Regióny Bratislava Top

Potrebujete k obvodnému lekárovi a neviete ako na to? Postup je jednoduchý

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Lekára človek potrebuje aj v prípade, že práve nerieši zdravotné problémy súvisiace s koronavírusom. Stále totiž existujú aj iné diagnózy, ako je COVID-19. Pre mnohých pacientov je však návšteva ich obvodného doktora v týchto dňoch nočnou morou. Buď sa sťažujú, že sa k nemu dostať nevedia, alebo nemajú jasno ani v tom, ako vôbec v aktuálnej situácii postupovať, či doktori ordinujú a za akých podmienok ich vyšetria.

 

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v tejto súvislosti ľudí ubezpečil, že absolútna väčšina ambulantných lekárov ordinuje. „Lekári vraj neordinujú a nedvíhajú telefóny. Naša skúsenosť je odlišná. S lekármi v kraji sme v denno-dennom kontakte a vidíme, že pracujú v nadštandardnom nasadení. Počet vyšetrení oproti rovnakému obdobiu z minulého roka nielenže neklesol, ale dokonca sa zvýšil. Nezaznamenávame ani zvýšený počet podnetov na nedostupnosť lekárov. Problém je inde,“ vysvetlil lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

Podľa neho lekári vybavia priemerne od 50 do 150 telefonátov denne. Pri takýchto počtoch je pochopiteľné, že telefónna linka zvykne byť obsadená, pretože lekár práve telefonuje s iným pacientom alebo konzultuje stav pacienta so špecialistom. Alebo vyšetruje pacienta a nemôže popritom vybavovať telefonát,“ upozornil Szalay, ktorý vraj chápe, že ak sa pacient viackrát nedovolá svojmu lekárovi, môže byť frustrovaný. Upozorňuje však, že ak ambulancia nemá moderný telefón alebo mobil, lekár nemá ako zistiť číslo volajúceho a nevie teda ani zavolať naspäť.

 

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Pre ľudí majú návod

Bratislavský kraj pre ľudí tiež pripravil jednoduchý návod, ktorý im má pri problémoch s „doklopaním sa svojmu obvoďákovi” pomôcť. Radia, aby si pacienti skontrolovali, či ich lekár v daný deň ordinuje. „Aktuálne ordinačné hodiny všetkých ambulancií v kraji nájdete na webe e-vuc.sk.,“ uviedli. Ak daný lekár neordinuje kvôli PN, karanténe, dovolenke alebo z iných dôvodov, na rovnakom  webe je uvedený zastupujúci lekár. „Ak sa nedovoláte na prvýkrát, skúste to neskôr, prípadne vo viacerých časoch,“ vyzýva kraj.

V prípade, že na spomínanej webovej stránke je uvedený aj e-mailový kontakt do ambulancia, odporúčajú pacientom, aby využili aj ten a svojho doktora kontaktovali touto cestou. „Ak sa opakovane v priebehu niekoľkých dní nedovoláte svojmu lekárovi a váš zdravotný problém si to vyžaduje, navštívte ambulantnú pohotovostnú službu (od 16:00 do 22:00 v pracovných dňoch a od 7:00 do 22:00 v dňoch pracovného pokoja),“ radia.