Regióny Bratislava Top

Pod Mostom SNP sa stal šokujúci incident. Polícia tvrdí, že šofér MHD si za to môže sám

BRATISLAVA – Prekrytie horných dýchacích ciest sa stalo súčasťou nášho života. Môže za to koronavírus, ktorý v súčasnosti zúri po celom svete. Rúška, prípadne respirátory by sme mali nosiť všade a za každej okolnosti a existuje len málo výnimiek, kedy tak nemusíme urobiť. Na sociálnej sieti v posledných hodinách koluje šokujúce video, ktoré zobrazuje incident medzi vodičom bratislavského dopravného podniku a políciou, ktorý má mať korene práve v nedodržiavaní tohto nariadenia. 

 

Z nahrávky je jasne vidieť muža a dvoch policajtov, ktorí sa spolu “vášnivo” rozprávajú. Slová ale nie je dobre počuť. Po chvíli je vidieť, ako si muž, ktorý má byť vodičom autobusu, dal dole rúško. Policajti muža vyzývajú, aby si sadol do auta a po tom, ako sa rozhodol odísť, ho zadržia. “Ruky dozadu! Dáš tie ruky dozadu?!” kričí jeden z mužov zákona. Z nahrávky je tiež zrejmé, že vodič autobusu sa vzpiera. Ku koncu videa je vidieť, ako policajti muža posadili do auta a z miesta odišli. Incident sa mal stať po tom, ako vodič zaparkoval autobus na konečnej zastávke svojej trasy – teda pod Mostom SNP, kde si mal zapáliť cigaretu. Video sa začalo šíriť medzi ľuďmi a vyvolalo znepokojenie z toho, či má byť to, čo v ňom vidia, spôsob, ako polícia kontroluje dodržiavanie epidemiologických opatrení.

 

Zdroj: internet

Polícia: Všetko je inak

Na to, čo sa pod bratislavským Mostom SNP odohralo, sme sa pýtali polície. Tí tvrdia, že celý incident sa odohral inak, ako sa javí. “Policajti prvého bratislavského okresu v rámci svojej hliadkovej činnosti spozorovali dňa 02.03.2021 v čase krátko po 08:45 h na Zástavke Most SNP muža, ktorý nedodržiaval aktuálne protipandemické opatrenia, a to prekrytie horných dýchacích ciest (nos, ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou. Týmto konaním sa dopustil priestupku,” vysvetlila pre Zoznam.sk dôvod kontroly hovorkyňa bratislavskej polície Veronika Martiniaková. Ako dodala, muž nerešpektoval ani zákaz fajčenia na zastávke.

Po vyzvaní, aby policajtom ukázal svoj občiansky preukaz, tak odmietol urobiť. “Muž v uvedenom prípade s hliadkou PZ odmietol spolupracovať a na výzvy polície nereagoval. Následne bol zo strany polície vyzvaný k podaniu vysvetlenia na útvare Policajného zboru. Túto výzvu však takisto odmietol. Z uvedeného dôvodu bol v zmysle zákona predvedený na príslušný útvar PZ.  Po podaní vysvetlenia bol následne v čase o 09:20 h prepustený na slobodu. Za takéto konanie hrozí mužovi v správnom konaní sankcia 1650 ,- eur,” uviedla Martiniaková, ktorá pripomína, že pri kontrolách je potrebné, aby občania s políciou komunikovali.

Môže si za to sám

Štátna polícia prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody na sociálnej sieti Facebook tiež  tvrdí, že vodič MHD bol arogantný. “Muž bol podrobený štandardnej kontrole ohľadom zákazu vychádzania. Keďže sa nachádzal v blízkosti zastávky MHD, bol upozornený, že je to miesto, kde je zakázané fajčiť. Osoba reagovala, že jej to je jedno,” uvádzajú policajti s tým, že muž sa neustále správal arogantne a zvyšoval hlas a nespolupracoval. Okrem toho tiež odmietal nosiť rúško. Podľa ich slov si za celú situáciu môže sám a zbytočne si skomplikoval deň. “Vyjadroval sa v zmysle, že pre neho žiadne pravidlá neplatia. Policajti denne vykonávajú tisíce kontrol, pričom takéto arogantné správanie je výnimočné. Občania sú v drvivej väčšine prípadov chápaví a bez akýchkoľvek problémov s hliadkami slušne komunikujú,” uzavreli s tým, že zo strany autora videa o zmanipulované informácie, kde z vinníka robí obeť.

 

Na koberček

Zoznam.sk vo veci oslovil aj Dopravný podnik Bratislava. Ten potvrdil, že ide o ich zamestnanca. “Situácia nás nesmierne mrzí a robíme všetko pre to, aby sa už neopakovala. S dotyčným vodičom už mal jeho nadriadený rozhovor. Viac informácií k vzniknutej situácii nebudeme poskytovať, nakoľko je v štádiu vyšetrovania,” uviedla hovorkyňa spoločnosti Ľubica Melcerová.

Ako neskôr vysvetlila, vodiči môžu počas prestávky opustiť vozidlo, avšak iba za účelom čerpania pauzy. “Či už v sociálnom zariadení alebo v blízkom okolí autobusu (čo bolo v tomto prípade dodržané). Vozidlo musí byť počas neprítomnosti vodiča vo vozidle riadne zabezpečené proti odcudzeniu alebo samovoľnému pohyb,” uzavrela.