Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Radikálna zmena! Od dnes začína zaokrúhľovanie platieb v hotovosti pri nákupoch

Od 1. júla čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti.. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Novina pre všetkých Slovákov. Od 1. júla 2022 sa Slovensko pripojí k piatim krajinám eurozóny, ktoré zaviedli systém povinného zaokrúhľovania nákupov v hotovosti. 1- a 2- centové euromince sa tak postupne vytratia z obehu.

 

Ako informuje Národná banka Slovenska 1- a 2-centovky sa od 1. júla nerušia. Zaplatiť nimi môžete, len vám ich nevydajú z nákupu plateného hotovosťou. „V obehu ich je viac ako pol miliardy kusov, no náklady na ich razbu, skladovanie či prevoz sú často vyššie, ako ich nominálna hodnota. Navyše, aj časť obchodníkov sa sťažovala na zvýšené náklady pri manipulácii s nimi. Národná banka Slovenska dáva každoročne raziť milióny kusov týchto euromincí, no ich návratnosť je naozaj veľmi nízka. V priemere na úrovni 34% pre 1- centové mince a 54% pre 2- centové mince. Výsledkom je, že tieto euromince sa v peňažnom obehu využívajú reálne veľmi málo,“ konštatuje Národná banka Slovenska.

Zaokrúhľovanie sa týka výhradne hotovostných platieb. Pri platbe kartou, mobilom, smart hodinkami alebo stravnými lístkami sa zaokrúhľovať nebude. „Nemusíte sa obávať ani zvyšovania cien tovarov a služieb. Scenár obmedzenia 1- a 2- centových euromincí bude takmer rovnaký ako v roku 2003 pri rušení 10- a 20- halierových mincí,“ dodáva Národná banka Slovenska. Podľa nej domácnosti zmenu pocítia len minimálne. Podľa simulovaných nákupov Národnej banky Slovenska zaplatíme mesačne približne 0 – 2 centy viac v porovnaní s pôvodným stavom. Mince nízkej hodnoty (1, 2 a 5 eurocentov) tvoria takmer 80 % mincí v obehu v rámci eurozóny. Na Slovensku je podiel mincí nízkej hodnoty približne 66 %, pričom ak by sme zobrali do úvahy len 1 a 2- centové mince, bol by tento podiel 55 %.

 

Od 1. júla čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti.. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

„Dôvodom nižšieho podielu v porovnaní s eurozónou je to, že Slovensko vstúpilo do eurozóny až v roku 2009, takže počiatočná produkcia mincí je v rámci celku stále pomerne významná. Od roku 2010 sa produkujú z 90 % iba mince nízkej hodnoty, s výnimkou rokov 2011 a 2015, kedy došlo k výraznejšej emisii 2-eurových mincí. Podľa prieskumu Eurobarometer až 73 % slovenských respondentov podporuje zrušenie 1 a 2-centových mincí, čo je jedna z najvyšších mier podpory v eurozóne a výrazne viac ako jej priemer 64 %. Vyššiu podporu má takáto zmena najmä vo Fínsku, podobne ako u nás je verejnosť naladená ešte v Taliansku, Holandsku a Írsku – t.j. v krajinách, ktoré už k obmedzeniu najmenších mincí pristúpili,“ zdôrazňuje Národná banka Slovenska.

1- a 2- centové mince zostávajú zákonným platidlom aj po 1.7.2022, preto platí aj naďalej povinnosť ich prijímať pri hotovostných platbách. „Zaokrúhľovať sa bude konečná suma nákupu (nie jednotlivé položky nákupu) na najbližší 5 cent. Pri kombinácii hotovosti a bezhotovostnej platby – napr. platobná karta + hotovosť, alebo stravné lístky/darčekové poukážky + hotovosť – zaokrúhli sa len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti,“ informuje Národná banka Slovenska.

 

Od 1. júla čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti.. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Príklad: suma nákupu bude v hodnote 36,99  EUR:

  • Hotovosť + platobná karta: 30 EUR zaplatí v hotovosti a 6,99 EUR zaplatí platobnou kartou – konečná suma nákupu sa nezaokrúhľuje.
  • Stravné lístky/darčekové poukážky a pod. + hotovosť: 30 EUR zaplatí stravnými lístkami, darčekovými poukážkami a podobne a 6,99 EUR zaplatí hotovosťou – zaokrúhlenie na 7,00 zaplatené hotovosťou.
  • Stravné lístky/darčekové poukážky + platobná karta: konečná suma nákupu sa nezaokrúhľuje.

Zároveň sú tu aj obmedzenia pri platbe. Platí právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí (akejkoľvek nominálnej hodnoty). To však neplatí pre Národnú banku Slovenska, banky, iných poskytovateľov platobných služieb a poštové podniky. 1- a 2- centové euromince zostávajú naďalej zákonným platidlom, nie je ich potrebné osobitne vymieňať. „Ak by však predsa len občan, obchodník, mal záujem tieto mince vymeniť, je to možné či už v Národnej banke Slovenska alebo aj v bankách za obvyklých podmienok pre výmenu peňazí; Národná banka Slovenska si neúčtuje pri výmene 1- a 2- centových mincí poplatok,“ dodáva Národná banka Slovenska.

 

Od 1. júla čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti.. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Od 1. júla tak čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti. Týka sa to teda aj platieb v obchodných prevádzkach. „Pokladničné systémy obchodníkov združených v Slovenskej aliancii moderného obchodu budú k stanovenému dátumu 1. júla plne pripravené na zaokrúhľovanie pri platbách v hotovosti,“ povedal Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčších predajcov potravín a drogérie. „Zaokrúhľovanie je finančne neutrálne, spotrebitelia sa nemusia obávať znevýhodnenia pri platbe v hotovosti. Zároveň nemusia mať obavy z nesprávneho výpočtu zaokrúhlenej sumy. Správnosť zaokrúhlenia zabezpečí softvér pokladní a preškolení boli aj zamestnanci obchodov, ktorí vysvetlia kupujúcim aj prípadné pochybnosti o správnosti zaokrúhlenej výslednej ceny nákupu,“ dodal Krajčovič. Najmä v prvých dňoch platnosti zaokrúhľovania hotovostných platieb môže prísť k zvýšeniu týchto dopytov pri pokladniach. „Aby sme predišli nedorozumeniam pri pokladni, tak aj touto cestou by sme chceli vyzvať spotrebiteľov k vzájomnej ohľaduplnosti,“ apeluje Krajčovič.