Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PRÍDU SLOVÁCI na dôchodku o svoje PENIAZE? Návrh je nekompromisný: V hre je ZDANENIE ÚSPOR

Ako to bude na Slovensku so zdaňovaním dôchodkov a úspor? Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Peňazí majú Slováci málo a ešte majú prísť aj o časť svojich úspor? To je na Slovensku v súčasnosti jedna z najčastejších, najaktuálnejších a najdiskutovanejších tém. Dôvodom je vládny návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení (tzv. druhý pilier), kde sa pripravujú zmeny. V hre je úplné zrušenie jednorazového výberu úspor z druhého piliera pri odchode do dôchodku.

 

Mimoriadne vášne vyvolal návrh poslanca OĽaNO a predsedu hospodárskeho výboru Petra Kremského, podľa ktorého by sa zachoval jednorazový výber úspor z druhého piliera, ale nie za rovnakých podmienok ako dnes. Úspory by sa totiž zdanili. Vybrať sa bude dať iba polovica sumy (aj na viackrát) a vybraná suma sa bude zaraďovať do základu dane z príjmu,“ povedal Kremský pre denník Pravda s tým, že daň by bola odstupňovaná podľa výšky úspor pri sadze 19 až 25 percent. Kremský tak reagoval na novelu ministra práce Milana Krajniaka, ktorý navrhuje aby sa sa jednorazový výber z druhého piliera úplne zrušil. Zákon by mal platiť od roku 2024.

Podarilo sa mi vyrokovať, že to bude inak, že ostane možnosť vybrať si aspoň polovicu úspor (ktorú môže dôchodca použiť počas prvých rokov dôchodku). Podmienkou ministerstiev, a to sociálnych vecí a financií bolo, že budú s tým súhlasiť iba vtedy, ak sa tento jednorazový výber bude zaraďovať do daňového základu v roku výberu. Aj keď sa mi to veľmi nepáčilo, bol som nútený súhlasiť, aby sa vôbec zachovala možnosť jednorazového výberu. V tomto zmysle som preto podal aj pozmeňujúci návrh. Tieto zmeny však budú platiť až od roku 2024, preto je čas na vypustenie zdanenia zo zákona, ktoré určite budúci rok navrhnem,“ povedal Kremský na svojej oficiálnej stránke.