Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

Rana pre podnikateľov. Zatvárajú sa hotely, obmedzujú služby v gastronómii, cestovnom ruchu aj v športe

Odborníci navrhujú obmedzenia hromadných podujatí i vstupov do obchodov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Pre stále zhoršujúcu sa pandemickú situáciu na Slovensku, ktorá už výrazne ovplyvňuje nemocnice, navrhlo konzílium odborníkov sériu opatrení. Odborníci navrhujú prácu v režime OTP, hromadné podujatia chcú obmedziť len pre zaočkovaných a do neesenciálnych obchodov a nákupných centier navrhujú umožniť vstup len očkovaným či po prekonaní ochorenia COVID-19. Návrhy konzília po utorkovom rokovaní vlády predstavil premiér Eduard Heger (OĽANO).

 

Športové súťaže navrhujú odborníci v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia a v OTP režime len pre profesionálnych športovcov. Čo sa týka ubytovania, platiť by mal tiež tento režim, avšak v čiernych okresoch nebudú hotely a penzióny otvorené pre nikoho. “Wellness centrá a akvaparky len v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia a ubytovacie zariadenia, okrem čiernych okresov, iba v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia. V čiernych okresoch neumožníme ani očkovaným a ani po prekonaní,” povedal predseda vlády s tým, že so všetkými návrhmi súhlasí. Zapracovať sa majú do COVID automatu. Vo štvrtok (18. 11.) má podľa premiéra opatrenia schváliť vláda.

Situácia v slovenských nemocniciach je podľa Hegera pre pandémiu kritická. Do tejto situácie sme sa dostali najmä preto, lebo sa nedodržiavajú opatrenia v COVID automate,” vysvetlil predseda vlády. Krajina sa, ako tvrdí, dostala do takého vážneho stavu, že najbližšie tri týždne je potrebné výrazné sprísnenie, aby sa upokojila a stabilizovala situácia v nemocniciach. “Ak toto pritvrdenie nebude postačujúce a budeme vidieť, že ľudia opatrenia nedodržiavajú, a nápor na nemocnice sa bude zvyšovať, budeme musieť ešte pritvrdiť,” skonštatoval Heger.

 

Odborníci navrhujú obmedzenia hromadných podujatí i vstupov do obchodov. Zdroj: Zoznam.sk

Vláda si podľa neho uvedomuje, že sú podnikatelia v gastronómii, v cestovnom ruchu či vo sfére fitnes, ktorí sú zasiahnutí najmä v čiernych okresoch. Ministerstvo dopravy má podľa premiéra schému, z ktorej podnikatelia môžu čerpať. “Pracujeme na tom, aby do tejto skupiny spadalo aj fitnes. V čiernom okrese sú totiž zatvorené,” podotkol. Deklaruje, že ak sa situácia zlepší skôr, vláda nebude otáľať, rovnako však bude postupovať pri jej zhoršení. “Konzílium a ministerstvo zdravotníctva bude monitorovať situáciu na dennej báze,” podotkol Heger.

Členka konzília odborníkov Alena Košťálová upozornila, že Slovensko smeruje pre aktuálnu situáciu okolo nového koronavírusu k humanitárnej kríze. Epidemiologická situácia je podľa nej mimoriadne vážna a ak sa “nezabrzdí”, môže dôjsť k tomu, že pacientov s ochorením COVID-19 nebudú môcť do nemocníc prijať. Odborníci vyzývajú ľudí, aby sa proti ochoreniu dali zaočkovať.