Regióny Bratislava Top

Poslanec sa pobavil na populárnej fotke. V skutočnosti je však situácia na zaplakanie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Všetci sme len ľudia a tak každý z nás už zrejme zažil situáciu, keď potreboval využiť verejné toalety. Rovnako tak asi každý zažil minimálne ako svedok situáciu, keď žiadne práve „po ruke“ neboli a tak sa hľadali alternatívy inde. Podobná situácia sa odohrala nedávno v bratislavskom Ružinove, kde mala daná osoba tú smolu, že ju zvečnil fotoaparát „priamo pri čine,“ čo neostalo bez komentárov na sociálnej sieti. Svoj názor prezentoval aj miestny poslanec a zástupca starostu Martin Patoprstý a to prostredníctvom dosť svojského obrázka s náležitým nápisom. Nechýbal ani tzv. “smajlík”. Otázne však je, či dotyčný pán mal vôbec inú možnosť. 

 

Príbeh začal zverejnením záberu na facebookovej stránke “Ružinov náš každodenný”, kde si ju všimol aj Patoprstý. Fotka bola už v tom čase medzi ľuďmi dosť populárna. Miestnemu poslancovi neuniklo, že má veľký počet komentárov a tak skonštatoval, že „evidentne je to téma, ktorá Ružinovčanov zaujíma.“ Na zábere, ktorý jeho autorka medzičasom zmazala, dotyčný pán očividne vykonáva malú potrebu rovno pri strome. Patoprstý situáciu poňal tak, že k príspevku zdieľal vlastný obrázok s nápisom „Iba chlapi s malým čúraju na stromy.“ Následne sa opýtal, či by takáto tabuľka problém vyriešila.

Niektorí komentujúci pod fotkou sa však na vec pozreli z iného, serióznejšieho uhľa pohľadu. “A je v Ružinove vôbec nejaká verejná toaleta, ktorá je v prevádzke,” pýta sa jeden z nich. Iná komentujúca zasa poukazuje na zdravotné problémy, ako napríklad tie s prostatou, pri ktorých si daný človek jednoducho nevyberie. V diskusii odznela tiež narážka na zatvorené bary či reštaurácie, ktoré mohli v prípade núdze ľudia tiež využiť, pokiaľ neboli po ruke verejné toalety, čo sa stávalo často. Ako sme totiž zistili, v tomto smere je situácia zlá.

 

Nie všetky má pod palcom magistrát

Nájsť v Bratislave funkčné verejné toalety v dobrom stave totiž nie je vôbec také jednoduché. V čase, kedy sú zatvorené reštaurácie, je situácia ešte alarmujúcejšia. Ako nás informovala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová, verejné WC v ich správe sa nachádzajú na Uršulínskej ulici a sú súčasťou budovy Novej radnice. Za ich použitie sa však vyberá poplatok. „Ďalšie mestské toalety určené pre verejnosť sú v podchode na Hodžovom námestí (bez poplatku) a v podchode Trnavské mýto (spravuje nájomca – spoločnosť Immocap),“ dodala. Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na toaletách platia hygienické opatrenia. Vstup je možný iba s rúškom. Samozrejmosťou je tiež dôkladná dezinfekcia rúk a dodržiavanie odstupu, teda vstup po jednom.

Mesto tiež pripomenulo, že „verejné toalety v Sade Janka Kráľa boli prevzaté zo správy od mestskej časti Petržalka v značne nevyhovujúcom stave a momentálne prebieha príprava na ich rekonštrukciu, mesto by ich chcelo prevádzkovať už v lete.“

Okrem toho sú verejné toalety na Kamzíku, kde býva rušno najmä počas dní voľna. Vo „švíkoch“ to tam praskalo napríklad aj tento víkend. Spravované sú organizáciou Mestské lesy v Bratislave.

Ako dodala Rajčanová, ostatné verejné toalety sú v správe mestských častí. „Verejné toalety na území mesta Bratislavy boli v rokoch 1991 – 1994 zverené do správy jednotlivých mestských častí, ktoré mali tieto zariadenia prevádzkovať,“ povedala pre Zoznam.sk.

 

Žalostný stav v Ružinove 

V samotnom Ružinove je situácia ešte alarmujúca. Ako uviedla hovorkyňa mestskej časti Tatiana Tóthová, sú tam štyri verejné toalety, ktoré sa ale do správy mestskej časti dostali až tento rok. „Už veľmi dlho sa nepoužívajú a sú vo veľmi zlom stave, ktorý by vyžadoval celkové investície presahujúce stotisíc eur, takže momentálne rekonštrukcia plánovaná nie je,“ povedala pre Zoznam.sk.

Nie každý však môže vždy „rozkázať prírode.“ Neodbytné sú v tom často najmä malé deti, ale rovnako tak sa môže do podobnej nepríjemnej situácie dostať dospelý človek, okrem iného aj v dôsledku zdravotných problémov.