Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Prešov

Počasie sa zbláznilo! Meteorológovia vydali viaceré výstrahy pred vetrom, platiť bude aj lavínová hrozba

Na Slovensku sa pripravte na vietor. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Na väčšine územia Slovenska varujú meteorológovia pred vetrom či vetrom na horách. Výstrahy platia až do nočných hodín. Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal preto výstrahy prvého aj druhého stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojej stránke.

 

Druhý stupeň výstrahy pred vetrom na horách platí od rána pre okresy Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. V okresoch sa na hrebeňoch hôr nad 1800 metrov nad morom miestami očakáva silný vietor, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. “Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,” varujú meteorológovia. Výstrahy pred vetrom na horách prvého stupňa platia pre Trenčiansky a Nitriansky kraj.

Varovanie prvého stupňa pred vetrom vydal SHMÚ počas piatka pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Prešovský kraj. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Počas dňa očakávajú meteorológovia aj výskyt snehových jazykov a závejov. Výstrahu prvého stupňa preto vydali pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Prešovský a Žilinský kraj. Pre Prešovský a Žilinský kraj zároveň platí výstraha prvého stupňa pred snežením. Meteorológovia očakávajú, že môže spadnúť 20 centimetrov snehu.

Výstraha pred vetrom.
Výstraha pred vetrom. Zdroj: SHMÚ

Lavínová hrozba popoludní stúpne na tretí stupeň

Lavínové nebezpečenstvo na horách popoludní vplyvom sneženia a silného vetra stúpne na tretí stupeň z piatich, čo predstavuje zvýšenú hrozbu. Týka sa to pohoria Malá Fatra, Vysokých a Západných Tatier. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

“Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh, ktorý je rozmiestnený veľmi nepravidelne. Väčšina snehu je previata na južné a juhovýchodné svahy, kde sa nachádzajú snehové vankúše a dosky rôznej tvrdosti. Problematické sú skôr tienisté svahy na severnej strane pohorí, najmä na hornej hranici lesa,” priblížil Bešinský.

Priľnavosť novej vrstvy snehu na starom podklade je slabá, medzi vrstvami sa vplyvom nízkych teplôt vytvoril hranatozrnný sneh. Na strmých svahoch, často v miestach prudkej zmeny terénu, je možné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení. Ako upozornil Bešinský, vplyvom mierneho oteplenia a slnečného žiarenia sa hlavne na južných svahoch vytvorila tenká firnová kôra, ktorá sa vplyvom sneženia a vetra nestihne previazať s novým snehom. Budú sa tam tvoriť vrstvy mäkkého hranatozrnného snehu.