Regióny Bratislava Top

Policajti na letiskách: Vysoké pokuty za dovolenky, no plánované lety na Maledivy a do Hurgady nezrušili

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Policajti koncom týždňa upozornili, že cez víkend budú na letiskách kontrolovať pasažierov, či necestujú do zahraničia dovolenkovať. Ak na takého cestujúceho narazia, môžu mu dať blokovú pokutu až 1000 eur. Plánované lety z bratislavského letiska zatiaľ zrušené neboli. Ani tie, ktoré letia do egyptskej Hurgady či na Maledivy.

 

Pre nepriaznivú pandemickú situáciu vláda zakázala cestovať za hranice s cieľom rekreácie. S informáciou prišiel minister financií Eduard Heger, ktorý je zároveň dočasne poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR. Práve pre nové opatrenia polícia upozornila Slovákov: „Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destilácií,“ upozornila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. Preto odporúča, aby cestujúci prišli k odletom skôr, pre preverovanie môže totiž prísť k zdržaniu. Zároveň policajti upozorňujú, že účel cesty je potrebné preukázať predložením hodnoverných dokladov.

V sobotu z bratislavského letiska neletelo žiadne lietadlo. V nedeľu je plánovaný prílet a odlet do Londýna a 26.3. je zase let do a z Hurgady. „Zmenou času zo zimného na letný (v noci z 27. na 28. marca) sa v letectve prechádza zo zimného  na letný letový poriadok, kedy spravidla pribúda na letiskách viac letov. Od tohto dátumu (od konca marca) sú tak plánované okrem spomínaných liniek do Londýna-Lutonu a Hurghady aj pravidelné lety do Kyjeva, Štokholmu a Londýna-Stanstedu. Plánovaný je aj charterový let cestovných kancelárií na Maldivy (odlet 31. 3. a prílet 8. 4.),“ reagovala pre zoznam.sk hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

Všetky lety sú podľa jej slov naplánované podľa letového poriadku a doposiaľ neboli zrušené. „Lety do Londýna, Kyjeva a Štokholmu využívajú spravidla ľudia, ktorí tam pracujú či žijú, lety do Hurghady a na Maledivy majú naplánované prevažne cestovné kancelárie,“  vysvetlila hovorkyňa bratislavského letiska. Dodala, že je len na cestovných kanceláriách, či sa tieto lety z dôvodu zákazu dovoleniek v zahraničí zrušia, alebo dovolenkári vycestujú za hranice.

Na letisko je potrebné prísť skôr, dôvodom sú policajné kontroly protiepidemických opatrení. Zdroj: TASR / AP

Ševčíková zároveň upozorňuje, že od 14. – 24.apríla je na letisku dlhodobo naplánovaná rekonštrukcia križovatky oboch vzletových a pristávacích dráh a z tohto dôvodu bude letisko uzatvorené pre leteckú dopravu (okrem heliportov), o čom boli leteckí dopravcovia dlhodobo vopred informovaní a v tomto období letenky nepredávali, a ani cestovné kancelárie lety neorganizovali.

Od 20. marca do 13. apríla je plánovaný nasledovný počet letov z/do Bratislavy:

Destinácia Dopravca Počet odletov Počet príletov
Londýn-Luton

(Veľká Británia)

Wizz Air 5 5
Londýn-Stansted

(Veľká Británia)

Ryanair 3 3
Štokholm (Švédsko) AirExplore 2 2
Hurghada (Egypt) Air Cairo 6 6
Male (Maldivy) Smartwings 1 1
Kyjev (Ukrajina) Wizz Air 3 3
Spolu 20 20

Zdroj: BTS