Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Padol šokujúci rozsudok. Ind, ktorý minulý rok zabil futbalistu Braňa, zrejme pôjde na slobodu

Obvinený Nishita. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Konečne padol verdikt. Ind, obvinený z vraždy 37-ročného Braňa, sa zrejme dostane na slobodu. Pred malou chvíľou tak rozhodol súd. Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokurátor sa voči nemu môže odvolať. Pôvodne navrhoval dlhoročný trest za vraždu. 

„Konanie obžalovaného napĺňa atribúty nutnej obrany,“ povedal sudca Michal Kačáni. “Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V tých skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti musí súd ich vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiach. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie,” povedal predseda trojčlenného senátu v zdôvodnení rozsudku.

Prokurátor žiadal o uloženie trestu v prípade odsúdenia na spodnej hranici, ktorá je od 15 do 25 rokov so stredným stupňom stráženia. V prípade vyššieho trestu ho navrhol zaradiť do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.

Obhajca Nishita argumentoval nutnou sebaobranou. Od súdu žiadal, aby Nishita oslobodil spod obžaloby. Počas pojednávania argumentovali aj rasovo motivovaným útokom.

Nishit bol obžalovaný za usmrtenie 37-ročného Braňa. Usmrtiť ho mal v centre Bratislavy. Po hádke o taxík Ind podľa obvinenia polície Braňa štyrikrát bodol do krku a oblasti uší.  Ten na mieste zraneniam podľahol. Celá situácia sa odohrala 7. októbra 2017 na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ Nishit po vražde ušiel. Polícia ho však onedlho dolapila pri Michalskej bráne. O niekoľko dní neskôr Nishit policajtom ukázal aj vražednú zbraň, ktorou bol nožík odhodený v kanály.

Sudca rozhodol aj na základe kamerových záznamov. Je  na nich totiž vidieť, ako trojica mužov zatláča Nishitu k autu stojacemu na parkovisku. Popritom mu nadávali a niekoľkokrát ho udreli. Nishit sa najskôr bránil len zdvihnutými rukami, potom sa však situácia otočila. „Keď začali na mňa útočiť, zdvihol som ruky a ustupoval som pred nimi. Potom, čo som dostal niekoľko rán do rúk, hrudníka a hlavy, začal som sa brániť,” povedal Nishit na záver procesu. Vyjadril tiež ľútosť nad udalosťou.

K potýčke pritom vôbec nemuselo dôjsť. Kamarát zabitého Braňa Volodymir sa priznal, že si Nishitu s niekým pomýlil. Údajne si myslel, že šlo o muža, s ktorým sa v ten večer stretli v klube. „Táto hrozná udalosť by sa nestala, keby Volodymir neprovokoval Braňa, aby na mňa zaútočil,” tvrdil Timothy Nishit.

Nishit je pôvodom Ind, ale v roku 2004 sa oženil so Slovenkou Luciou. Má s ňou dve deti. Nishit už v roku 2015 získal naše štátne občianstvo. Jednou z podmienok na získanie občianstva je aj preukázanie znalosti jazyka. Nishit však počas zatýkania tvrdil, že po slovensky nevie. Aj počas súdneho konania využíval služby tlmočníka.