Regióny Bratislava Top

Problémy v bratislavskom očkovacom centre. Mnohí ľudia to “dali na Cibulkovú”

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Chaos a bordel. Tak by sa dal opísať súčasný systém tzv. očkovacej čakárne, kde sa zahlasujú záujemcovia o vakcínu proti koronavírusu. Prihlasovanie už sprevádzali viaceré problémy od viacerých očkovaných objednaných na jeden čas cez doslova “hry o život” pri rezervácii termínu až po dlhočizné rady pred vakcinačnými centrami. Veľkokapacitné centrum v Bratislave pod patronátom samosprávneho kraja však pomenovalo ďalší obrovský problém. Aj keď sa majú v súčasnosti očkovať ľudia nad 50 rokov, po vakcínu si chodia aj oveľa mladší obyvatelia Slovenska. Okrem toho sa na termíny hlásia aj neexistujúce osoby. 

 

Bratislavská župa prevádzkuje dve očkovacie centrá – veľkokapacitné na Národnom futbalovom štadióne a druhé v priestoroch polikliniky v Karlovej Vsi. Zhruba pred tromi týždňami informovali, že okrem klasického poradovníka sa ako záujemcovia o vakcínu môžu hlásiť aj ľudia so ZŤP preukazom, ktorí budú v zoznamoch figurovať ako náhradníci. Podľa riaditeľa zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáša Szalaya sa uplynulý sviatočný víkend podarilo zaočkovať tristo ťažko zdravotne postihnutých obyvateľov kraja, ale aj ďalších takmer 200 pacientov, ktorých im poslali zdravotné poisťovne na základe diagnóz. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) ďalších 2000. Tu však nastáva kameň úrazu.

Podľa súčasne nastavených pravidiel sa môžu hlásiť na očkovanie ľudia nad 50 rokov. Takých však cez víkend bolo vo vakcinačnom centre na Tehelnom poli ako šafranu. “Ale takmer tri štvrtiny (!) pozvaných boli mladší ako 50 rokov (priemerný vek 36). Ako sa dostali k pozvánke? V prihlasovacom formulári NCZI na očkovanie zaškrtli voľbu, že patria do akejsi “Fázy 1”. Keďže všetky ostatné voľby boli viazané na vek, jediná, ktorá pustila mladšieho človeka v prihlasovaní ďalej, bola “Fáza 1″,” informuje nahnevane šéf zdravotníctva v kraji. Ako dodal, nik presne nevie, čo “Fáza 1” je. Podľa Szalaya to však môže mať niečo spoločné s pracovníkmi v prvej vlne v boji s koronavírusom, ktorí sú očkovaní prednostne.

 

Ilustračná foto. Zdroj: Zoznam.sk

Ide najmä o zdravotníkov či pracovníkov v domovoch sociálnych služieb. Ak však Slováci zaškrtnú možnosť “Fáza 1”, nikde nemusia dokazovať, že aj pracujú s rizikom nákazy koronavírusu. A to je aj živná pôda pre podvodníkov. Až na poslednej stránke formulára je uvedená informácia, že si so sebou na očkovanie treba priniesť potvrdenie. “Zastanem sa preto časti ľudí, ktorí si v prihlasovacom formulári zaklikli, že sú “Fáza 1” a predbehli sa “na Cibulkovú” . Verím im, že boli vovedení do omylu. Hovoril som s mnohými desiatkami ľudí, ktorí boli presvedčení, že sa im podarilo sa v Čakárni zaregistrovať ako “náhradníci” a že dostali náhradnícky termín, a nikomu staršiemu ho neukradli,” dodáva Szalay s tým, že formulár pustí všeličo. A to od nekorektných rodných čísel, cez zlé dátumy očkovania až po vymyslené identity. “Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča. Vyskytol sa aj Ute Kokott. Na východe mali zasa niekoľko stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov. Kvôli ktorým sa pripravovali vakcíny,” upozorňuje Szalay.

Hanba Slovenska

Podľa Szalaya je súčasne nastavený systém prideľovania termínov na očkovanie “príšerne navrhnutý”. Uviedol aj viaceré príklady, ako ľudia zneužívajú systém. Časť ľudí má posielať veľkí telekomunikační operátori či ústredie práce s odôvodnením, že patria do “Fázy 1” aj keď nepatria. Iní prídu s potvrdením, že pracovali v MOM, pritom podľa šéfa zdravotníctva bratislavskej župy sa takýto dokument dá stiahnuť z internetu. “Časť ľudí chodila s potvrdeniami a príbehom – napríklad pani vraví, že pracuje v softvérovej firme (ukazuje potvrdenie o zamestnaní). Táto firma robí softvér, ktorý používa nemocnica (ukazuje zmluvu medzi firmou a nemocnicou). Ona tento softvér spravuje (ďalší papier od nadriadeného). Alebo – firma montuje podlahy, je v súťaži o montovanie podlahy v DSSke, ale podmienkou je, že montéri budú zaočkovaní. Alebo manžel záujemkyne o očkovanie montuje klimatizácie, a to aj v nemocnici. Keďže to nenapĺňalo žiaden bod z Fázy 1, o hodinu prišla pani s potvrdením od manžela, že tie klimatizácie v nemocnici montujú spolu,” opisuje Szalay s otázkou, ako majú takéto prípady vyhodnocovať. Ba dokonca, podľa jeho názoru, na to ani nemajú právo.

 

Šéf zdravotníctva v Bratislavskom kraji Tomáš Szalay. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

“Proces u registrátora, ktorý trvá štandardne do 20 sekúnd, sa kontrolou papierov natiahol na vyše 2 minúty. Namiesto 5 registrátorov by sme ich na riešenie administratívy potrebovali 30. Odporúčania, aby sme pred štadión vyvesili informačné bilbordy sú scestným chytaním tigra za chvost. Ľudia, ktorí ešte nie sú na rade podľa očkovacej stratégie, nemajú dostať termín z Čakárne. Alebo naopak: termíny majú dostávať tí, ktorí sú na rade. A toto má manažovať štát. Toto nemá byť úloha očkovacích centier,” upozorňuje s tým, že štát namiesto toho, aby to riešil, tak sa kraju ako zriaďovateľovi centra vyhráža mastnými pokutami.

Údajne za každého, koho neoprávnene zaočkujú, hrozí sankcia 10-tisíc eur. Aj keď cez víkend odmietli zaočkovať stovky ľudí, problém to nerieši, pretože o pár týždňov ich budú opäť “naháňať” na očkovanie. “Čakáreň nekontroluje nič, teda ani to, či už bol niekto zaočkovaný alebo nie. To, či dostanú ľudia pozvánku na druhú dávku, a či ich to správne spáruje so správnou vakcínou, a že ich to nepozve omylom na tretiu dávku, atď, je podľa mňa veľká výzva pre NCZI, nového ministra zdravotníctva i nového predsedu vlády,” uzavrel Szalay.

Galéria
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Očkovacia čakáreň má ďalší problém. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu je zaočkovaných 60 % obyvateľov hlavného mesta. Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Na očkovanie prišli výrazne mladší. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Šéf zdravotníctva v Bratislavskom kraji Tomáš Szalay. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Očkovanie na Národnom futbalovom štadióne. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next