Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Realitná bublina PRASKLA! Ceny nehnuteľností konečne KLESAJÚ: Vieme, čo OČAKÁVAŤ, aj čo to znamená pre ľudí

Ceny nehnuteľností začali klesať, nekontrolovateľný predaj sa zastavil. Zdroj: FB / Dúbravka - mestská časť Bratislavy

BRATISLAVA – Bývanie, reality, úvery, hypotéky, pôžičky. Päť vecí, ktoré na Slovensku ešte pred pár mesiacmi boli mimoriadne lukratívnym biznisom. Kupovalo či predávalo sa všetko za extrémne ceny. No vojnový konflikt na Ukrajine, rast cien, rekordná inflácia a zdražovanie veľkú realitnú bublinu spomalili či dokonca úplne zastavili.

 

Ako povedal Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, na ich oficiálnej stránke, trh sa zmenil. Jeho spomalenie a zníženie dopytu po kúpe nehnuteľností zaznamenali totiž vo väčšine regiónov Slovenska. Ceny nehnuteľností rástli od roku 2019 rádovo v desiatkach percent, no v súčasnosti je tu evidentný opačný efekt. Stagnácia až dokonca pokles cien. Návrat do reality ukazuje medzikvartálny rast ponukových cien nehnuteľností na úrovni 1,6 percenta. „To nám napovedá, že trh čaká v najbližšom období stabilizácia ponukových cien. Ďalšie rapídne nárasty sa už očakávať nedajú. Ceny starších nehnuteľností dosiahli svoje maximum, ktoré v najbližších  šiestich až ôsmich mesiacoch nebude prekonané,“ povedal Viktor Obtulovič, odborník na reality FinGO.sk na stránke asociácie realitných kancelárií. Navyše ak ste ešte začiatkom roka predali nehnuteľnosť do jedného týždňa, najviac mesiaca, dnes môžete byť radi, ak sa vám to podarí do troch mesiacov.

Dôvody sú prozaické. Zvýšenie úrokových sadzieb, zhoršenie dostupnosti hypotekárnych úverov, rekordná inflácia, zdražovanie, slabšia finančná kondícia spoločnosti. „Predaj sa spomalil, čo môžu potvrdiť aj katastrálne úrady. Klienti si viac vyberajú nehnuteľnosť, hypotéky sa schvaľujú dlhšie a kupujúci viac rozmýšľajú, či sa zadlžiť pri aktuálnych podmienkach v bankách,“ skonštatoval Róbert Ondriáš, prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska pre stránku realitných kancelárií. Kúpna cena nehnuteľností je na mŕtvom bode a veľmi reálne je, že ceny pôjdu v najbližších mesiacoch dole. „Už v súčasnosti sme zaznamenali korekciu cien niektorých ponúkaných nehnuteľností. Vo väčšine prípadov však išlo o zreálnenie nereálnych očakávaní predávajúcich starších nehnuteľností, ktorí kalkulovali s budúcim medziročným zvýšením cien o 20 percent a viac, čo sa v najbližšom období nezopakuje,“ hovorí Palenčár.

 

Ceny nehnuteľností začali klesať, nekontrolovateľný predaj sa zastavil. ZDROJ: Štatistický úrad

Aj Ondriáš naznačuje, že ceny všetkých typov nehnuteľností klesajú, niekde od päť až do desať percent. Až na novostavby. „Na realitných portáloch už pozorujeme mierne zľavy vo výške tri až sedem percent, pri niektorých ponukách až 10 percent z pôvodnej ceny,“ dodal Obtulovič na stránke Národnej asociácie realitných kancelárií. Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika, ceny realít na Slovensku najviac rástli posledné dva roky, keď zdražovanie prekonalo 20 percent ročne. „Táto situácia na prvý pohľad evokuje, že najmä pri bytoch máme cenovú bublinu, teda ceny výrazne vyššie, ako je reálna hodnota. Myslím si však, že v najbližších mesiacoch nezažijeme prudký pokles cien,“ skonštatoval Bulík.