Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PRAVDA o hypotékach a úveroch na bývanie: TOTO by ste mali vedieť

Hypotéky aj úvery na bývanie je takmer nemožné získať. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Inflácia, zdražovanie, zvyšovanie cien, dramaticky sa meniaci hypotekárny trh. Ekonomická a finančná situácia Slovákov sa zhoršuje každým dňom. Získať dnes v banke podmienky, na ktoré by sa iba priblížili podmienkam spred roka, je jednoducho nereálne a nemožné.  

 

Ako informuje financnykompas.sk splniť podmienky na získanie hypotéky je mimoriadne zložité. Prejsť si celým procesom od úvodného podania žiadosti až po definitívne potvrdenie udelenia a získanie hypotéky skomplikovali najmä sadzby, na ktoré sme si v našom prostredí odvykli. Celý proces má viacero fáz a začína podaním žiadosti spolu so všetkými potrebnými dokumentmi. „Podľa toho, čo všetko klient dokladuje, koľko si požičiava, akú má bonitu a akú nehnuteľnosť zakladá, podľa toho trvá aj vybavenie hypotéky. Aby ste získali hypotekárny úver, musíte mať v prvom rade dostatočný príjem. Banka si overuje nielen príjem, ale aj dosiahnuté vzdelanie, dĺžku pracovného pomeru u zamestnávateľa, dobu určitú, ale aj dĺžku podnikania. Dôležitou súčasťou overovania je aj finančná história, čiže rôzne úverové registre, prešľapy, omeškania a to, ako ste v minulosti splácali svoje finančné záväzky,“ informuje financnykompas.sk. 

Po novom banky musia znižovať limit klientom, ktorých hypotéky budú zasahovať splatnosť do dôchodkového veku. Maximálna výška úveru sa znižuje o 0,25-násobok čistého ročného príjmu klienta za každý rok presahujúci vek 40 rokov. Napríklad 45-ročný človek by si mohol požiadať o úver vo výške už len 6,75-násobku svojho ročného príjmu namiesto pôvodného 8-násobku. „Obmedzenia sa týkajú len tých žiadateľov, pri ktorých je rastúce riziko. Ide teda o úvery, ktoré budú splácané aj na dôchodku a zároveň je ich výška v porovnaní s príjmom príliš vysoká. Keďže výška poskytnutých úverov klientom v strednom veku rastie výrazne rýchlejšie ako ich príjmy,  hlavným cieľom je sprísnenie podmienok, aby sa do budúcna zabránilo pokračovaniu takýchto rizikových trendov. Pri prechode na dôchodok však treba rátať s poklesom príjmu a možnými problémami so splácaním úveru,“ zdôrazňuje finacnykompas.sk.

 

Hypotéky aj úvery na bývanie je takmer nemožné získať. Zdroj: archív zoznam.sk

Jednou z najdôležitejších podmienok, ktoré musíte spĺňať, je dostatočný príjem, ktorý musíte vedieť zdokladovať. „Na základe vášho súhlasu v žiadosti overuje banka príjem napríklad v Sociálnej poisťovni a iných registroch či databázach. Tým banka posudzuje, či ste schopný splácať hypotéku. Príjem musí byť v dostatočnej výške, musí byť stabilný a pravidelný,“ dodáva financnykompas.sk Rovnako sa berie do úvahy aj výška pravidelných záväzkov a životných nákladov v podobe životného minima.  Maximálna výška hypotéky sa líši aj podľa toho, akú nehnuteľnosť budete zakladať ako záruku. Od 1. 7. 2018 banka nepreplatí 100 % jej ceny. Konkrétne percento sa takisto môže líšiť od banky k banke.   

  • byt v krajskom meste, vyhľadávaná nehnuteľnosť – 90 % z ceny nehnuteľnosti, 
  • nový či starší rodinný dom – 80 %, 
  • pozemok – 80 % – 70 % z ceny nehnuteľnosti, 
  • rekreačné chaty – 60 % – 50 % z ceny nehnuteľnosti.