hovorkyne na obdobné útoky zvyknutý a situáciu nechce bližšie komentovať.

Branislav Filipovič
V komentároch nazýva vicestarosta Nového mesta ľudí svedkovia Vallovovi. Zdroj: FB

Zástupca starostu si podľa slov poslancov najčastejšie berie na mušku ženy o čom má svedčiť napríklad aj ďalší komentár pod tým istým príspevkom v novomestskej skupine, „zato, že vy ste ako vegeta, čo sa do všetkého mieša ste v každej skupine a všade mudrujete, človek, keď vás pozná a zažil nepotrebuje google lebo vy viete úplne všetko. Vy ste v podstate remenica, čo točí zemeguľu,“ adresoval Filipovič jednej z poslankýň, pričom ona na komentár nereagovala.

Reakcia vicestarostu: “Každému nastavujem zrkadlo”

Branislava Filipoviča vymenoval do funkcie vicestarostu Nového Mesta starosta Rudolf Kusý, svoju pozíciu háji už viac ako pol roka. S jeho reakciami pod príspevkami v skupinách mestskej časti sme oslovili samotného autora. Napriek tomu, že ľudí na sociálnej sieti označuje pomenovaním svedkovia vallovovi s Matúšom Vallom osobný konflikt podľa vlastných slov nemá, „Ja nenarážam naňho, ale na ľudí, ktorí zaňho píšu,“ hovorí Filipovič, ktorý je názoru, že samotný primátor posiela týchto ľudí v jeho mene do internetových diskusií. „Ja s pánom primátorom nemám problém, ja mám problém s ľuďmi, ktorí sú v tej sekte, ktorí tak nejak slepo veria,“ opakuje zástupca Rudolfa Kusého.

Branislav Filipovič
Ostré komentáre sú bežnou súčasťou novomestských skupín. Zdroj: FB

Komentáre pod príspevkami o dianí v mestskej časti mu neprídu v rozpore s funkciou, ktorú zastáva, „Ja sa ku každému správam tak, ako sa on správa ku mne. Ja som tak naučený, každému nastavujem zrkadlo,“ argumentuje Filipovič. „Mám rovnaké právo sa brániť ako oni, oni keď útočia na mňa, tak ja útočím na nich,“ vysvetľuje s tým, že je názoru, že negatívne komentáre smerom na jeho osobu píšu z polovice prípadov „trollovia“ a falošné facebookove účty.

Branislav Filipovič je po pár mesiacoch v kresle vicestarostu so svojou prácou spokojný a myslí si, že za ním ostávajú výsledky. „Ja som stále aj občan, ja mám výkon funkcie 20 hodín týždenne, mimo tejto funkcie som občan s rovnakými právami ako vy,“ dodáva s tým, že mu príde adekvátne sa brániť, keď ho niekto uráža.

Výmenu názorov mal vicestarosta aj s primátorom Matúšom Vallom. Zdroj: FB

Vlačiky – na ženy je vysadený

Oslovili sme viacero dotknutých poslancov, no nie všetci sa chceli k facebookovým sporom vyjadrovať. Zhovorčivejší bol vicestarostov poslanecký kolega Martin Vlačiky, ktorý je administrátorom stránky Máme radi Nové Mesto v ktorej je Branislav Filipovič v komentároch mimoriadne aktívny. „Mne je to osobne ľúto, že sa takýmto spôsobom vyjadruje, nielen ku nám ako kolegom, ale hlavne k obyvateľom, obzvlášť k ženám. Lebo to jednak nie je dôstojné pre muža a druhák, keď je raz v nejakej funkcii, tak by sa mal správať na určitej úrovni,“ uviedol Vlačiky. „Oponujem mu, ale je to veľmi ťažké aj nepríjemné, nejakým spôsobom s ním polemizovať,“ hovorí ďalej miestny poslanec.

„Na tie ženy je nejakým spôsobom vysadený a veľmi často sa na ich adresu dosť dehonestujúco vyjadruje,“ dodáva Vlačiky s tým, že nespochybňuje dobré úmysly vicestarostu, ale jeho nevhodný spôsob komunikácie.

Filipovič sa podľa poslanca nespráva inak ani na mestských zastupiteľstvách. Kde sú diskusie citujeme, „dosť nepríjemné a dosť hlučné“. „Tam človek má žalúdočnú nevoľnosť deň pred zastupiteľstvom a dva dni po zastupiteľstve, keď sa z toho spamätáva,“ uzavrel Martin Vlačiky s tým, že samotný starosta Nového Mesta, ktorý stretnutia poslancov moderuje správanie svojho zástupcu toleruje.

Poslankyňa Augustinič – starosta o tom vie

S Branislavom Filipovičom sa dostala viackrát do konfrontácie aj Katarína Augustinič, ktorá nad ním podľa vlastných slov už zlomila palicu. „Mne viackrát povedal, že mám sedieť doma pri deťoch alebo, že keď nemám čas sa niečomu venovať, keď som sa niekedy ospravedlnila, že teda nemám to robiť, keď mám deti,“ hovorí ďalšia poslankyňa z Nového Mesta, ktorá si však z podobných vyjadrení ťažkú hlavu nerobí. „Absolútne si to nepripúšťam lebo to by som mala akurát tak oči pre plač. To vidíte v tých facebookových skupinách, presne tak sa on vyjadruje aj verejne, zoči-voči, nemá s tým vôbec žiaden problém,“ zhrnula Augustinič, ktorá taktiež potvrdila nečinnosť starostu Rudolfa Kusého v tejto veci, „Starosta to x-krát počul a teda snáď, keď chcem, aby ma niekto zastupoval, tak ten človek musí mať nejaké základné chovanie,” dodala poslankyňa.