VIDEO Problém s bezdomovcami sme si pozreli NA VLASTNÉ OČI: Rehoľné sestry nás odháňali

BRATISLAVA – Hluk, vulgarizmy, špina a exkrementy sú nočnou morou nejedného Petržalčana, ktorý žije v blízkosti útulku pre ľudí bez domova a ťažko zdravotne postihnutých. Rovniankova a Romanova ulica v bratislavskej mestskej časti sa počas víkendov mení na oddychovú zónu a jedáleň pod holým nebom. Reportérka Zoznam.sk sa na vlastné oči išla presvedčiť, ako sa správajú bezdomovci, ktorí podľa Petržalčanov ich “terorizujú” už niekoľko rokov.

 

Je nedeľa 14:30 a my stojíme pred bránou útulku Betlehemu Matky Terezy na Rovniankovej ulici v Bratislave. Spolu s nami čakajú aj desiatky bezdomovcov a ľudí v núdzi na to, kým im „misionárky lásky“, ako si pracovníčky útulku hovoria, otvoria a začnú vydávať neskorý obed. Za ten čas oslovujeme útlu pani, ktorá stojí v rade a veľký respirátor jej zakrýva takmer celú tvár. Do útulku sa chodí stravovať pravidelne už niečo cez rok. ,,Sestry sú tu veľmi milé a varia dobre,” povedala na margo jedla.

Po pár úvodných frázach bezdomovkyňa priznáva, že v ich radoch sa skutočne nachádzajú aj takí jednotlivci, ktorí zneužívajú pohostenie misionárok lásky a znepríjemňujú život Petržalčanom, ktorí bývajú so svojimi rodinami v priľahlých panelákoch. ,,Viete, niektorí tu kakajú a nadávajú. Potom sa títo ľudia okolo sťažujú a nemajú nás radi,” prezradila bezdomovkyňa na svojich kolegov. Obyvatelia dvoch dotknutých ulíc sa totiž už dlhodobo sťažujú na problémových bezdomovcov, ktorí po naobedovaní sa, znečisťujú verejný priestor exkrementmi, odpadkami a vulgárnym slovníkom osočujú okoloidúcich. ,,Nadávajú aj sestrám,” zapojil sa do diskusie pán, ktorý stál obďaleč.

TIP ČITATEĽA “Teror” v uliciach Petržalky. Obchádzame exkrementy, zbierame odpadky a počúvame vulgarizmy

Tesne pred otvorením brán útulku, prichádzajú na miesto mestskí policajti, ktorí majú dohliadať na poriadok. Od obyvateľov Petržalky sme sa však dozvedeli, že ich “dohľad” v praxi nefunguje. ,,Požiadate ich o pomoc a povedia vám, že oni nevedia s nimi (pozn. redakcie bezdomovcami) nič spraviť,” uviedla jedna z našich čitateliek, ktorá sa spolu so susedmi snažila situáciu s bezdomovca riešiť v minulosti už niekoľkokrát. Dočkali sa však len toho, že im do okien nahádzali vajcia, zničili niekoľko áut a o šťavnatom slovníku na ich adresu ani nehovoriac. 

Bezdomovci na verejnom priestranstve ležia častokrát opití. Zdroj: tip čitateľa

Boli sme na smiech

Po tom, ako mestskú policajnú hliadku vpustili misionárky lásky do oploteného areálu útulku, otvorili aj vstup pre bezdomovcov. Rad sa začal pomaly hýbať a bezdomovci húfne vstupovali do útulku. Opustili sme naše stanovište na konci viac ako 60-metrového radu a presunuli sme sa k vstupnej bráne. O tom, že sa s nami sestry nebudú chcieť rozprávať sme tušili hneď po tom, ako nás žena v bielom habite začala odháňať od oplotenia. Po následnom dopytovaní sa, či sestry kontrolujú pri vstupe negatívne testy na koronavírus, bez ktorého sa v súčasnosti nedostanete ani na krok, sa pred nami skryli do areálu a odmietali nám viac odpovedať na naše otázky. Bezdomovci ďalej vchádzali do útulku a neunikol im fakt, že nás pracovníčky útulku rýchlo vypoklonkovali z miesta, Vypočuli sme si pár zosmiešňujúcich slov. ,,Ha-ha, blbé,” ozvalo sa posmešne z radu ľudí. ,,Nefoťte! Máme svoje práva,” opäť niekto zakričal.

Misionárky lásky nekontrolujú u svojich klientov negatívne testy na koronavírus. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Vyhodili nás

Od areálu sme ustúpili, pretože vášne začali naberať na obrátkach. Uzávierka fotoaparátu však cvakala aj ďalej. Misionárky lásky nás mali stále v merku a to aj napriek tomu, že sme sa nachádzali mimo areálu, boli nám v pätách. Ľudia v núdzi sa v priestoroch útulku nezdržali dlho. Cez výdajné okienko im bolo posunuté zabalené jedlo v termo miskách a sáčku. Pre bezdomovcov bola pripravená počas soboty klobása s chlebom a nápojom. Nedeľný obed už bol o niečo bohatší. Čakal ich guláš s tromi rožkami, kus koláča a teplý čaj. ,,Takto som sa začala stravovať od začiatku koronakrízy. Nemám na to, aby som si mohla takto variť” povedala nám ďalšia zo stravníčok útulku, ktorá sa pomaly rozkladala na najbližšom obrubníku, aby si mohla vychutnať ešte teplý obed. Počas rozhovoru sa nám za chrbtom opäť objavila pracovníčka útulku a ráznym gestom ukazovala, aby sme sa vzdialili. Naše otázky ju opäť “zahnali” za oplotenie areálu.

Misionárky lásky neboli z naše prítomnosti nadšené.  Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: areál, Betlehem Matky Terezy, bezdomovci, Bratislava, exkrementy, hliadka, jedlo, koronavírus, ľudia, mestskí policajti, misionárky lásky, núdza, obed, obyvatelia, otázky, otvorenie, Petržalčania, Petržalka, pracovníčky, respirátor, Romanova ulica, Rovniankova ulica, sestry, smiech, správanie, sťažnosť, strava, test, útulok, vulgarizus, výdajné okienko

Súvisiace články