Regióny Bratislava

Pripravte sa na mimoriadne situácie. V Bratislave budú v stredu veľké protestné zhromaždenia

V Bratislave budú 17.novembra veľké protestné zhromaždenie. ZDROJ: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Počas tohto týždňa sa bude v bratislavskom Starom Meste konať viacero verejných zhromaždení. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti. V stredu 17. novembra si pripomenieme 32. výročie Nežnej revolúcie. V Deň boja za slobodu a demokraciu, ale aj počas dní okolo jeho dátumu sa budú v Starom Meste konať viaceré zhromaždenia a protesty, upozorňuje mestská časť.

 

Staré Mesto intenzívne pracuje na minimalizácii rizika vzniku podobných konfliktných situácií, aké zažilo v lete. „V súvislosti s oznámenými zhromaždeniami na dni 16. až 19. novembra sme usporiadali stretnutie so zvolávateľmi zhromaždení za účasti zástupcov Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave, Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I, Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií a Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy,” uviedla mestská časť.

Ako dodalo Staré Mesto, právo na vyjadrenie názoru a právo na zhromažďovanie sú hodnoty, ktoré sme vybojovali v Nežnej revolúcii. „Aktuálne nemáme núdzový stav a zhromaždenia sú preto povolené. V prípade, že nastanú skutočnosti, ktoré by viedli k zákazu zhromaždenia, ako je napríklad páchanie trestných činov, podnecovanie k násiliu alebo potláčaniu základných ľudských práv je mestská časť pripravená konkrétne zhromaždenie rozpustiť,” upozorňuje Staré Mesto. Zároveň vyzýva organizátorov a účastníkov zhromaždenia, aby sa zdržali akéhokoľvek protiprávneho konania a aby neblokovali dopravu.

 

V Bratislave budú 17.novembra veľké protestné zhromaždenie. ZDROJ: TASR / Pavol Zachar

Ak bude na zhromaždeniach organizovaných v stredu pri príležitosti výročia udalostí 17. novembra 1989 narušený verejný poriadok, polícia podľa dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana nekompromisne zakročí. Uviedol to na dnešnom brífingu s tým, že slušní občania môžu očakávať zo strany polície podporu. V prípade porušovania zákona sa však policajti nebudú len nečinne prizerať. „Sme tam na to, aby sme dohliadali, aby verejný poriadok nebol narušovaný,” povedal šéf polície. Výročie 17. novembra je podľa Hamrana dňom slobody, tá je však v súčasnosti obmedzená nie z vôle štátnych orgánov, polície alebo zdravotníkov, ale nebezpečným infekčným ochorením COVID-19. Z dôvodu pandémie sú podľa policajného prezidenta všetky zhromaždenia označené ako rizikové.

Polícia bude tiež kontrovať COVID passy a dodržiavanie protiepidemických opatrení. “Všetky stredajšie akcie sú označené ako rizikové hlavne pre pandemickú situáciu. Vieme však, kde nás tlačí topánka, a budeme dohliadať na kritické miesta,” uistil Hamran. Nočný primátor Bratislavy a bezpečnostný manažér Martin Královič ľuďom odporučil, aby sa v stredu vyhli najmä okoliu Národnej rady SR či Úradu vlády SR. Účastníkov protestov zároveň vyzval na ohľaduplnosť k mestu a jeho obyvateľom.  Na výročie Nežnej revolúcie 17. novembra je naplánovaných niekoľko spomienkových akcií aj protesty proti vláde a protipandemickým opatreniam. Akcie zvoláva opozičná strana Smer-SD či mimoparlamentné hnutie Republika.

 

V Bratislave budú v stredu veľké protestné zhromaždenia. ZDROJ: TASR – Martina Kriková

V Bratislave je v stredu (17. 11.) ohlásených desať protestov a zhromaždení. Informoval o tom primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Požiadal všetkých protestujúcich k ohľaduplnosti. “Právo zhromažďovať sa a právo protestovať nemôže stáť nad slobodou pohybu a právom na bezpečnosť ostatných, špeciálne v čase vrcholiacej pandémie,” vyhlásil Vallo. Všetky zhromaždenia pred 32 rokmi v Bratislave aj iných mestách na Slovensku boli podľa jeho slov pokojné, bez urážok a násilia. “Každý, kto úprimne v sebe nosí odkaz novembrových dní, vie pokojne vyjadriť svoj postoj aj dnes,” podotkol primátor.

Mesto Bratislava aj bratislavská mestská polícia poskytnú súčinnosť štátnej polícii nielen pri organizácii preventívnych opatrení, ale aj pri ochrane verejného poriadku. “Dopravný podnik Bratislava v stredu posilňuje dispečing a je pripravený koordinovať premávku MHD tak, aby bola aj napriek prípadným komplikáciám čo najplynulejšia,” podotkol Vallo. Správa komunikácií a komunálny podnik nasadí dodatočné údržbárske čaty, aby verejné priestory po zhromaždeniach čo najrýchlejšie upratali.