Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

METEOROLÓGOVIA Oteplenie po mrazivom víkende, snežiť začne až na Katarínu

SHMU, meteorológovia, oteplenie
Počasie na Slovensku sa výraznejšie nezmení. ZDROJ: TASR - Milan Kapusta

BRATISLAVA – Žiadna zima, žiadny mráz, žiadne slnko, teploty maximálne do 8 stupňov. Také bolo počasie v uplynulom týždni na Slovensku a druhý novembrový týždeň veľké zmeny neprinesie. Naďalej by malo prevládať ustálené, inverzné počasie, na výraznejšie ochladenie a sneh si musíme počkať až na koniec novembra a začiatok decembra.

 

Podľa pranostík chodil Martin na bielom koni, čo na Slovensku už niekoľko rokov neplatí. Bude platiť Katarína na blate – Vianoce na ľade? Podľa vývoja počasia by koncom novembra mohli teploty na Slovensku trvalejšie klesnúť pod nulu a snežiť by malo aj v nižších polohách. Zatiaľ ale bude počasie u nás rovnaké ako v predchádzajúcich dňoch. Hmla, inverzia, na horách slnečno, bez výraznejších teplotných zmien. “Počasie na Slovensku už niekoľko dní ovplyvňuje tlaková výš, ktorá sa rozkladá nad východnou Európou. Po jej zadnej strane prúdi do našej oblasti od juhu teplejší a vlhší vzduch. Teplo však v nižších polohách rozhodne nepanuje. Vytvára sa totiž inverzná vrstva a teplý vzduch sa teda prejavuje predovšetkým vo vyšších hladinách, najmä v oblasti hôr. Napríklad vo štvrtok bolo na Skalnatom plese až nezvyčajných +16 °C. V nižších polohách je teplejšie len vtedy, ak sa inverzná vrstva rozruší a napríklad sa prejaví fénový efekt, ako sa to udialo počas víkendu kde bolo až +15 °C. Súčasne sa teploty príliš nezmenia. K zmene dôjde zrejme až ten nasledujúci týždeň,” informuje imeteo.sk na svoje stránke, ktoré dodáva, že k určitej zmene na našom území až v dňoch okolo 22. novembra.

 

Snežiť na Slovensku by mohlo koncom novembra. Zdroj: Zoznam.sk / Miro Vacula

“Vyzerá to totiž tak, že zo Škandinávie sa nad východnú Európu a Pobaltie dostanú tlakové níže, ktorý sú schopné do našej oblasti vtiahnuť chladný vzduch a zimné počasie. Zvyčajne sa totiž stáva, že po okraji tlakovej níže, ktorá sa nachádza nad východnou Škandináviou, či nad Pobaltím k nám vpadne od severu studený, pôvodom arktický vzduch a k tomuto by mohlo dôjsť okolo Kataríny. Vyhliadky počasia teda naznačujú, že po 22. novembri by vpád studeného vzduchu mohol priniesť pokles denných teplôt na hodnoty od 0 do +6 °C a pri takýchto teplotách sa na severe očakáva sneženie,” uvádza imeteo.sk.