Regióny Bratislava Top

Prvý prípad západonílskej horúčky na Slovensku! Na ochorenie zatiaľ neexistuje vakcína ani liek

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Na Slovensku zaznamenali prvý prípad západonílskej horúčky. Ochorenie sa zistilo u muža z Bratislavského kraja. Nateraz však nie je jasné, či sa muž nakazil na našom území, alebo bol poštípaný mimo Slovenskej republiky. Epidemiologické vyšetrovanie v súvislosti s potvrdeným prípadom naďalej pokračuje. 

 

Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti zdôraznilo, že v Európe sú každoročne zaznamenávané prípady ochorenia na západonílsku horúčku. „Západonílska horúčka je endemickou zoonózou, ktorá sa priebežne objavuje v západnej, strednej a južnej Európe. Pred ochorením sú každoročne vystrihaní najmä návštevníci Talianska a Grécka,“ informovali z tlačového odboru ministerstva. Keďže vírus západonílskej horúčky sa objavuje aj v obľúbených európskych dovolenkových destináciách a vzhľadom na známy spôsob prenosu z človeka na človeka (transfúziou krvi, transplantáciou), prijíma Národná transfúzna služba najmä v letných mesiacoch opatrenia na elimináciu rizika prenosu západonílskeho vírusu prostredníctvom darovanej krvi.

Prenášačom tohto ochorenia je špeciálny druh komára, ktorý saje krv vtákov. Inkubačná lehota ochorenia je 2 až 15 dní. Medzi klinické príznaky ochorenia patrí náhly vzostup teploty, bolesť hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo a prítomnosť kožnej vyrážky.

Európske centrum na kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že približne 80% infekcií západonílskym vírusom u ľudí je bezpríznakových. Vyššie riziko vzniku ochorenia pri ľuďoch nad 50 rokov, pri malých deťoch alebo chorých ľuďoch. Účinná vakcína proti tejto nákaze zatiaľ nie je k dispozícii. Prevencia je preto založená na individuálnej ochrane ľudí pred uštipnutím komárom. Odborníci odporúčajú používať repelent, nosiť dlhý odev, rukavice alebo ponožky, odporúčajú tiež nainštalovať sieťky na okná a dvere.

Výskyt prípadu na Slovensku ako taký nie je podľa odborníkov dôvodom na vyvolávanie paniky. Namieste je však primeraná obozretnosť, čo sa týka výskytu príznakov, a prevencia, ktorá spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním.

Ochorenie sa zistilo u muža vo veku nad 60 rokov. Keďže sa pohyboval medzi Bratislavou a Rajkou, odborníci zatiaľ nevedia bližšie určiť, či sa nakazil práve na Slovensku.