Regióny Bratislava Top

Počet mŕtvych enormne narástol. K lekárskej fakulte museli pristaviť dve chladiace zariadenia

Pri budove Lekárskej fakulty UK pribudli mobilné chladiace zariadenia. Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Situácia nie je dobrá. Denne pribúdajú tisíce nových prípadov pacientov s diagnózou COVID-19. Mnohí končia v nemocniciach, časť z nich na umelej pľúcnej ventilácii – poslednej možnosti na záchranu. Zvyšuje sa aj počet obetí a to až do takej miery, že siahnuť sa muselo aj po mobilných chladiacich zariadeniach. Dve také pribudli tento týždeň aj pri budove Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Ako pre Zoznam.sk uviedla hovorkyňa školy Lenka Miller, dve mobilné chladiace zariadenia zabezpečil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v spolupráci s lekárskou fakultou univerzity z dôvodu enormného nárastu počtu zomrelých pacientov.

Podľa riaditeľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou MUDr. Michala Palkoviča „chladiace zariadenia slúžia na zvládnutie nárastu počtu zomretých, z ktorých 334 tvoria úmrtia v súvislosti s infekciou nového koronavírusu.“

Od začiatku tohto roka prijali 586 mŕtvych tiel. Pre porovnanie, pred rokom v rovnakom období to bolo o 245 tiel menej, teda 341.

Ako ďalej bude s telami naložené škola ani úrad nešpecifikovali. „Manipulácia s mŕtvym telom sa riadi ustanoveniami zákona č. 131/2010 Z.z. o pohrebníctve a internými normami Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,” uviedol Palkovič.

Iba za včerajšom zachytili PCR testy 2438 nových prípadov pacientov nakazených koronavírusom. Počet obetí sa zvýšil o 84. Celkovo zatiaľ na Slovensku od začiatku vypuknutia pandémie evidujeme 6775 úmrtí „na covid“ a 1360 “s covidom”.