Regióny Bratislava Top

Poslanci vysvetľujú, ako to bolo s peniazmi od štátu. Niektorí ich vracajú

Zdroj: FB / Transparency International Slovensko

BRATISLAVA – Potom, ako Transparency International Slovensko poukázalo na otázniky visiace nad dotáciami pridelenými štyrom komunálnym poslancom z hlavného mesta, sa časť týchto peňazí vracia, odkiaľ prišla.

 

Po Rastislavovi Tešovičovi sa už mal rozhodnúť vrátiť svoju 34-tisícovú dotáciu aj miestny poslanec v Lamači a člen finančnej komisie Radoslav Olekšák. „Ide o dotáciu, ktorú si Olekšákova firma THX vypýtala na prenájom paintballovej haly v Poprade. My v Transparency sme žiadnu túto údajnú prevádzku v meste nenašli. Žiadané nájomné bolo navyše nereálne vysoké. THX vykazuje posledné roky tržby na úrovni jednej desatiny (!) deklarovanej investície do nájomného pre paintballový projekt,“ píše mimovládka.

Dotáciu, ktorú dostal, už vrátil aj spomínaný Tešovič. Ten má podľa Transparency patriť celkovo medzi najväčších prijímateľov pomoci od štátu z radov politikov. Mimovládka na zvyšných troch – teda Radolava Oleščáka, Tomáša Korčeka a Soňu Svoreňovú – vraj narazila práve pri rozplietaní schémy dotácii pre Tešoviča. Ten dnes tvrdí, že podcenil citlivosť témy dotácií ako takej a ako verejne činná osoba sa mal od vládnej pomoci radšej držať bokom, hoci nemá žiadny súvis s jeho prácou mestského poslanca. Odmietol však spájanie jeho osoby so spleťou ďalších osôb a spoločností. Taktiež odmieta, že by jeho spoločnosť mala patriť medzi najväčších príjemcov pomoci a na celej kauze je podľa jeho slov mediálne zaujímavé len to, že je komunálny politik. “Moju účasť na štátnej pomoci, akokoľvek oprávnenú, považujem za svoju zbytočnú chybu, pretože som si toho mal byť vedomý,” uviedol poslanec pre TASR.

Okrem toho, že vrátil peniaze štátu, prišiel aj o nálepku mestského poslanca za Team Vallo. Poslanecký klub totiž na dnešnom zasadnutí rozhodol o jeho odchode.

 

Matúš Vallo (vľavo) a Rastislav Tešovič (vpravo). Zdroj: Zoznam.sk / FB/Rastislav Tešovič

Vysvetľujú aj ďalší

Soňa Svoreňová tvrdí, že informácie, ktoré zverejnila Transparency Internatiional Slovensko, nie sú presné. „V oblasti turizmu pôsobím viac ako 15 rokov a podobne, ako ďalšie tisíce mojich kolegov, aj ja som prakticky zo dňa na deň ostala bez práce s povinnosťou vrátiť peniaze aj za plánované zákazky,“ uviedla pre Zoznam.sk Jej dotácie vraj neboli nijak nadštandardné vzhľadom na pokles obratu a boli čerpané na riadne nájomné vzťahy. Tiež vyhlásila, že jej podnikanie nemá nič spoločné s pôsobením mestskej poslankyne. Skôr naopak, moje dlhoročné skúsenosti v oblasti cestovného ruchu využívam v prospech mesta,“ uviedla. Svoreňová o zámere vrátiť dotácie neinformovala.

Neprávom vtiahnutý do kauzy sa cíti aj Korček. „V prvom rade som žiadnu štátnu pomoc neprijal,“ povedal pre Zoznam.sk. „Nebytové priestory, garáž a priľahlý pozemok som prenajímal občianskemu združeniu.  Keďže nájomca neplatil riadne a včas nájomné, nájomná zmluva  bola ukončená k 31. marcu 2021, čiže oveľa skôr, ako vznikla táto kvázi kauza,“ tvrdí. Dlžné nájomné sa vraj rozhodol nájomca za čas sťaženého užívania uhradiť cestou dotácie, nakoľko podľa príslušnej legislatívy je oprávneným žiadateľom dotácie. „Prenajímateľ poskytuje zľavu, teda prichádza o finančné prostriedky. Pri vypĺňaní žiadosti o dotáciu zástupcom nájomcu, teda nie mojou osobou, prišlo k chybe pri jej vypĺňaní, následkom čoho bola dotácia žiadaná v nesprávnej výške. Nebolo však z nej použité ani euro. Hneď, ako som sa o tejto chybe dozvedel, som situáciu riešil a  dotácia bola v plnej výške vrátená Ministerstvu hospodárstva, “ vysvetľuje.

„Dotáciu na prenájom rodinného domu Tomáša Korčeka pre Tešovičovo združenie Devínska Inak vo výške 22-tisíc eur už poslanci vrátili na účet ministerstva hospodárstva minulý týždeň,“ potvrdilo Transparency.

 

Zdroj: FB / Transparency International Slovensko

Necelá polovica

Samotný rezort hospodárstva pre Zoznam.sk vysvetlil, že v čase koronakrízy sa zamerali prioritne na čo najrýchlejšie poskytnutie pomoci. „Pripomíname, že poskytovanie dotácií na nájomné bolo jednou z prvých pomocí, ktoré začal štát reálne poskytovať v čase pandémie. Všetky dostupné kapacity sme sústredili na rýchle vybavovanie žiadostí, aby čo najviac ľudí dostalo potrebné dotácie a nemuselo nútene ukončiť svoje podnikanie,“ argumentoval ministerstvo pod vedením Richarda Sulíka (SaS).

Upozornili tiež, že nemajú možnosti ani kompetenciu vyšetrovať jednotlivé podozrivé prípady. „Preto plne spolupracujeme s Finančnou správou, ktorej postupujeme akékoľvek podozrenia a nejasnosti. Ak sa preukáže, že došlo k podvodnému konaniu, subjekty budú povinné dotácie vrátiť,“ uviedli.