Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PANIKA medzi Slovákmi: Čaká nás radikálne ZVYŠOVANIE SPLÁTOK v bankách! TOTO je dôvod

peniaze, bankovky, PZP, poistenie
Ak Vám skončila fixácia v banke s nízkym úrokom pripravte sa na ich radikálne zvyšovanie. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Situácia na slovenskom hypotekárnom, úverovom a bankovom trhu sa oproti začiatku roka radikálne zmenila. Doba, kedy ste mohli dostať úvery s dlhodobou fixáciou a s nízkym úrokom na úrovni jedného percenta, sú už minulosťou. Dnes sa úroky vyšplhali k hranici piatich percent a ich rast sa ešte ani zďaleka nekončí.

 

To spôsobuje mnohým Slovákom vrásky na čele. Najmä tým, ktorým v roku 2023 končí fixácia na úroky na úrovni jedného percenta a budú sa musieť s bankou alebo iným finančným domom dohodnúť na novej fixácii aj dobe splácania úverov. Ale už za úplne iných podmienok a mesačných splátkach, ktoré budú podstatne vyššie. Otázok je preto veľa. Aký nárast úrokov môžu ľudia očakávať?

“Banky dokážu jednať aj individuálne, takýchto prípadov je však veľmi málo, takže odpoveď znie skôr nie. Klient pri voľbe fixácie vychádza z ponúk, ktoré sú bankou komunikované verejnosti. Pri jednoročnej fixácii nájdeme v ponukách bánk najlacnejšiu od 1,95% aj to po splnení podmienok banky. Pri trojročných už hypotéky atakujú 3% a v prípade niektorých bánk, sa už prehupli aj cez hranicu štyroch percent. Päť a desaťročné fixácie sú úročené od 3,10%, aj napriek tomu, že  zo začiatku roka si pamätáme úroky pod 1%. Nárast splátky teda bude vychádzať z výberu fixácie. Hypotéky však zdražejú o desiatky, ale aj o stovky eur. Na 100 tisícovom úvere s dobou splatnosti 20 rokov predstavuje nárast úrokov z 1% na 3% zdraženie mesačnej splátky o 95 EUR,” zdôraznil Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas.

 

Ak Vám skončila fixácia v banke s nízkym úrokom pripravte sa na ich radikálne zvyšovanie. Zdroj: archív zoznam.sk

Aj podľa Evy Šablovej, riaditeľky pre úvery spoločnosti FinGO.sk budú úrokové sadzby ďalej rásť a ľudia môžu očakávať, že ich hypotéka bude v budúcom roku ešte drahšia. Zrejme sa s novým úrokom nedostanú pod úroveň 4 %. “Preto odporúčam urobiť si prieskum trhu a v banke s najvýhodnejšou ponukou si nechať schváliť refinančnú hypotéku so súčasnými úrokmi už šesť mesiacov pred výročím fixácie pôvodnej hypotéky. Po podpise zmluvy máte polrok na čerpanie úveru. Niekde je táto lehota dokonca 12 mesiacov. Týmto spôsobom využijete pôvodnú nízku úrokovú sadzbu do konca obdobia fixácie a vyhnete sa pokute za predčasné splatenie. Ak vám v čase výročia fixácie (po spomínanom polroku či roku) pôvodná banka ponúkne lepšie podmienky ako refinančná banka, kde máte schválený refinančný úver, nemusíte prechádzať do inej banky, jednoducho budete pokračovať v splácaní pôvodnej hypotéky a novú hypotéku tým pádom nebudete čerpať,” naznačila Šablová.

Ak ste aktívnym klientom banky, môžete si skúsiť vyjednať ešte lepšie podmienky, ako ste dostali v refixačnom liste. Banka nebude chcieť o vás prísť a možno sa vám podarí nový úrok ešte znížiť. Taktiež sa môžete spýtať v banke, či je možné reštartovať hypotéku už dnes a s akými podmienkami. “Väčšina bánk dokáže svojmu dobrému klientovi upraviť zmluvné podmienky hypotéky aj mimo výročia fixácie. Funguje to tak, že vám za určitý poplatok, prípadne niekde aj bez poplatku, banka dodatkom k zmluve nastaví nový úrok a novú fixáciu aj v období viazanosti úveru,” doplnila Šablová.