Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

POZOR Liek, ktorý užívajú mnohí Slováci, bude NEDOSTUPNÝ! Nezoženiete ho niekoľko MESIACOV

Odborníci z trhu sťahujú tento liek.
Odborníci z trhu sťahujú tento liek. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na nedostupnosť jedného z liekov, ktorý užívajú aj mnohí Slováci. Aby ste neprerušili liečbu, lekár by vám mal predpísať adekvátnu náhradu, pretože najbližšie mesiace sa k nemu možno vôbec nedostanete.

 

Konkrétne ide o liek Norditropin NordiFlex®, teda somatropín, ktorý je ľudským rastovým hormónom, ktorý vyrába Novo Nordisk. Spoločnosť Novo Nordisk Slovakia, s. r. o. bola informovaná, že obmedzenie zásob vo výrobnom závode bude mať za následok nedostatok tohto lieku, čo negatívne ovplyvní aj dodávky na Slovensko. Nedostupnosť lieku Norditropin NordiFlex® nie je spôsobená žiadnymi problémami s bezpečnosťou alebo kvalitou lieku.

Tento liek sa užíva v prípade nedostatku rastového hormónu pri deťoch aj dospelých. Nedostatok takéhoto hormónu spôsobuje poruchy alebo spomalenie rastu. Ak liek Norditropin NordiFlex® užívate, môže sa stať, že v dôsledku výpadku v zásobovaní sa k nemu nebudete môcť dostať a poskytovaná liečba nebude optimálna. Opätovné stabilizovanie dodávok sa očakáva až v priebehu roka 2024.

Čo najskôr navštívte svojho lekára

Keďže pacienti liečení rastovým hormónom majú individuálne stanovenú liečbu, mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý vám predpíše iný vhodný liek. V ďalšej liečbe by ste mali určite pokračovať, aj keď pre vás bude nová a nepoznaná. Len tak zabezpečíte, aby mohla vaša liečba napredovať správnym smerom. V oznámení sa ako možnosti náhradnej liečby uvádzajú lieky Genotropin, Nutropin alebo Saizen, no váš lekár bude najlepšie vedieť, ktorý pre vás bude vhodný.

Spoločnosť Novo Nordisk si uvedomuje, akú neistotu a obavy môže vyvolať nedostatok týchto liekov, preto sa za vzniknutú situáciu ospravedlňuje.