Regióny Bratislava Top

PORIADNE ROZČÚLENÝ prezident cyklistického zväzu: Giro d´Italia na Slovensku je nezmysel a hlúposť

ZDROJ: facebook giroditalia.it

BRATISLAVA – Giro d´Italia má byť v roku 2023 na Slovensku. Informácia, ktorá šokovala, ale aj potešila slovenského športového fanúšika. Peter Sagan, tri etapy a rozpočet vo výške 12 miliónov EUR, to boli základné informácie o druhom najvýznamnejšom cyklistickom podujatí planéty.

 

Všetko je alebo môže byť napokon inak. Medializované informácie totiž šokovali prezidenta Slovenského cyklistického zväzu Petra Prívaru, s ktorým nik o organizovaní Giro d´Italia 2023 nerokoval, nemá o ňom žiadne informácie a celý “humbuk” okolo tohto podujatia považuje za nezmysel. Aj preto sa Zoznam.sk porozprával s Petrom Prívarom na tému Giro d´Italia na Slovensku

Čo hovoríte na informácie, že úvodné tri etpayGiro d´Italia 2023 by mohli byť na Slovensku?

Správne je to nazvané, že prebehla informácia, ktorá je absolútne neodkomunikovaná, je to absolútny výmysel. Je vlastne až nepochopiteľné, že sa niečo takéto vlastne šuchne. Niekto príde, niečo povie, dokonca aj na oficiálnych vládnych miestach sa začali tieto informácie šíriť. My sme jediný zástupca Slovenska v Medzinárodnej cyklistickej federácii a nič o niečom podobnom nevieme. Mená čo to spomínali sú jednoducho nedôveryhodné, takéto to pokusy tu boli aj v minulosti a cena za organizovanie bola ďaleko nižšia. Či už Tour de France alebo Giro d´Italia. Slovensko nemá z toho žiadny osoh, keďže my týmto propagujeme inú krajinu a iný produkt. Veď my tu máme Okolo Slovenska, podujatie ktoré sa snažíme dostať na Eurosport, čo je propagácia celého Slovenska, nie iba etapu, dve či tri a budeme sa tváriť, že to je niečo úžasné. Ja by som sa to prirovnal k tenisu, akoby sa jedno kolo Wimbledonu hralo na Slovensku. Dáme za to 20, 30 miliónov a čo by z toho naša krajina mala?

 

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Prívara. ZDROJ: TASR – Pavel Neubauer

Takže všetky informácie, o ktorých informoval Richard Zoller sú iba jeho osobnou aktivitou?

Jeho aktivitou. On niečo povie, že vedenie Giro d´Italia ho poverilo aby rokoval a teraz čo? Ak sa s niekým stretol a o niečom rokoval tak mal prísť a povedať mám toto a toto. Neviem si dosť dobre predstaviť, čo by to mohlo a malo priniesť slovenskému športu alebo Slovensku. To nie je iba 12 miliónov EUR, lebo to je iba vstupný poplatok, tam sú ešte plus aj ďalšie náklady. Tieto informácie išli úplne mimo nás. Treba si uvedomiť, že pán Zoller je môj protikandidát na prezidenta zväzu a robí všetky kroky proti zväzu cyklistiky. Aj preto jeho aktivita išla inak, len nie normálnou cestou.

V najbližších rokoch tak podľa vás nebude na Slovensku žiadne podujatie Grand Tour?

Osobne si myslím, že ak chce Maďarsko Giro d´Italia, tak slovenský divák to má kúsok a my máme nádherné podujatie Okolo Slovenska, ktoré je vysoko vo svetom rebríčku Medzinárodnej cyklistickej federácie a môžeme ho povýšiť na najvyššiu kategóriu. Ak nám dá niekto takéto peniaze, tých spomínaných 12miliónov, tak by sme tu mali na 5 – 6 rokov špičkové podujatie. Teraz tu máme sedem tímov World Tour, tak to by ich bolo pätnásť. K nám chodili a chodia esá ako Julian Alaphilippe, Alexander Kristoff, Ella Viviani. Slovenský divák môže vidieť aj tu. Kto chce vidieť najväčšiu svetovú cyklistike môže ísť na Tour de France, Giro d´Italia, Vueltu, jednorázové jarné klasiky Miláno – San Remo, Paríž – Roubaix. Kto chce vidieť Wimbledon ide do Londýna, na Roland Garros do Paríža. V tejto pandemickej situácii bola pozastavená výstavba Národného cyklistického centra, ktoré malo slúžiť našim reprezentantom, deťom, mládeži. teraz dáme cudziemu subjektu 12 miliónov, EUR veď by sme za to mali postavenú polku cyklistického centra. Giro nie je pre nás, je to pekná krabica previazaná ružovou mašľou no my s tej krabice nič nemáme. Nemáme z toho žiadne benefity, ide iba o rozhadzovanie peňazí. je to ročný rozpočet možno desiatich zväzov u nás. Ja v tom nevidím žiadny benefit pre slovenský šport mať Giro na Slovensku. Keď by sme mali Okolo Slovenska na Eurosporte, to by bol extra bonus pre nás. To je cesta ako zviditeľniť Slovensko, za ďaleko menšie peniaze. za tých 12 miliónov by sme mohli byť 10 rokov na Eurosporte. Na tom pracujme systematicky a dlhodobo.