Regióny Bratislava Šport Top

Petra Hromcová má za sebou premiéru vo Svetom pohári. Lyže si musí kupovať za vlastné

Slovenská lyžiarka Petra Hromcová na trati počas 1. kola slalomu Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Michal Svítok

JASNÁ – Robiť na Slovensku profesionálny šport je veľká výzva. Najmä v individuálnych športoch, ktoré slovenský štátny systém nepodporuje. Ak urobil niekto dieru do sveta, bolo to zväčša po vlastnej rodinnej línii, alebo za extrémnej podpory niekoho známeho. Príkladov je mnoho.

 

Do takejto kategórie by sme mohli zaradiť aj zjazdového lyžovania. V tomto športe sú často hlavnými sponzormi, trénermi, mentormi a podporovateľmi práve rodičia. Ich deti sú úspešné, ale za cenu a námahu, o akej veľa ľudí nemá ani len potuchy. Jedným z aktuálnych príkladov je aj Petra Hromcová. 22-ročná Bratislavčanka, ktorá si v Jasnej počas uplynulého víkendu pripísala na svoj účet premiérove štarty vo Svetovom pohári. Doposiaľ štartovala iba na pretekoch FIS alebo v Európskom pohári. Má za sebou tiež účasť na majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. V slalome obsadila 32. priečku, v obrovskom slalome nedokončila prvé kolo.

Veľkú dieru v Jasnej síce neurobila, keď v slalome aj v obrovskom slalome vypadla, no napriek tomu si účasť pod Chopkom nevedela vynachváliť. “Na začiatku som bola trochu nervózna, to sa musím priznať. Je to doma a prvé vystúpenie vo Svetovom pohári. Tešila som sa a bolo to príjemné. Mám to tu rada, do Jasnej chodím trénovať odmalička, aj keď pretekov som tu nemala veľa. Tento kopec mám rada a cítim sa tu dobre. Teším sa, že môj debut vo Svetovom pohári vyšiel práve sem. Je to zážitok, vidieť všetkých týchto ľudí, ktorým rozumiem. Uvedomovala som si, že je to príjemné, ale zároveň tá nervozita bola o čosi väčšia ako napríklad na majstrovstvách sveta v Taliansku, kde nebola domovská atmosféra,” povedala o svojej premiére Hromcová.

 

 

Na lyže sa postavila prvýkrát doma v Bratislave, keď nemala ešte ani dva roky. Keď mala päť, tak ju rodičia prihlásili do lyžiarskeho klubu. Podmienky na zimné športy však nie sú na Slovensku ideálne a tak sa Hromcová musela presúvať za tréningami do Rakúska, čo bolo finančne mimoriadne náročné. Doma nemala nielen podmienky, ale ani takmer žiadnu konkurenciu či partnerky na prípravu. Aj preto odišla do Česka, kde aj v súčasnosti trénuje v Špindlerovom Mlyne. Napriek všetkému sa dostala na Svetovú zimnú univerziádu do Krasnojarska, kde v roku 2019 skončila v kombinácii deviata. V tom istom roku štartovala aj v tímovej súťaži na majstrovstvách sveta v Aare 2019, keď okrem nej boli v tíme aj Soňa Moravčíková, Adam Žampa a Matej Falat. Slovensko skončilo piate a okrem športového úspechu si Hromcová pomohla aj finančne.

Dostala totiž podporu od ministerstva školstva, čo bola pre mladú Bratislavčanku veľká injekcia. Vykryla si totiž polovicu nákladov na sezónu. Inak jej v podstate všetko stále platia rodičia. Ubytovanie, cestovanie, stravu, servis, trénerov či fyzioterapeutov. Dokonca aj lyže si musí kupovať sama. Za jeden komplet aj s viazaním zaplatí do 1000 eur. Na sezónu pritom potrebuje minimálne dvojo až trojo lyží. Na slalom a obrovský slalom musí mať iný typ aj veľkosť lyží. Okrem lyžovania sa venuje Hromcová aj štúdiu. V Prahe končí bakalárske štúdium v odbore výživové poradenstvo a športová diagnostika.

 

22-ročná slovenská lyžiarka Petra Hromcová má za sebou premiéru vo Svetovom pohári v Jasnej. Zdroj: FB /phromcová

Nie je Petra ako Petra, ale je potešujúce, že po Vlhovej máme na Slovensku aj druhú zjazdárku, ktorá by sa mohla presadiť vo Svetovom pohári, aj keď cesta medzi elitu bude pre Hromcovú ešte behom na poriadne dlhú trať. “Teraz pôjdeme do Slovinska, Rakúska, Talianska na preteky FIS na zlepšenie bodov. Jasná je motivácia, aby som mala lepšie štartové číslo, teraz som štartovala ako posledná. Potrebujem si zlepšiť FIS-ové body, určite to je motivácia do ďalších pretekov,” povedala po víkende v Jasnej Hromcová.