Regióny Bratislava

Petržalské parkoviská budú opäť regulované. Parkovanie bude na čas zadarmo

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Pravidlá parkovania budú v bratislavskej Petržalke znovu platné. Platnosť nadobudnú od nedele 23. mája. Rozhodli o tom petržalskí poslanci na piatkovom mimoriadnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva, na ktorom schválili nové všeobecne záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na území mestskej časti. Návrh nového materiálu podporili 26 poslanci, traja boli proti a dvaja sa hlasovania zdržali.

 

Platnosť všeobecne záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní sa pozastavila koncom apríla. Približne tri týždne sú petržalské parkoviská všetkým k dispozícii bezplatne, uviedla hovorkyňa mestskej časti Bratislava-Petržalka Mária Halašková. “Dôvodom bol predpoklad mestskej časti, že celomestská parkovacia politika odštartuje podľa plánu, teda v januári 2021 a platnosť jej všeobecne záväzného nariadenia tak bude dostatočná, čo sa ale nestalo,” poznamenala.

Na dočasné pozastavenie pravidiel parkovacieho systému na území Petržalky berie mestská časť ohľad. “Kontroly vozidiel i prípadné pokutovanie ich majiteľov sú až do dňa účinnosti nového všeobecne záväzného nariadenia rovnako pozastavené. A platí to aj pre platby, ktoré momentálne tiež nevyberáme,” povedal na zasadnutí starosta Petržalky Ján Hrčka.

Znenie schváleného všeobecne záväzného nariadenia ostáva nezmenené. Zahŕňa tak prísnejšie pravidlá parkovania platné od 1. januára tohto roka, ktoré mestská časť zaviedla na svojom území pre rezidentov a návštevníkov, priblížila Halašková. Medzi pravidlami je napríklad zredukovanie počtu vozidiel rezidentov na dve na osobu a tri na domácnosť. Pripomína, že obmedzená bude aj dĺžka vozidla na maximálne 5,4 metra či pridelenie návštevníckych hodín rezidentom podľa počtu vlastnených vozidiel.

“Striktné podmienky platia od januára aj pre všetkých návštevníkov. Regulované parkoviská sú pre nich spoplatnené nepretržite 24 hodín, sedem dni v týždni sumou jedno euro za každú začatú hodinu parkovania,” podotkla Halašková.