Pezinok Malacky Senec Regióny Bratislava

Pre ROZHODNUTIE o zatvorení škôl v Bratislavskom kraji spisujú petíciu

Na Slovensko je zatvorené takmer všetko. Aj školy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese.

 

Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, ktorý reaguje na rozhodnutia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva zatvoriť školy s výnimkou materských škôl a prvého stupňa základných škôl v celom Bratislavskom kraji. “Všetky štáty v Európe pochopili, že každý deň v škole sa ráta. Zohľadnili správy UNICEF, odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie aj skúsenosť z posledných vĺn. Zatvorenie škôl sa ukázalo ako prakticky neefektívne, čo potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia,” uviedol minister. Ako tvrdí, na Slovensku sa však posledné dni ignoruje domáca aj zahraničná skúsenosť, všetky dohody a fakty. “Opäť namiesto dospelých, ktorí sú problémom pandémie, sa riešia deti, ktoré majú dospelých zase zachraňovať,” poznamenal Gröhling.

 

Školy na Orave prechádzajú do dištančnej výučby.
Na Slovensko je zatvorené takmer všetko. Aj školy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Minister školstva uviedol, že vo viacerých okresoch Regionálne úrady verejného zdravotníctva zatvorili plošne všetky školy. “Zavreli aj školy, kde bolo nula tried v karanténe, bez akéhokoľvek posúdenia stavu v škole. Pritom by vedeli úplne jednoducho identifikovať školy, kde problém je, a školy, kde problém nie je. Teraz zavreli plošne školy v najzaočkovanejšom Bratislavskom kraji, v ktorom navyše klesá sedemdňová incidencia,” povedal. Podľa neho fakt, že sa takto necitlivo pristupuje k vzdelaniu mladých ľudí, je žalostný. “V mnohých krajinách aj v tvrdom lockdowne ostali školy otvorené. U nás máme mäkký lockdown, kde dospelí nezaočkovaní majú kvantum výnimiek a môžu ísť do práce so sedemdňovým antigénovým testom. Ale doma zrazu ostávajú žiaci rozhodnutím Regionálnych úradov verejného zdravotníctva,” poukázal.

 “V Bratislavskom kraji je to najbizarnejšie, keďže zaočkovanosť 12+ je tu na úrovni 62 percent, celková zaočkovanosť 64 percent a zaočkovanosť v školstve 77 percent. Je tu vysoká zaočkovanosť starších,” poukázal šéf rezortu školstva s tým, že nič z toho odrazu nezaváži. Poukázal na zatvorenie škôl „na neurčito“ bez akéhokoľvek odôvodnenia. “Matematik Richard Kollár upozornil, že v tomto kraji už máme aj plne imunizované triedy – nielen plne očkované, ale aj kombináciu očkovania a prekonania. Všetko toto – zaočkovanosť tried, mladých, starších, učiteľov, stav v kraji, stav v danej škole (či sú tam zatvorené 2 triedy alebo viac), Regionálny úrad verejného zdravotníctva kompletne svojím rozhodnutím odignoroval,” uzavrel šéf rezortu školstva.

 

Zdroj: skolarusovce.sk

V celom Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka (6. 12.) pre zlú pandemickú situáciu druhý stupeň základných škôl a stredné školy. Školáci sa tam budú učiť dištančnou formou. Výnimkou sú len materské školy a prvý stupeň základných škôl. Rozhodol o tom regionálny hygienik. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, zverejnenej vo vestníku vlády. Reakcie rodičov sú na rozhodnutie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva zatvoriť školy iba negatívne. Proti tomuto rozhodnutiu sa už spísala aj petícia proti zatváraniu zatváraniu škôl a zavedeniu dištančnej výučby na 2. stupni Základných škôl a stredných škôl v Bratislave, Malackách, Pezinku a v Senci. Iniciátori petície uvádzajú nasledovné dôvody.

– Deti boli zatvorené doma už veľmi dlho, čo malo veľký dopad na ich vzdelanie, ale hlavne na psychickú pohodu,

– zaočkovanosť v tejto oblasti je vysoká,

– zavedený školský semafor fungoval dobre,

– nie je jasné, dokedy budú školy zatvorené,

– v iných krajinách zatváranie nebolo potrebné.

 

Na Slovensko je zatvorené takmer všetko. Aj školy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Nesúhlasím s týmto amatérskym riadením pandémie nie na základe dát ale nejakých nevysvetliteľných pocitov… Naša škola je bez jediného pozitívneho žiaka, nemá význam ísť na dištančné vyučovanie… Nesúhlasím so zatvorením škôl, všetko u nás funguje ako má. Deťom to ubližuje psychicky, oberá ich to o vedomosti… Deti majú právo chodiť do škôl a od začiatku marca boli deti takmer nepretržite doma, počas prvých dvoch vĺn sme to chápali, nemali sme očkovaciu látku, ale v dnešnej dobe, keď sa môže dať zaočkovať každý, tak ich práva nie je možné ďalej obmedzovať… Deti potrebujú vzdelanie, kolektív, socializácia, strácajú návyky, stávajú sa depresívnymi, trávia mnoho času na Pc či mobiloch, ničíte im to detstvo, prípravu do života…,” píšu rodičia pod petíciou