Regióny Bratislava

Pyrotechnici majú poriadne manévre. Musia zneškodniť stovky leteckých bômb a vojenskej munície

BRATISLAVA – V tomto roku pyrotechnici zneškodnili už 880 kusov rôznej munície, pričom dve z toho boli letecké bomby. Jednou z nich bola práve letecká bomba, ktorú našli v utorok (20. 7.) na stavenisku na Chalupkovej ulici v Bratislave. Tá pochádzala z júna 1944, keď bola americkým letectvom bombardovaná bratislavská rafinéria Apollo. O štatistike informačného systému Bomb Data Centrum Ministerstva vnútra informoval hovorca Prezídia Policajného zboru  Michal Slivka.

 

Ako ďalej uviedol, za predchádzajúci rok bolo evidovaných 1218 kusov rôznej zneškodnenej munície. “Z uvedeného počtu bolo zneškodnených päť leteckých bômb. Tieto zneškodnenia vykonali pyrotechnici prevažne z pohotovostných policajných útvarov krajských riaditeľstiev Policajného zboru,” priblížil Slivka. Medzi najčastejšie miesta nálezov patria oblasti bojov druhej svetovej vojny. “Ide o Dukelský priesmyk, južnú časť Košického kraja, Nitrianskeho kraja, okolie Banskej Bystrice, Trenčína, Bratislavy (Malé Karpaty), Záhorie a podobne,” povedal hovorca. Podľa neho zlyhaná delostrelecká munícia, ako aj letecké bomby po dopade prenikajú niekoľko metrov pod povrch zeme. “Detektory kovov, tzv. mínohľadačky, ktorými sú vybavení aj pyrotechnici Ministerstva vnútra, sú schopné spoľahlivo identifikovať kovové predmety do hĺbky asi 0,5 metra. V prípade potreby vyhľadávania munície vo väčších hĺbkach sa vykonáva pyrotechnický prieskum pomocou tzv. magnetometra alebo georadaru. Takýto prieskum je vykonávaný spravidla súkromnými firmami, napríklad pri výkopových prácach pri realizácii stavieb,” vysvetlil.

 

Letecká bomba z vojny paralyzovala v Bratislave dopravu. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

Podobne to bolo v utorok, keď pre nález bomby na Chalupkovej ulici v Bratislave pyrotechnik okamžite odporučil evakuáciu okolitých budov, ako aj autobusovej stanice Mlynské nivy. Stalo sa tak pri pyrotechnickom prieskume v areáli staveniska na tejto ulici. Pri týchto metódach sa vyhodnocujú namerané údaje, ktoré sú zakreslené do mapy, a konečné súradnice sú vytýčené na predpokladanom mieste výskytu kovového, respektíve feromagnetického materiálu. “Tento predmet odkrýva civilný pyrotechnik s príslušnou kvalifikáciou. V prípade, že je civilným pyrotechnikom potvrdený nález munície, sa táto informácia oznámi polícii, ktorá vyšle na miesto miestne príslušného pyrotechnika s kvalifikáciou na muníciu, a tento rozhodne o bezpečnej likvidácii nájdenej munície,” dodal Slivka. Takéto nálezy bômb sa môžu vyskytnúť aj na iných miestach Slovenska, nielen v priestoroch vtedy strategického podniku Apollo. Bežné sú nálezy takýchto bômb v okolitých štátoch, ale najmä v Nemecku.