Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VIDEO Počasie sa ZBLÁZNILO: Snehová KALAMITA aj POVODNE! Čo nás dnes ešte čaká?

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Kým v nižších polohách prší, na severe Slovenska zúri snehová kalamita. Autá sú uviaznuté na cestách a niekde dokonca v dôsledku počasia došlo ak dopravným nehodám.

 

Cestári, zdá sa, situáciu na hlavných ťahoch zvládli. Cestu na Čertovicu ešte v noci upravovali pluhy od Brezna aj od Liptovského Mikuláša. Napriek tomu to niektoré kamióny nezvládli a museli zostať stáť. Horšie to však je mimo hlavných ťahov. Simona z Námestova regióny.zoznam.sk informovala, že v meste je totálna snehová kalamita, cesty a chodníky sú buď neupravené alebo upravené málo, šmýka sa autám aj chodcom. Dokonca došlo k dopravnej nehode a to smerom z Lokce do Brezy. Nehoda sa stala aj v Hruštíne, kde auto skončilo v garáde.

A situácia sa bude iba zhoršovať. Podľa imeteo.sk nás čaká ďalšia kalamita. Zatiaľ čo v oblasti východného Slovenska bude hranica sneženia ležať nad 1 000 metrov, tak čím západnejšie, tým bude hranica sneženia ležať nižšie. Na západnom Slovensku tak hranica sneženia bude ležať už od 300 metrov.

V nižších polohách ale bude liať ako z krhly a to najvýraznejšie na juhu a východe Slovenska. V týchto oblastiach by mohlo v týchto oblastiach spadnúť 30 až 50 mm zrážok, čo vzhľadom na aktuálny stav potokov a riek, ktoré dosahujú povodňové stupne, ešte viac zhorší situáciu.

V Námestove je snehová kalamita. ZDROJ: SP

Dažde na východe spôsobili na viacerých miestach vyliatie vody z koryta tokov

Výrazný vzostup hladín na vodných tokoch v dôsledku výdatných zrážok zaznamenávajú vodohospodári na východnom Slovensku, osobitne v povodí Bodrogu a Hornádu. Na niektorých miestach došlo v stredu (18. 1.) k vyliatiu vody z koryta tokov. “Vplyvom vybreženia vody z koryta toku Roňava dochádzalo v priebehu predošlého dňa k zaplaveniu okolitých pozemkov v katastroch obcí Michaľany a Luhyňa v okrese Trebišov. V intraviláne obce Kuzmice došlo k vzniku zátarasy v profile mostného objektu križujúceho tok Parnovka – prítok Roňavy,” informoval TASR vo štvrtok hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák. V katastri obce Michaľany dobrovoľní hasiči v stredu odstraňovali dva popadané stromy z prietočného profilu toku Izra, prítoku Roňavy.

Následkom vysokých vodných stavov dochádzalo k vybreženiu vody z koryta vodného toku Chlmec a k zaplaveniu poľnohospodárskych pozemkov v extravilánoch obcí Veľaty, Hrčeľ, Zemplínsky Klečenov a Nižný Žipov v Trebišovskom okrese. Voda prítokov Višňovského potoka zaplavovala priľahlé poľnohospodárske pozemky v extravilánoch obcí Hriadky a Dvorianky.  V katastri obce Hriadky došlo na ľavobrežnej hrádzi kanála Manó, prítoku Trnávky, v mieste jestvujúcej šachty k prenikaniu vody cez teleso hrádze s postupným odplavovaním zeminy a následnou deštrukciou hrádze. “Vzniknutý otvor na hrádzi bol hlboký približne 1,5 metra, šírka otvoru je približne 0,5 metra. Vybrežená voda zaplavovala priľahlé poľnohospodárske pozemky v úseku Hriadky – Vojčice. Správca toku pristúpil operatívne k realizácii zabezpečovacích prác, ktoré pozostávali z presmerovania vody do Vojčického kanála pomocou vybudovania provizórneho ochranného valu,” uviedol Bocák.

Vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v stredu ráno v meste Medzev a obci Malá Ida v okrese Košice-okolie. V dôsledku prívalového dažďa došlo v Medzeve, v časti odlúčenej Kováčskej ulice, k vyliatiu vodného toku Bodva smerom k obydliam v rozsahu 30 metrov, čo spôsobilo neprístupnosť k obydliam. “V meste Medzev v priebehu predošlého dňa správca toku zabezpečoval odstraňovanie prekážok obmedzujúcich plynulý odtok vody na toku Bodva a poskytol mestu jutové vrecia pre tvorbu druhotných ochranných línii,” uviedol Bocák.

V Malej Ide sa vybrežil vodný tok Ida a Mlynský náhon v častiach ulíc Bukovecká, Školská, Zvončeková a na futbalové ihrisko. V extraviláne obce Havaj v okrese Stropkov došlo k pomiestnemu vybreženiu vody z koryta toku Bystrica a k zaplaveniu priľahlých pozemkov. V katastri obce Nižná Písaná v okrese Svidník sa odklonila prúdnica vodného toku Kapišovka a voda ohrozovala priľahlú nehnuteľnosť. “Správca toku vykonal tvaromiestnu obhliadku poškodenej časti toku a realizuje zabezpečovacie práce spojené s úpravou prúdnice toku,” konštatoval hovorca SVP.