Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice GPlus Top

Prívalové dažde spôsobili veľké problémy. Ani v najbližších dňoch to nebude lepšie

Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

BRATISLAVA – Celé Slovensko trápia vysoké hladiny riek. Najviac postihnutý je sever Slovenska, kde bola v dopoludňajších hodinách vydaná výstraha tretieho  stupňa. Vo viacerých okresoch zasahujú policajti, pomoc prisľúbilo aj ministerstvo vnútra. Len v Žiline bojuje s prívalovými dažďami a jej následkami vyše 200 hasičov. 

 

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa zrážky rôznej intenzity vyskytli na celom území Slovenska, najviac ich spadlo na severe, či na krajnom západe a v oblasti Malých Karpát. A to od 50 do 70 milimetrov zrážok, maximálny úhrn 72 milimetrov bol na Martinských Holiach a v Modre. “Počas včerajšieho dňa a dnešného dopoludnia sme na tokoch Slovenska zaznamenali stupne povodňovej aktivity od 1. po 3. Na väčšine tokov sú ešte vzostupy až výrazné vzostupy (Morava, dolný úsek slovenskej časti povodia Dunaja,  horný Váh, povodie Oravy a Kysuce, povodie Popradu a dolný úsek povodia Bodrogu). Inde je mierny vzostup až ustálenosť, prípadne mierny pokles po kulminácii,” povedala pre Glob.sk hydrologička Alena Blahová.

Dodala, že niektoré toky sú ešte na vzostupe z dôvodu dotekania vody. Ďalej uviedla, že výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Trenčín, Martin, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. “Situácia na tokoch stredného Slovenska v povodiach Hrona, Ipľa a Slanej je stabilizovaná,” dodala. Dôvodom, prečo je na väčšine územia Slovenska vyhlásená povodňová situácia, sú trvalé zrážky, ktoré na Slovensku spadli od 21. do 23. mája. “Tie spadli do relatívne nasýtených povodní, 24-hodinové úhrny na severe Slovenska sa pohybovali v úhrnoch približne 80 milimetrov. V menšej miere sa o vzostupy v severných okresoch pričinilo topenie snehových zásob v horských oblastiach,” uviedla hydrologička. 

Najviac postihnutý je sever Slovenska. Zdroj: SHMÚ.sk

Vyhliadky na najbližšie dni nie sú však pozitívnejšie. Podľa SHMÚ sa totiž očakáva, že sa situácia ustáli, prípadne poklesnú hladiny, a to najmä v hornej a strednej časti slovenského úseku Dunaja, Nitre, malokarpatských tokoch. Naďalej však očakávajú vzostup hladiny tokov na Morave, kde predpokladajú aj dosiahnutie stupňov povodňovej aktivity, v povodí horného Váhu, na dolnom Hrone, v povodí Popradu, či dolnej časti povodia Bodrogu. “Naďalej bude pretrvávať výstrahy 1. a 2. stupňa, ojedinele v povodí Kysúc možnosť aj 3. stupňa,” uviedlo SHMÚ.

Z ich slov vyplýva, že s podobnou situáciou bude Slovensko bojovať ešte niekoľko dní. “Povodňové situácie v jarnom období sú bežné, nakoľko vplyvom stúpajúcich teplôt vzduchu sa začínajú topiť snehové zásoby v horských oblastiach, ktoré významne prispievajú do odtoku a z meteorologického hľadiska sú v jarnom období bežné trvalé dažde, prehánky a búrky aj s extrémnymi úhrnmi zrážok. Najnebezpečnejšie situácie sú v prípade kombinácií týchto zložiek,” dodáva. 

Úhrn zrážok za posledných 24 hodín. Najviac pršalo na severe, východe a na Záhorí. Zdroj: SHMÚ.sk

Ako už spomínala hydrologička, najhoršia situácia je v Žilinskom kraji, kde zasahujú dve stovky príslušníkov Hasičského a záchranného zboru. 51 z nich zasahovalo celkovo 16-krát s takmer dvomi desiatkami kusov techniky. Sedemkrát zasahovali v okrese Žilina a deväťkrát v okrese Čadca. “V okresoch Žilina, Čadca a Martin zasahovalo 151 členov dobrovoľných hasičských zborov spolu 31-krát. Profesionálni aj dobrovoľní hasiči najmä odstraňovali stromy a odčerpávali vodu. Najdlhšie čerpali vodu v Žiline na Kysuckej ceste a v obci Kotešová. Išlo o čerpanie následkom znečistených priepustov a kanalizačných zberačov,” uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline Jaroslav Kapustniak.

Tam museli vo štvrtok popoludní vyhlásiť mimoriadnu situáciu v súvislosti so zosuvom pôdy v mestskej časti Vranie. Ten nastal po dlhotrvajúcich prívalových dažďoch. Informovala o tom hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová. “Na mieste ihneď zasahovali dobrovoľní hasiči z mestských častí Vranie a Trnové. Uvoľňovali odtok vody, aby sa nehromadila pri neďalekých rodinných domoch. Na cestu vyrazili mechanizmy spoločnosti Žilinské komunikácie, ktoré vozovku čistili od nánosu uvoľnenej pôdy a bahna,” uviedla Zigová. Dodala, že situácou neustále monitoruje krízový štáb. “Ak by došlo k jej zhoršeniu, je pripravený podniknúť ďalšie kroky. V pohotovosti sú aj dobrovoľní hasiči, ktorí majú pripravené vrecia s pieskom pre prípad, že by sa uvoľnila ďalšia časť pôdy a hrozilo by zaplavenie oblasti,” dodala hovorkyňa mesta Žilina.

Pre zosuvy pôdy vyhlásili v Žiline mimoriadnu situáciu. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Samotní hasiči mali do dnešného rána viac ako 80 výjazdov, na ktorých sa zúčastnilo takmer tristo profesionálnych a dobrovoľných hasičov. “V Trnavskom kraji zasahovali hasiči 11-krát, v Bratislavskom kraji boli vyslaní k 9 udalostiam, v Trenčianskom kraji bola ich pomoc potrebná 6-krát. Najčastejšie zasahovali pri odstraňovaní spadnutých stromov z vodných tokov a ciest, odčerpávaní vody zo zatopených ulíc a pivníc, zároveň monitorovali stav vodných tokov,” vysvetlilo prezídium. 

Situáciu monitorujú aj v Bánovciach nad Bebravou, kde včera v podvečerných hodinách začala kulminovať hladina vodných tokov Radiša a Bebrava. “V súčinnosti s odborom krízového riadenia okresného úradu je situácia na všetkých tokoch naďalej monitorovaná a zásahové jednotky zostávajú v pohotovosti. Podľa aktuálneho spravodajstva sú hladiny Bebravy i Radiše ustálené alebo klesajú a predpovede počasia na ďalšie dni naznačujú jeho zlepšenie,” uviedla bánovecká radnica. V pohotovosti sú všetky zložky ministerstva vnútra, ktoré sú v prípade potreby pripravené pomôcť postihnutým obciam. V zasiahnutých obciach vykonávajú záchranné práce momentálne predovšetkým príslušníci dobrovoľných hasičských zborov, Hasičského a záchranného zboru SR a pracovníci postihnutých obcí.

Galéria
V plnom nasadení sú aj hasiči. Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru
V Žiline bola vyhlásená výstraha 3. stupňa pred povodňami a dažďom. Zdroj: TASR / AP
Obyvateľov postihnutých obcí teraz čaká upratovanie. Zdroj: archív
Na viacerých miestach padlo za deň vyše 60 mm zrážok. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Prívalové dažde rozvodnili viaceré toky. Zdroj: TASR
Na snímke zvýššená hladina rieky Dunaj 23. mája 2019 v Bratislave. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Pre zosuv pôdy vyhlásili vo štvrtok v Žiline mimoriadnu situáciu. Tú spôsobili dlhotrvajúce prívalové dažde. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Na odstraňovaní zosunutej pôdy sa podiľajú aj hasiči. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
navigate_before
navigate_next