Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR! Inšpektori zakázali predaj BEŽNEJ POTRAVINY: Skontrolujte si, či ju máte doma

Zdroj: FB / ZDROJ: fb Polícia SR, ŠVPS SR

BRATISLAVA – Pečenie obľúbenej krtkovej torty či výbornej čokoládovej bábovky by sa nezaobišlo bez tej najbežnejšej potraviny, ktorú má doma takmer každý. Kakao sa stalo samozrejmou súčasťou väčšiny rodín. Inšpektori však varujú! Tomuto druhu sa vyhnite.

 

Odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky zverejnili na svojom webe fotgrafie nevyhovujúceho produktu, ktorý nespĺňa štandardy na distribúciu. Ide o “Kakaový prášok so zníženým obsahom tuku“, 100g. Dátumom minimálnej trvanlivosti 28.6.2022. Krajina pôvodu Čína. Distribútor Mánya s.r.o..” 

Ak sa náhodou tento druh výrobku skrýva aj vo vašej špajzi radšej ho vyhoďte a naďalej nekonzumujte. Po analýza odobratej vzorky sa totižto preukázala, že tento výrobok obsahuje polycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré môžu mať skutočne nebezpečný účinok na človeka. “V analyzovanej vzorke bolo potvrdené prekročenie najvyššieho prípustného množstva benzo(a)pyrénu.”

Zdroj: ŠVPS SR

Spôsobuje rakovinu

Táto chemická látka u ľudí môže spôsobiť nádorové ochorenie. Dokáže zmeniť štruktúru DNA a tým vyvoláva aj zmenu genetickej informácie. Pri častom vystavovaní tak hrozí, že sa nakazíte závažným onkologickým ochorením. Bežne sa táto látka vyskutuje u potravín, ktoré boli pražené, grilované, údené alebo inak tepelne spracované pri vysokých teplotách.

Zdroj: ŠVPS SR

Inšpektori tak okamžite reagovali na zistenia a rozhodli sa zakázať predaj výrobku. Kakaový prášok tak sťahujú z trhu.

Stanovisko obchodného riaditeľa Mánya spol. s.r.o.

Pri každom zistení nevyhovujúceho výrobku Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR je predaj nevyhovujúcej šarže výrobku pozastavený,každý veľkosklad alebo reťazec, ktorý danú šaržu výrobku odobral, je vyzvaný pozastaviť predaj danej šarže výrobku, osloviť maloobchodné alebo gastro prevádzky, kde bol výrobok z danej šarže dodaný, následne býva v prevádzkach, kde bol tento výrobok predávaný na viditeľnom mieste umiestnený oznam o stiahnutí daného výrobku z predaja a výzva, kto daný výrobok zakúpil, aby ho vrátil späť.

Ak časťpredaného výrobku bola už skonzumovaná alebo ak kupujúci danej šarže výrobku nenavštívi prevádzku, kde danú šaržu výrobku zakúpil a nedozvie sa, že má výrobok vrátiť, preto je logická Vaša otázka – Hrozí spotrebiteľom riziko ?

Pri odpovedi na túto Vašu otázku si pomôžeme s informáciami, ktoré o PAU udáva samotná Štátna veterinárna a potravinová správa, ktoré prikladáme v prílohe č. 1.

Z tohto vyjadrenia citujeme:

“PAU sa vyskytujú takmer vo všetkých zložkách živej prírody, pretože neustále vznikajú pôsobením tepla pri rozklade živej hmoty, hlavne za anaeróbnych podmienok (neprístupu kyslíka). Najvyššie koncentrácie PAU a im podobných zlúčenín boli zistené v potravinách dopestovaných v blízkosti veľkých priemyselných tovární, alebo u potravín, ktoré boli pražené, grilované, údené, alebo inak tepelne opracované pri veľmi vysokých teplotách.“

“Absolútne odstránenie PAU z potravinárskych výrobkov nie je možné, ale správnou voľbou technologických postupov a ich dodržiavaním pri uplatňovaní zásad správnej výrobnej, hygienickej, poľnohospodárskej, resp. veterinárnej praxe sa dá prítomnosť týchto zdraviu škodlivých látok v potravinách obmedziť na minimum.”

Z vyššie uvedeného vyplýva, že úplné odstránenie PAU z potravinárskych výrobkov, v ktorých sa PAU prirodzene nachádzajú nie je možné, preto je rozhodujúca ich koncentrácia vo výrobkoch, t.j. koľko PAU sa nachádza na kilogram alebo liter výrobku.
Kakaový prášok sa väčšinou používa do pečenia, kde dochádza k jeho zmiešaniu s múkou a rôznymi ďalšími surovinami, čím koncentrácia PAU vo výslednej potravine významne klesá.

Pri dovoze tejto šarže na Slovensko sme dali vzorky na rozbor aj na PAU do akreditovaného laboratória, kde výsledok bol v norme, zvýšený obsah sa našiel až vo vzorke odobranej Štátnou veterinárnou a potravinovou správou.