Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Pre ľudí zábava, pre zvieratá strach a stres. Silvestrovské oslavy sú pre nich životu nebezpečné

Zábavná pyrotechnika vyvoláva u zvierat silný strach. Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zábavná pyrotechnika vyvoláva u zvierat silný strach. Preto je nutné v čo najväčšej miere odstrániť ich dosah na štvornohých miláčikov. Uviedol prezident Komory veterinárnych lekárov Ľubomír Kráľ.

 

Jednou z možností je vytvoriť najvhodnejšie prostredie počas najhoršieho času. Pes či mačka by sa mali dať dovnútra domu. V izbe by sa malo zapáliť svetlo a zatiahnuť rolety alebo závesy. Pustiť sa môže aj rádio, poukazuje Kráľ. Zvieratám možno podľa veterinárneho lekára podať aj prípravky na upokojenie. Tie je však nutné zabezpečiť s dostatočným predstihom pred Silvestrom. “Existuje viacero foriem preparátov (gély, tablety, kvapky, difuzéry, obojky) s rôznymi účinnými látkami a odlišnými mechanizmami pôsobenia,” poukázal Kráľ. Dodal, že výber lieku treba riešiť s veterinárom, aby sa prihliadlo na konkrétne zviera, jeho stav a potreby. “Jeho zabezpečenie si netreba nechávať na poslednú chvíľu, keďže nástup účinku nie je okamžitý, ale vyžaduje svoj čas, v niektorých prípadoch aj niekoľko dní,” poznamenal Kráľ. Použitie liekov na liečbu úzkostí u ľudí je podľa neho nevhodné a pri určitých molekulách kontraindikované.

Zoologická záhrada Bratislave apeluje opätovne na ľudí, aby boli pri oslavách príchodu nového roka ohľaduplní k zvieratám i prírode. K výzve osláv bez pyrotechniky sa pripája aj Sloboda zvierat. Mestská polícia sa aj tento rok zameria na okolie zoo, ale tiež rekreačné oblasti, kde by mohla pyrotechnika vyplašiť lesnú zver. “Zvieratá majú niekoľkonásobne lepší sluch ako ľudia. Ohňostroje a petardy vytvárajúce nadmerný a náhly hluk vnímajú veľmi citlivo, spôsobujú im úzkosť a veľký stres, ktorý môže mať fatálne následky,” zdôrazňuje Diana Dúhová zo zoo. Stres a úzkosť vyvolané pyrotechnikou spôsobujú živočíchom aj tráviace problémy. Koncoročné a novoročné stresové hnačky pravidelne trápia najmä nosorožce, kengury, antilopy, žirafy či primáty. Ďalšou reakciou na stresujúcu situáciu je podľa nej aj snaha o únik, keď môže dôjsť k vážnym zraneniam v dôsledku nárazu do oplotenia. V minulosti sa to stalo osudným ročnej samici lamy krotkej, ktorá následkom krvácania do mozgu uhynula.

 

zoo, bratislava
Zábavná pyrotechnika vyvoláva u zvierat silný strach. Ilustračné foto. Zdroj: Zoznam.sk

Zvieratá sa však môžu vyplašiť a spanikáriť aj v chovnom zariadení. Môžu sa zraniť medzi sebou, napríklad šimpanzy na seba útočia. U gravidných samíc môže dôjsť k potratu či k predčasnému pôrodu s komplikáciami. “Po novoročných oslavách majú zvieratá strach aj so známych zvukov. Boja sa vyjsť do vonkajších výbehov a nespolupracujú s chovateľmi,” podotýka riaditeľka zoo Júlia Hanuliaková. O súcit a ohľaduplnosť prosí ľudí aj Sloboda zvierat. “Ak by sme prestali zapaľovať petardy, svetlice či ohňostroje, príchod nového roka by nemuseli zvieratá vnímať ako boj o prežitie,” konštatuje predsedníčka združenia Pavla Dugovičová. Zimné obdobie je podľa nej pre psy a mačky v opatere útulku bez tak veľmi náročné. Okrem toho sa tam nachádzajú aj zvierací pacienti po operačných zákrokoch či veľmi plaché aj hendikepované psy, ktoré zachránili zo zlých chovných podmienok. Tie tvoria skupinu zvierat, ktorá podľa nej extrémne zle znáša hlasné výbuchy.

Nebezpečné môžu byť zároveň lampióny šťastia. Tie síce hluk nespôsobujú, avšak horiaci lampión môže spôsobiť požiar. A to nielen v areáli zoo, ale aj nemalé škody na úkrytoch zvierat v útulku. Hliadky mestskej polície sa preto zamerajú preto aj na okolie zoo či niektoré rekreačné oblasti. “Pri vypúšťaní zábavnej pyrotechniky trpia nielen zvieratá v zoo, ale aj domáci miláčikovia, či voľne žijúce zvieratá, ktoré po hlučných oslavách nachádzame uhynuté v lesoch a v uliciach mesta,” konštatuje mestská polícia.