Regióny Bratislava Pezinok Malacky Senec

Pezinok a Senec naďalej zvažujú či otvoria školy. Dôvodom je pandemická situácia

Ilustračná fotografia

BRATISLAVA – Mestá Pezinok a Senec naďalej zvažujú, či budúci týždeň otvoria školy a školské zariadenia. Poukazujú pritom na vážnu pandemickú situáciu a na prítomnosť britskej mutácie nového koronavírusu. Spustenie vyučovania sa v Senci plánuje od utorka (9. 2.) v Pezinku od stredy (10. 2.). Samosprávy však bude zaujímať, ako dopadne testovanie zamestnancov škôl i rodičov školákov. V Malackách školy neotvoria.

 

Primátor Pezinka Igor Hianik vníma spôsob otvárania škôl od pondelka (8. 2.) ako “hurá systém”, preto v meste otvoria školy najskôr až od stredy. “Chceme vedieť, ako dopadne testovanie cez víkend. Najprv chceme vidieť výsledok výskytu britskej mutácie,” skonštatoval na sociálnej sieti primátor. Zároveň informoval, že požiadal o poskytnutie takýchto RT-PCR testov, aby mohli ponúknuť pozitívne testovaným Pezinčanom možnosť sa dať pretestovať, overiť výsledok antigénového testovania a potvrdiť či vyvrátiť výskyt britskej mutácie nového koronavírusu.

“Ak sa výskyt potvrdí v takom rozsahu, ako sa teraz ukazuje, prípadne sa počas víkendového testovania pozitivita zhorší, odporučím krízovému štábu, ale aj regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, aby sme v žiadnom prípade neotvárali školy a škôlky ani v stredu a urobili najskôr testy na britskú mutáciu aj v Pezinku,” uviedol Hianik.

V Senci až od utorka

Mesto Senec ako zriaďovateľ štyroch základných škôl, šiestich materských a jednej základnej umeleckej školy tvrdí, že dôkladne a zodpovedne zvažuje možnosť ich otvorenia. “Uvedomujeme si zvyšujúci sa nárast občanov pozitívnych na COVID-19 v poslednom období,” uviedla samospráva na sociálnej sieti. Mesto deklaruje, že zabezpečilo pretestovanie zamestnancov škôl a školských zariadení a taktiež zákonných zástupcov detí. Školy plánuje otvoriť od utorka, keďže ich chce po víkendovom testovaní najprv dezinfikovať. “Za predpokladu, že sa po testovaní zvýši počet pozitívnych zamestnancov na COVID-19 v niektorej škole alebo škôlke, bude mesto operatívne riešiť a prehodnocovať jej otvorenie,” upozorňuje s tým, že zatvorená zostáva Materská škola Kysucká, keďže je aktuálne v tejto škôlke väčší počet nakazených zamestnancov a ďalších, ktorí sú v povinnej karanténe.

Vedenie mesta Malacky sa s riaditeľmi škôl dohodlo, že dištančné vzdelávanie bude pokračovať a školy sa otvárať nebudú. Ich otváranie v najhoršej epidemickej situácii bez toho, aby štát zabezpečil dostatočné množstvo odberných miest, považuje primátor Malaciek Juraj Říha za absurdné.