Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PES alebo MAČKA? Dobre si rozmyslite, či darujte deťom na Vianoce domáce zvieratká

Zviera nie je vhodným vianočným darčekom, často končí na ulici. ZDROJ: TASR - Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Aký darček pre deti na Vianoce? Večná dilema, ktorá do stavu zúfalstva privádza celé rodiny. Najmä pri malých deťoch je to vždy o veľkej improvizácii. Jedným z „osvedčených“ darčekov je domáce zvieratko, vo väčšine prípadov pes alebo mačka. Ale ako upozorňuje aj občianske združenie Sloboda zvierat, práve to nie je najlepší a najideálnejší darček pre deti pod vianočným stromčekom.  

 

Útulky vyzývajú všetkých serióznych záujemcov o zvieratá, aby si namiesto kúpy zviera adoptovali. Ako vysvetľujú, adopcia nielen daruje domov, ale uvoľní miesto v útulku pre ďalšie zviera v núdzi. Alternatívou je aj virtuálna adopcia. Prostredníctvom projektu Slobody zvierat Miláčik na diaľku pomáhajú darcovia najmä zvieracím pacientom, seniorom a tým, ktorí nemajú šťastie pri hľadaní nového domova a v útulku strávia dlhý čas. „Zviera je živý tvor a nedá sa po sviatkoch vymeniť za iný model ani vrátiť. Je to záväzok na dlhé roky. Odrádzame najmä od živých prekvapení bez predošlej dohody s obdarovaným – psík pre babku, ktorá ho pripne na reťaz či pre dieťa, ktoré nie je na zodpovednosť pripravené. Ak však rozhodnutiu darovať domov zvieratku v núdzi predchádza zrelá úvaha celej rodiny, potom nemôže byť krajšieho gesta pomoci,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Sloboda zvierat zároveň vyzýva ľudí, aby počas silvestrovského obdobia chránili zvieratá pred zábavnou pyrotechnikou. Organizácia totiž každoročne na Silvestra a pár dní po ňom zaznamenáva zvýšený počet nezvestných zvierat, ktoré v dôsledku strachu a úľaku ušli majiteľom. Sloboda zvierat varuje ľudí, že zábavná pyrotechnika môže spôsobiť zvieratám poškodenia zraku a sluchu. Zvieratá zároveň môžu v strachu vbehnúť pod auto, vtáky naraziť do elektrických stožiarov. Gravidné zvieratá môžu v dôsledku šoku aj potratiť. Aj o tom sa zregióny.sk rozprávali s Kristínou Devínskou zo Slobody zvierat.

Kedy sú domáce zvieratá vhodný darček na Vianoce a kedy nie?

– Prakticky nikdy. Zvieratko má byť vecou vzájomnej dohody, nie prekvapením.

Je možné si na sviatky zapožičať domáce zvieratá a za akých podmienok?

– Zapožičanie zvieraťa z nášho útulku, nie je možné, ale je možné pomôcť formou virtuálnej adopcie. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.adopcia.slobodazvierat.sk

Je možná virtuálna adopcia psa alebo mačky a ako to funguje v praxi? 

– Všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.adopcia.slobodazvierat.sk

Aké zvieratá najčastejšie končia v útulkoch?

– Ide o zabehnutné, ale tiež túlavé zvieratá. Prostredníctvom Linky proti krutosti, zachraňujeme zvieratá z nevhodných podmienok a žiaľ aj týrané.

Ak sa už rozhodneme kúpiť domov psa alebo mačku, aké základné pravidlá by sme mali dodržiavať a na čo by sme si mali dávať pozor? 

– Pri kúpe konkrétneho plemena, je potrebné dbať na to, z akých podmienok pochádza a či má rodokmeň. Pozor nejedná sa o očkovací preukaz, ale o preukaz pôvodu na základe ktorého viete potrebné o konkrétnom chove. Ak kupujete zvieratá z inzertných portálov, môže sa veľmi jednoducho stať, že naletíte “množiarom”. Ako útulok samozrejme odporúčame uprednostniť adopciu pred kúpou. Tu čakajú stovky zvierat na druhú šancu, ktorú si všetky do jedného zaslúžia.

Aké sú náklady na prevádzku útulkov zvierat? 

– Vysoké. Prevádzkovať útulok pre opustené a týrané zvieratá, znamená znášať vysoké náklady najmä za veterinárne ošetrenie zranených zvierat aj špeciálnu stravu.

Koľko domácich zvierat a to najmä psov či mačiek sa momentálne nachádza v útulkoch na Slovensku, respektíve v Bratislave?

– V Bratislave máme aktuálne do 150 zvierat čakajúcich na nový domov. Množstvo zvierat čaká na nový domov aj v našich regionálnych útulkoch po celom Slovensku. Tých je aktuálne 23. Nájdete ich TU https://slobodazvierat.sk/o-nas/regionalne-centra-slobody-zvierat/

Je v období koronavírusu väčší počet domácich zvierat, ktoré končia v útulkoch?

– Nie, trend v adopcii je skôr opačný. Počas prvej vlny pandémie sme zaznamenali vysoký nárast v počte adopcií. Ten sa počas ďalších vĺn a lockdownov opäť ustálil.