Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

PONUKA nielen pre zberateľov. Raketou môžete poslať pohľadnice do vesmíru, kozmonauti Vám ju prinesú späť

Pohľadnice môžete poslať do vesmíru. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Slováci môžu raketou New Shepard poslať pohľadnice do vesmíru. Pri opätovnom pristátí na Zemi budú označené pečiatkou Letelo do vesmíru (po anglicky Flown to Space) a doručené naspäť odosielateľom na Slovensku. Iniciatíva Vesmírna pošta potrvá do 6. februára 2022 alebo do naplnenia kapacít. Informoval Matej Poliaček zo Space Generation Advisory Council.

 

Otázka, na ktorú organizátori hľadajú odpoveď, znie “Prečo Zem potrebuje vesmír?”. “Nápady môžete napísať alebo nakresliť na pohľadnicu a zaslať ju organizácii Club for the Future. Raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin pohľadnicu následne vynesie do vesmíru,” píše sa v pokynoch na stránke spacegeneration.org/vesmirna-posta. Kapsula s pohľadnicami sa na hranici vesmíru oddelí od rakety a postupne klesne na Zem padákom. Následne pohľadnice vyberú, označia pečiatkou Flown to Space a zašlú späť majiteľovi. Poslaním americkej nadácie Club for the Future spoločnosti Blue Origin je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre.

O logistiku Vesmírnej pošty na Slovensku sa starajú členovia organizácie Space Generation Advisory Council v spolupráci s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie, ktorá zastrešuje odoslanie pohľadníc do americkej nadácie. Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo je zodpovedné za medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce, SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj lokálneho vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.