Regióny Bratislava

Počet žiadateľov o trvalý pobyt v Petržalke výrazne stúpol pre nové parkovacie pravidlá

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Počet ľudí, ktorí si chcú prehlásiť trvalý pobyt v bratislavskej mestskej časti Petržalka z dôvodu zavedenia nových parkovacích pravidiel v tejto mestskej časti, výrazne stúpol. Tlačový odbor ministerstva vnútra pre agentúru SITA uviedol, že zaznamenal citeľný nárast žiadostí o vydanie občianskych preukazov z dôvodu prihlásenia sa na trvalý pobyt v Petržalke už pred niekoľkými týždňami.

 

Do nového petržalského parkovacieho systému, ktorý začal platiť 1. novembra tohto roka, sa môžu zaregistrovať iba obyvatelia s trvalým pobytom v Petržalke. Mestská časť umožňuje ľuďom, ktorí v Petržalke nevlastnia nehnuteľnosť alebo sú v podnájme, a ich nájomca im nechce dať súhlas na prihlásenie si trvalého pobytu, možnosť požiadať na matrike miestneho úradu o takzvaný administratívny trvalý pobyt.

Nárast žiadostí o prihlásenie na trvalý pobyt potvrdila aj Petržalka. „So zmenami v parkovaní je spojený aj výrazný nárast počtu prihlásení sa na trvalý pobyt v Petržalke. V súčasnosti pribúda každý týždeň viac ako 300 ľudí, ktorí si prihlasujú trvalý pobyt do Petržalky. Okrem toho umožnila mestská časť prihlásiť sa aj na tzv. administratívny trvalý pobyt, čo doposiaľ využilo približne 200 ľudí. Len od septembra 2019 si trvalý pobyt do Petržalky nahlásilo viac ako 1 700 ľudí,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Ministerstvo vnútra dodáva, že občania, ktorí majú aktivovaný občiansky preukaz s čipom, môžu požiadať o nový občiansky preukaz aj prostredníctvom elektronickej služby.

Petržalský pilotný parkovací systém schválili prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia petržalskí poslanci 9. septembra na mimoriadnom zastupiteľstve. Začal platiť 1. novembra a jeho zmyslom je uprednostňovanie rezidentov s trvalým pobytom v Petržalke pri parkovaní v mestskej časti. Petržalka spustila 1. októbra elektronickú registráciu do pilotného parkovacieho systému. Po registrácii bude môcť Petržalčan v prvej fáze prednostne parkovať na všetkých parkoviskách v mestskej časti, a to 24 hodín denne, sedem dní v týždni.