Regióny Bratislava

Pandémia podporila dobrovoľníctvo. Počet dobrovoľníkov v Bratislavskom kraji vlani stúpol

V Bratislavskom kraji vlani stúpol počet dobrovoľníkov. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Napriek pretrvávajúcej pandémii ochorenia COVID-19 počet dobrovoľníkov v Bratislavskom kraji opäť medziročne stúpol. Zapojilo sa najmä viac mladých ľudí prostredníctvom projektu Dobrovoľníctvo na školách. Informovali o tom z Bratislavského dobrovoľníckeho centra.
      

 

Najväčší záujem o dobrovoľnícku pomoc zaznamenalo Bratilavské dobrovoľnícke centrum na začiatku pandémie, kedy sa ľudia zapájali do aktivít spojených so šitím a rozvozom ochranných rúšok, ako aj potravinových zbierok pre sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva.

“Od roku 2020 vnímame aj pozitívny trend vývoja komunitného dobrovoľníctva, teda zapájanie ľudí do aktivít v rámci svojej mestskej časti alebo blízkeho okolia,” povedala PR manažérka Bratislaského dobrovoľníckeho centra Michaela Bagalová. Minulý rok sa podľa nej do dobrovoľníctva zapojilo v Bratislavskom kraji 1 738 ľudí, čo je takmer o 250 viac ako rok predtým.

V čase online výučby, začiatkom minulého roka, vzrástol aj záujem o doučovanie detí v krízových centrách a nízkoprahovej sociálnej službe. Do projektu sa zapojilo 50 dobrovoľníkov, o desať viac ako minulý rok. Najväčší záujem o dobrovoľnícke aktivity prejavili podľa Bratislavského dobrovoľníckeho centra základné a stredné školy, ktoré zapájajú študentov do dobrovoľníctva.

V roku 2021 dobrovoľne pomáhalo neziskovým organizáciám 407 žiakov z 22 škôl, zatiaľ čo rok predtým to bola polovica žiakov z 12 škôl. Naopak, najväčší medziročný prepad zapojených dobrovoľníkov pre pandémiu a obmedzenú možnosť cestovať eviduje Bratislavské dobrovoľnícke centrum v projekte Európske zbory solidarity. “Z 51 zahraničných dobrovoľníkov v roku 2020 klesol počet mladých ľudí zapojených do projektu o viac ako polovicu na 21,” spresnila Bagalová.