Regióny Bratislava Top

Poslanci po „odklepnutí“ kúpy bývalého erotického salónu: Vtipy o výberovom konaní na bordelmamu

Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo kúpu objektu bývalého bordelu v najstaršom parku v strednej Európe v Sade Janka Kráľa. V najbližších dňoch by malo prísť k podpisu rezervačnej zmluvy. Následne chce mesto začať s rekonštrukciou objektu. Po odsúhlasení kúpy za 1,4 milióna eur bez DPH, niektorí bratislavskí poslanci vtipkovali o budúcnosti budovy a vracali sa k (ne)slávnej minulosti miesta. Objekt ponúkala realitná kancelária za takmer 2,5 milióna eur.

 

Keď primátor Matúš Vallo na zastupiteľstve predstavil plán kúpiť kontroverznú budovu, hovoril zároveň o ambícií vrátiť tomuto miestu v kúte Sadu Janka Kráľa normálny život. Jednoducho, aby sa tu stretávali rodiny s deťmi v cukrárni, kde „otec si môže dať fľaškové pivo a večer tu bude reštaurácia s rozlievaným vínom“. Primátor spomenul aj plán vybudovať na mieste centrum pre kultúrne aktivity. No spomínaná suma 1,4 milióna eur bez DPH nie je pre rozpočet mesta konečná. Po podpísaní všetkých dokumentov a nadobudnutí vlastníctva, musí mesto objekt zrekonštruovať. Primátor na zastupiteľstve hovoril o základnej rekonštrukcii. „Až po prevzatí budovy budeme môcť zodpovedne informovať aj o jej rekonštrukcii a nákladoch, ktoré si vyžiada,“ reagovala pre Zoznam.sk hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Kým väčšina ľudí je nadšená, niektorí sa na sociálnych sieťach pýtajú, aká je návratnosť tejto investície. Iní si robili žarty z minulosti a zároveň aj z transparentných výberových konaní, ktorými je Bratislava pri obsadzovaní postov do mestských podnikov známa.

 

Bývalý erotický salón má prejsť veľkou zmenou. Zdroj: Topky.sk / Maarty

Mestský poslanec Peter Cmorej, ktorý podporil uznesenie, na sociálnej sieti napísal, že kúpu vníma pozitívne. Je to podľa neho možnosť, ako získať tento nezameniteľný objekt a jeho okolie späť do vlastníctva mesta. Pod príspevkom sa rozprúdila diskusia. Petržalský miestny poslanec Miroslav Dragun sa ho zo žartu opýtal, či mesto bude opäť ako v stredoveku prevádzkovať verejný dom. Peter Cmorej mu to vrátil a napísal, že „petržalský“. A odľahčene doplnil: „Dúfam, že bude transparentné konanie na zamestnancov, a že s tebou môžeme rátať vo výberovej komisii!“ Miroslav Dragun súhlasil s tým, že chce byť teda podpredseda takejto komisie, lebo treba mať jasné pravidlá na výber “bordelmamy”. Doplnil, že k tomu ale musí byť široká verejná odborná diskusia k pravidlám. „Mňa žena do komisie nepustí. Aj okolo budem musieť chodiť iba so sklopeným zrakom,“ podotkol vtipne Cmorej. Poslanec Dragun mu kontroval a na záver dodal: „Ale to je obmedzovanie slobodného výkonu mandátu poslanca.“

Pre Zoznam.sk však zdôraznil, že je opäť rád, že tento priestor získa mesto do svojej správy. „Či je cena primeraná neviem zhodnotiť, ale verejná mienka je na strane vedenia mesta, takže určite bude nákup transparentný a výhodný pre mesto a jeho obyvateľov,“ podotkol Dragun.