Regióny Bratislava Top

Radikálne zmeny v bratislavskej MHD: Po desaťročiach nastala veľká zmena označenia zastávok

Nové a staré označenie školských liniek. Vedľa písmenového označenia nástupišťa možno vidieť aj nové označenie zastávky na znamenie. ZDROJ: imhd.sk

BRATISLAVA – Najkomplikovanejšou záležitosťou je zmeniť zvyky a pravidlá, na ktoré sú ľudia roky naučení a ktoré majú zautomatizované. V Bratislave, ako aj v ďalších mestách, v ktorých funguje hromadná doprava je to napríklad označenie cestovných liniek na zastávkach a ich grafikon. Pri každej významnej zmene totiž dominuje chaos, stres, množstvo diskusií a najmä nervozita z nového a nepoznaného.

 

Aktuálnym príkladom je Bratislava, kde sa na zastávkach mestskej hromadnej dopravy vo väčšom množstve začali objavovať nové označníky zastávok, ktoré sú inštalované v rámci modernizácie mestskej dopravy v slovenskej metropole. „Nové označníky so sebou priniesli aj novinku – identifikáciu nástupíšť pomocou písmenových označení. Ide o malý biely štvorec s písmenom vo vnútri pod názvom zastávky, prípadne tam, kde je to vhodné (napr. prestupné uzly, kde cestujúci uvidí označenie nástupišťa aj z väčšej vzdialenosti), je označenie zvýraznené aj doplnkovým kruhom s daným písmenom na vrchu označníka,“ informuje imhd.sk na svojej stránke.

 

Nové a staré označenie školských liniek. Vedľa písmenového označenia nástupišťa možno vidieť aj nové označenie zastávky na znamenie. ZDROJ: imhd.sk

„Zastávka MHD je identifikovaná svojim názvom (napr. Švantnerova) a každá zastávka má jedno, dve alebo aj viac nástupíšť, ktoré sú obsluhované jednotlivými linkami. Spravidla (nie však vždy) je pre každý smer jazdy samostatné nástupište. Až na ojedinelé výnimky (napr. Hlavná stanica, Most SNP) neboli doteraz jednotlivé nástupištia rozlíšené a ak chcel neznalý cestujúci zistiť, z ktorého nástupišťa danej zastávky pôjde jeho spoj, mohol sa orientovať len podľa cestovných poriadkov na nástupišti (ak ešte nebolo vybavené elektronickou informačnou tabuľou), aby zistil, ktorým smerom odtiaľ linky pokračujú. Napríklad v prípade zastávky Račianske mýto, ktoré má 6 autobusových nástupíšť na štyroch uliciach to mohlo znamenať celkom dlhú prechádzku. Priradenie písmenových označení jednotlivým nástupištiam preto umožňuje jednoznačnú identifikáciu nástupíšť,“ vysvetľuje imhd.sk.

 

Nová a presnejšia identifikácia jednotlivých nástupíšť pomôže cestujúcim uľahčiť orientáciu v MHD. ZDROJ: imhd.sk

Písmenové označenie bolo zvolené z dôvodu, aby nedochádzalo k zámene s číselným označením liniek, ktoré obsluhujú dané nástupište. Podľa Dopravného podniku pri prideľovaní písmen nástupištiam bratislavských zastávok sa prihliadalo na ich orientáciu – spravidla smerom do centra, alebo smerom z centra. Pri dvojici nástupíšť je nástupište smerom do centra označené písmenom A, v smere z centra písmenom B. Ak má zastávka viac ako dve nástupištia, pokračuje sa rovnakým systémom ďalšími písmenami abecedy (C – do centra, D – z centra, E – do centra, F – z centra, atď.). V prípadoch, kedy je v jednom smere viac nástupíšť ako v druhom, na danej zastávke nemusia byť použité písmená za sebou (napr. zastávka Havlíčkova má jedno nástupište smer centrum, dve smerom z centra, takže sa použili písmená A, B, D).

 

Nová a presnejšia identifikácia jednotlivých nástupíšť pomôže cestujúcim uľahčiť orientáciu v MHD. ZDROJ: imhd.sk

„Cestujúci si môže konkrétne označenie nástupišťa zistiť v cestovných poriadkoch na našich stránkach, vo vyhľadávači spojení, na virtuálnej zastávkovej tabuli na svojom smartfóne a čoskoro si bude môcť zistiť polohu konkrétneho nástupišťa aj na mape,“ zdôrazňuje imhd.sk. V súčasnosti sú v cestovných poriadkoch uvedené označenia nástupíšť len pri tých zastávkach, ktoré už sú vybavené novými označníkmi, alebo nimi budú v najbližšom čase vybavené. Označenia nástupíšť sa pri vyhľadávaní spojení zobrazujú len v prípadoch, ak sú dané nástupištia už vybavené novými označníkmi, alebo nimi budú vybavené v najbližšom čase. O informácie k zmene označenia zastávok MHD v Bratislave sme požiadali Martina Chlebovca, hovorcu Dopravného podniku.

 

Nová a presnejšia identifikácia jednotlivých nástupíšť pomôže cestujúcim uľahčiť orientáciu v MHD. ZDROJ: imhd.sk

Dopravný podnik začal s vymieňaním označenia jednotlivých liniek MHD na svojich zastávkach. Podľa medializovaných informácii jedným z argumentov výmeny starého označenia liniek bolo, že  staré „označníky“ svojou výraznou farbou a zastaraným dizajnom prispievajú k vizuálnemu smogu. Čo si má bežný obyvateľ Bratislavy pod týmto výrazom „vizuálny smog“ predstavovať a myslíte si, že to je práve tá najdôležitejšia vec, ktorá trápi ľudí cestujúcich MHD v Bratislave?

“Výmena pôvodného označenia zastávok – tzv. označníkov, ktoré cestujúcim slúžili aj viac ako tridsať rokov a pre svoju výraznú farbu a zastaraný dizajn prispievali k vizuálnemu smogu,  začala pred dvoma rokmi. Vizuálny smog je termín označujúci presycovanie verejných priestorov reklamou a vizuálnymi prvkami, ktoré pôsobia v uliciach rušivo. Ide o jeden z dlhodobých problémov hlavného mesta, ktorý sa postupom času mení a prvky verejného priestoru sa stávajú regulované, systematizované a definované pravidlami z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy. K výmene starých označníkov MHD pristúpil Dopravný podnik Bratislava aj pre unifikáciu označenia zastávok v rámci Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Cestujúci v Bratislavskom kraji po novom rozpoznajú zastávku hromadnej dopravy na základe jednotných vizuálnych prvkov. Nové značenie ponúka okrem emblému vozidiel, čísel liniek, názvu zastávky aj informácie o smere jazdy linky a písmenové označenie nástupišťa tak, ako je to bežné v iných svetových metropolách. Okrem toho je na menších zastávkach súčasťou označníka nová zasklená vitrína, vďaka ktorej už cestovné poriadky nemoknú a ostávajú trvácnejšie.

 

Nová a presnejšia identifikácia jednotlivých nástupíšť pomôže cestujúcim uľahčiť orientáciu v MHD. ZDROJ: imhd.sk

Z akého dôvodu sa dopravný podnik rozhodol k tak radikálnej zmene, keďže označenie liniek MHD je úplne iné a zároveň ďaleko menšie ako pôvodné?

Veľkosť označníkov na zastávkach MHD je normalizovaná Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (STN 73 6425). Z normy je odvodená aj veľkosť jednotlivých segmentov. Keďže po novom sú na označníkoch uvedené aj ciele liniek, a teda obsahujú viac informácií než doteraz, musel byť na tento účel vytvorený priestor miernou úpravou čísel liniek. Napriek tomu, že sú čísla liniek o poznanie menšie, tak nosné linky sú farebne rozlíšené a jednotnou farbou označené v cestovných poriadkoch aj schémach, čiže je možné už z diaľky rozoznať, o akú linku ide. Dopravný podnik Bratislava tak oproti minulosti poskytuje výrazne viac informácií pre uľahčenie cestovania.

Aké boli náklady na výmenu označenia liniek na všetkých zastávkach MHD v Bratislave?

Náklady na výmenu 1400 kusov označníkov v celom meste vrátane vitrín predstavujú dokopy 1,9 milióna EUR, pričom práce sú realizované priebežne od roku 2020 doteraz. Ide o sumu, ktorá je výsledkom verejného obstarávania a Dopravný podnik Bratislava túto výmenu financuje prostredníctvom kapitálového transferu hlavného mesta.