Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POVINNE budeme platiť NOVÚ DAŇ za bývanie aj autá: Hrozí nárast CHUDOBY! Vieme, odkedy a koľko

Peniaze, financie, dom, bývanie. Zdroj: pexels.com
Kvôli emisiám nám zdražie bývanie aj doprava. Ilustračná foto. Zdroj: Pexels

Ako vysoko pôjdu ceny?

Pri cene 45 eur za povolenku by si napríklad v bytovom  dome so spoločným plynovým kotlom priemerná domácnosť priplatila za rok zhruba 75 eur, uvádza idnes.cz. Nákup samotných povoleniek pritom čaká dodávateľa paliva, nie domácnosti. A čo vozidlá? Podľa štúdie Postupimského inštitútu pre výskum klímy sa v dôsledku prijatia opatrení zvýšia ceny palív o 10,5 centu za liter benzínu a 12 centov za liter nafty.

Experti ale upozorňujú, že suma za tonu emisií by sa pri obchodovaní s povolenkami mohla vyšplhať až na niekoľko stoviek. „Cena uhlíka 200 eur sa rovná cenovej prirážke 53 centov za liter nafty a 47 centov za liter benzínu,“ píše euractiv.com.

Hrozí nárast chudoby, Únia ponúka pomoc

Ide tak o sporný krok. Zvyšovanie cien pritom najviac pocítia najslabší. „Navrhované opatrenia by mohli mať ničivé sociálne dôsledky na domácnosti s nízkymi príjmami, ktoré sú vo veľkej miere závislé od fosílnych palív na vykurovanie a dopravu,“ upozorňuje Anna Bajomi, odborníčka na politiku energetickej chudoby z FEANTS. Navyše, plánovaný je i koniec áut so spaľovacím motorom. „Boj s emisiami povedie k výraznému zvýšeniu rizika dopravnej chudoby,“ poznamenáva pre euractiv.sk výskumníčka Monika Martišková.

Európska únia hádže záchranné koleso. V Bruseli padla dohoda o Sociálnom klimatickom fonde, ktorý bude slúžiť na zmiernenie dopadov opatrení. „Financie vo výške 86,7 miliardy eur budú k dispozícii na pomoc najzraniteľnejším Európanom. Slúžiť budú na riešenie energetickej a dopravnej chudoby,“ približuje tlačové stredisko europarlamentu. Zatiaľ čo väčšina fond víta, čelí aj kritike ako nedostatočný nástroj na zvládnutie veľkého bremena. 

Skôr než všetky opatrenia vstúpia do reality, je tu ešte jedna brzda. Ak by boli ceny energií mimoriadne vysoké, spustenie emisných povoleniek pre cestnú dopravu a budovy bude odložené o rok. Začne teda platiť od 2028.

PANELÁKOM hrozí masívne BÚRANIE už čoskoro: Vieme, či a kedy prídu státisíce Slovákov o domov