Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR na túto zeleninu! Obchodný reťazec ju sťahuje z predaja

Pozor na túto zeleninu! Populárny obchodný reťazec ho sťahol z predaja.
Pozor na túto zeleninu! Populárny obchodný reťazec ho sťahol z predaja. Zdroj: FB / Polícia SR, Lidl.sk

BRATISLAVA – Najpopulárnejší obchodný reťazec opäť sťahuje zo svojich regálov bežnú potravinu, ktorú môže mať doma skutočne každý. Skontrolujte si preto svoju kuchyňu a pokiaľ ju máte doma, radšej ju nejedzte a vráťte ju do obchodu.

 

Len pred nedávno sme vás informovali o tom, že jeden z najpopulárnejších slovenských reťazcov stiahol z predaja čerstvé mlieko Pilos. Prešlo len pár dní a zamestnanci Lidla informujú o ďalšom stiahnutí produktu zo svojich regálov. Tentokrát ide o zeleninu, ktorú môžete mať doma aj vy.

Lidl totiž stiahol z predaja bielu papriku. Konrétne ide o “Paprika biela „Lidl stánok“, 500g, šarža L41/07 od dodávateľa VITA-ZEL & company, spol. s r. O.,” upresnili pracovníci obchodného reťazca na svojom webe.

Ak sa teda takýto produkt nachádza aj u vás doma nekonzumujte ho. V bielej paprike sa totiž nachádza príliš veľká dávka látky chlorpyrifos, ktorá prekročila akútnu referečnú dávku. Chlorpyrifos je pesticíd, ktorý sa používa ako ochrana rastlín proti hmyzím škodcom.

Pozor na túto papriku.
Pozor na túto papriku. Zdroj: Lidl.sk

Môže spôsobiť zdravotné problémy?

“V ojedinelých prípadoch môže konzumácia spôsobiť zdravotné problémy,” informovali predajci. Ako ďalej dodali, spotrebitelia by ju preto mali urýchlene vrátiť späť do predajne, “zákazníci by preto mali venovať pozornosť tomuto oznamu a uvedený produkt nekonzumovať. V prípade, že ste si spomenutý produkt zakúpili, môžete ho priniesť späť do ktorejkoľvek predajne.”

Jana Kovalíkova sekretárka ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky pre zoznam.sk nás informovala, že “toxicita pesticídu Chlorpyrifos bola prehodnocovaná Európskym úradom pre bezpečnosť potravín v roku 2019. Na základe tohto skúmania bolo zistené, že má genotoxické vlastnosti a je možnosť, že negatívne vplýva aj na nervovú sústavu u detí. Z tohto dôvodu bolo jeho použitie v roku 2020 v rámci EU zakázané.(Nariadenie č. 2020/18 a č. 2020/17 zo dňa 10. januára 2020, o neschválení účinných látok chlorpyrifos a chlorpyriphos-methyl). Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl boli klasifikované ako toxické látky pre reprodukciu.” Odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy nám potvrdili, že “zatiaľ prebiehajú úradné kontroly o strave sťahovania výrobku z predaja.”

Peniaze vám pritom vrátia aj bez toho, aby ste uchovávali pokladničný bloček. Avšak pozor! Týka sa to len šarže L41/07. Ak aj máte túto zeleninu, ale v inej šarži, tej sa toto varovanie netýka a môžete ju aj naďalej konzumovať.

Výrobcu vzniknutá situácia mrzí

Michal Kmeťo z oddelenia obchodu a dopravy spoločnosti VITA-ZEL pre zoznam.sk poznamenal, že “Je nám úprimne ľúto vzniknutej situácie, keďže sa snažíme spolu s našimi farmármi dodávať kvalitné slovenské ovocie a zeleninu. Pri pestovaní si dávame záležať na každom detaile.  Naši farmári sú navyše pravidelne kontrolovaní Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou.”

Výsledok rozboru zaskočil aj samotných zamestnancov, “Výsledok rozboru vykonaného predajcom nás zaskočil, nakoľko v našich fóliovníkoch nepoužívame chemické prostriedky na ochranu, ktoré by obsahovali zistené látky. Pri pestovaní vo fóliovníkoch výhradne používame komplexnú biologickú ochranu,” potvrdil Kmeťo.

Ak si spotrebitelia tento produkt už zakúpili Kmeťo nás informoval, že ho samozrejme môžu vrátiť. “V prípade, ak si spotrebiteľ tento produkt zakúpil, môže ho vrátiť a bude mu vrátená celá kúpna cena. O možnosti vrátenia potraviny, informoval spotrebiteľov na všetkých predajných miestach aj samotný predajca. Tento tovar bol ihneď po zistení stiahnutý z predaja.”