Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR! Skontrolujte si OBČIANSKE! TIETO treba čo najskôr VYMENIŤ

Ilustračná foto. Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Hoci občiansky preukaz môže mať platnosť ešte dlhé roky, napriek tomu si mnohí Slováci musia vybaviť nový. Zbystriť pozornosť by mali používatelia elektronického podpisu.

 

Finančná správa pripomína klientom, ktorí používajú kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), aby si skontrolovali dátum vydania ich občianskeho preukazu. Ako vysvetľuje, pokiaľ „ich občiansky preukaz bol vydaný do 20. júna 2021, platnosť certifikátov pre KEP uložených na čipe ich dokladu skončila 31. decembra 2022“. Finančná správa týmto daňovníkom odporúča výmenu občianskeho preukazu, aby s ňou mohli naďalej komunikovať elektronicky.

V prípade, že tak dosiaľ neurobili a potrebujú v týchto dňoch využiť podpisovanie na podanie daňového priznania, majú dočasne k dispozícii alternatívnu. Vybrané úkony môžu realizovať cez zdokonalený elektronický podpis (ZDEP). Ten získajú buď osobne na oddelení dokladov, ale si ho na občiansky preukaz nahrajú z domu online cez aplikáciu eID klient vo verzii 4.4. Ten získajú buď osobne na oddelení dokladov, ale si ho na občiansky preukaz nahrajú z domu online cez aplikáciu eID klient vo verzii 4.4

V tejto súvislosti pripomíname, že daňové priznanie za rok 2022 je potrebné podať do konca marca. Dovtedy je potrebné daň aj zaplatiť.  Ak daňovníci tento termín nestíhajú, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty o tri mesiace alebo o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.