Regióny Bratislava Top

Pandémia ovplyvnila aj osud zvierat v útulkoch. Paradoxom je, že k lepšiemu

Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Koronavírus a následná kríza ovplyvnila viaceré sektory. Obchody a služby, ktoré neposkytujú základné ľudské potreby, museli zatvoriť. Výnimku nedostali ani zoologické záhrady či útulky, ktoré sú vo veľkej miere zatvorené. Problém však nastáva inde – zvieratá musia jesť a majú určité potreby. Bratislavský útulok Sloboda zvierat tvrdí, že súčasná situácia je ťažká, ale našli spôsob, ako psíkom zabezpečiť pravidelné vychádzky. Okrem toho má koronakríza aj zaujímavý pozitívny aspekt – ľudia čoraz viac prejavujú sympatie psíkom z útulkov. Vďaka lockdownu si tak našli domov aj také zvieratká, ktoré boli v útulku dlhé roky. 

 

Zatvorení. Ani útulok Sloboda zvierat nechcel nič nechať na náhodu a preto, aby ochránili ľudí a najmä svojich zamestnancov, rozhodli sa svoje brány od nového roka zatvoriť. Pre ľudí to znamená, že nemôžu prísť na Polianky, kde sa útulok nachádza, aby išli vyvenčiť niektorého zo zverencov. Dôvod je prostý – počas prvej vlny koronakrízy bol síce útulok otvorený, ale veľa ľudí to začalo zneužívať ako vychádzku do prírody a zamestnanci tak nevedeli určiť, či obyvatelia Bratislavy prišli z vlastnej iniciatívy, alebo proste chceli obísť systém. “Momentálne tak venčenie zabezpečuje okruh dobrovoľníkov, ktorí sa nám zahlásili. Klasickému venčeniu sa v súčasnosti snažíme vyhýbať,” informovala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Vzhľadom na nepriaznivý vývoj koronavírusu pozastavili aj výdaj nových venčiarskych preukazov.

Viac adopcií, viac dočasiek

Počas prvej vlny sa však aj oni báli. “Prvé dva týždne sme boli ochromení strachom, ale zvieratá nepočkajú – musia byť nakŕmené, veterinárne ošetrené a okrem toho potrebujeme financie k tomu, aby sme toto všetko vedeli zabezpečiť. Báli sme sa najmä o to, aby zamestnanci prišli a mal sa kto postarať o zvieratká. Strach vystriedala vlna spolupatričnosti ľudí, ktorí nám začali volať a pýtať sa, či niečo nepotrebujeme,” popisuje prvé skúsenosti s koronavírusom riaditeľka útulku. Okrem toho sa záujemcovia začali hlásiť aj na dočasné opatery. Počas nich si bežní ľudia zoberú k sebe domov zviera – psa alebo mačku, ktoré vzhľadom na svoj stav nemôže byť vonku alebo zavreté v koterci a starajú sa o neho. Po čase sa môžu rozhodnúť, či si zviera nechajú a osvoja si ho, alebo ho vrátia naspäť do útulku.

Túto “službu” útulok na Poliankach tak často nevyužíval, koronakríza to však zmenila. “Po dočaskách sa ľudia začali zaujímať aj o adopcie, čo sme využili a vytvorili tzv. virtuálnu ponuku zvierat. Prostredníctvom videí sme zvieratá predstavili, keďže ľudia sa na ne nemohli prísť osobne pozrieť,” vysvetľuje Dugovičová. Podľa jej slov sa počas koronakrízy rozbehli aj adopcie, a to aj napriek skeptikom, ktorí neverili, že si ľudia po návrate do bežného života psíka alebo mačku nechajú. “Hovorili – počkajte po korone, bude to ako po Vianociach a začnú sa vám tieto “koronové” adopcie vracať. To sa ale nestalo. Putá, ktoré si ľudia vytvorili so svojimi útulkáčmi, sú naďalej silné,” uviedla Dugovičová. Dokonca to dospelo až do takého stavu, že psa vhodného do bytu je v súčasnosti ťažké zohnať. A to nielen v Bratislave, podobný problém hlásia aj iné útulky. Slováci totiž najčastejšie zháňajú mladých psíkov menšieho vzrastu.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Nádej pre nechcené psy

Koronakríza má však aj ďalší pozitívny aspekt z hľadiska adopcií – nové rodiny si totiž našli aj také psy, ktoré boli dlho v útulkoch a nik o ne nejavil záujem. Podľa šéfky Slobody zvierat za tým môže byť aj fakt, že mladších a menších plemien je nedostatok. “Z toho dôvodu sa už dostávajú na rad aj také psíky, ktoré z nejakého dôvodu neboli pre ľudí atraktívne. Mohol za to napríklad vek, alebo veľkosť plemena, prípadne nie až tak atraktívny vzhľad psa. V niektorých prípadoch si nové rodiny našli aj také zvieratá, ktoré tu boli aj dva či tri roky,” informovala Dugovičová.

Jeden takýto pes je v súčasnosti v bratislavskej Petržalke. Zamestnanci útulku sa podobným prípadom veľmi tešia, pretože v opačnom prípade by sa mohlo stať, že zviera zomrie osamelé v útulku a bez lásky rodiny. Aj keď je adopcií v súčasnosti viac, ako pominulé roky, útulok sa rozhodol nesprísňovať ich pravidlá. Jedinou “podmienkou” však je, aby sa záujemcovia o psíka dostavili osobne do útulku, keďže pre nich je areál naďalej otvorený. Aj keď skúseností s adopciami majú v Slobode zvierat celkom dosť, vždy je pre nich lotéria, do akej rodiny sa psík dostane. Tí, čo na nich pôsobia veľmi odhodlane a príjemne, môžu psíka po čase vrátiť a tí, z ktorých nemali dobrý dojem, ich príjemne prekvapia.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Napriek pozitívnemu trendu s adopciami je však naďalej nepriaznivá situácia v útulkoch a zvierat majú veľa. Veria však, že čoskoro sa situácia vráti do starých koľají, kedy ľudia mohli chodiť venčiť ich zverencov, a že im aj napriek nepriaznivej situácii ostanú verní.

Galéria
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next