Regióny Bratislava Top

Politici nás hodili cez palubu a ľudia sa nám vyhrážajú: Kde je pravda o pľúcnych ventiláciách?

UNB Oddelenie intenzívnej medicíny. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Lekár na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny priznal krutú pravdu o pľúcnych ventiláciách a situácii v zdravotníctve. Vláda chce podľa neho naučiť ľudí to, čo sa skúsení odborníci učia päť rokov na letnom kurze. Zdravotníkom praskli nervy! Nebudú si ničiť zdravie pre ľudí, ktorí si nevážia ich prácu. 

 

Po vyhlásení ďalšieho lockdownu a núdzového stavu už niet pochýb o tom, že situácia v krajine je viac než alarmujúca. V pondelok sme prelomili rekord, za ktorý nám však medailu nik nedá. S viac ako 12 tisíc pozitívnymi sme tak zaznamenali najvyšší nárast od začiatku pandémie. Počet obetí v dôsledku koronavírusu na Slovensku presiahol 14 tisíc, za včerajšok zomrelo ďalších 51 ľudí.

„Po tejto vlne nás tu bude ešte menej ochotných si ničiť vlastné zdravie v nekonečných nočných službách a starať sa o ľudí, čo si nieže našu prácu nevážia, ale vyhrážajú sa nám a chovajú sa ako z IV cenovej…“

Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský vyslovil kritické slová na adresu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. “Minulú vlnu Slovensko zvládlo liečbu 394 COVID pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, dnes ministerstvo hovorí, že máme už vážny kapacitný problém pri 258 pacientoch na umelej pľúcnej ventilácii. Sú len dve možnosti, buď nám niekto z našich nemocníc ukradol vyše sto drahých prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu, alebo z našich nemocníc odišlo príliš veľa skúsených lekárov a sestier, ktorí tieto ventilácie obsluhujú,“ napísal na svojej sociálnej sieti.

Kto tu klame a zavádza? Tvrdé slová lekára Visolajského na realitu v slovenských nemocniciach

pľúcna ventilácia
Prenosný pľúcny ventilátor. Zdroj: TASR

Kde je pravda?

Jeho zlé predtuchy bohužiaľ potvrdil aj lekár na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny Jakub Hložník, ktorého odpoveď na seba nenechala dlho čakať. „No ďalšia story, čo sa šíri internetom. Ako to, že máme skoro tisícku prístrojov na umelú ventiláciu pľúc, obsadených je nejakých 250 a hlásime voľných len pár lôžok pre ventilovaných?“ V súčasnosti je na umelej pľúcnej ventilácii napojených presnejšie 259 pacientov. Lekár z bratislavskej Univerzitnej nemocnice v zapätí vysvetlil odpoveď na túto skutočnosť. „No tak prečo asi? Jedná sa o sofistikované prístroje s ktorými sa lekár učí robiť doslova roky. Tu nejde o to zapnúť, či vypnúť ten prístroj, či nastaviť hodnoty,“ prezradil Hložník a priložil podrobný opis postupu zavedenia pľúcnej ventilácie pacientovi.

„Pacienta treba najskôr zaintubovať, čiže zaviesť pacientovi do dýchacích ciest „hadičku“ (orotrachealna kanyla), ktorá sa napojí na hadice prístroja na umelú ventiláciu pľúc. Je to výkon, ktorý môže robiť samostatne len skúsený lekár – anestéziológ, ktorý má za sebou stovky intubácií. Následne lekár nastavuje na prístroji správne zvolený ventilačný režim ( je ich viac) a parametre toho ktorého ventilačného režimu, ako sú tlaky v dýchacích cestách, razový objem, frekvencia dychových cyklov, prietok plynov, vdychovaný objem kyslíka… Ďalej nastaví alarmy a ďalšie veci potrebné pre bezpečnosť pacienta. Všetko sa nastavuje individuálne, na základe klinického stavu pacienta a hlavne rozsahu poškodenia pľúc,” objasnil.

lieky, covid
Časť liekov, ktoré dostávajú pacienti s covidom v kritickom stave. Zdroj: FB Jakub Hložník

Politici si myslia, že obsluhovať ventiláciu sa dá naučiť na letnom kurze

Ďalej skúsený lekár hovorí o tom, že liečba kriticky chorého pacienta, nekončí len zavedením umelej pľúcnej ventilácie. „Pacienti majú množstvo liekov a samotná liečba sa upravuje na základe množstva monitorovaných údajov a laboratórnych parametrov,“ upresnil s tým, že tieto zručnosti a poznatky lekár získa až po rokoch praxe a ukončení špecializačnej prípravy skúškou = atestáciou v odbore anestéziológia a intenzívna medicína. Táto príprava trvá 5 rokov a podľa Hložíka tu máme týchto odborníkov nedostatok. „A tu som sa od politikov dozvedel, že toto všetko sa asi dá zvládnuť formou letného kurzu. Asi by ani jeden z nich nechcel, aby ich ošetroval taký lekár,“ vyslovil anestéziológ svoju kritiku na adresu politikov.

Ničíme si zdravie v nekonečných službách a ľudia nám za to nadávajú!

Najsmutnejšie na celej situácii s covidom je fakt, že ľudí doslova rozdelil na dva tábory. Už aj odborníkov, vedcov a lekárov, ktorým vždy davy verili, začali odporcovia pandémie spochybňovať a urážať. Podľa lekára sa ani jedna časť vlády nepostavila na ich stranu. „Denne sa stávame terčom primitívnych útokov a vyhrážok a to aj vďaka niektorým politikom, ktorí si spravili z covidu svoju politickú agendu a doslova hecujú ľudí. Druhá časť politikov z nás spravila nevoľníkov. Čiže oba tábory zdravotníkov doslova hodili cez palubu,“ skonštatoval Hložník. Podľa jeho slov lekári strácajú ochotu pracovať v nočných službách a ničiť si zdravie pre ľudí, ktorí dehonestujú ich prácu.