Regióny Bratislava Banská Bystrica

Renomovaného advokáta podmienečne odsúdili na tri roky, vysokú pokutu a zakázali mu vykonávať advokátsku činnosť

Súd odsúdil advokáta Alexandra Fila na podmienku, rozsudok je právoplatný. Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Dlhoročného advokáta Alexandra Fila, obžalovaného zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny takáčovcov, odsúdil v utorok Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, na trest odňatia slobody na tri roky. Výkon trestu mu podmienečne odložil na skúšobnú dobu štyri roky. Filo urobil vyhlásenie o vine a vzdal sa práva na odvolanie. Rozsudok je právoplatný.

 

Špecializovaný trestný súd advokátovi zároveň uložil finančný trest 10.000 eur, na štyri roky mu zakázal vykonávať advokátsku činnosť a nesmie sa stretávať s osobami, ktoré boli účastné na trestnom čine. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek ocenil postoj obžalovaného, ktorý urobil vyhlásenie o vine. Aj on sa vzdal práva na odvolanie. Podľa prokurátora sa Filo len minimálnou mierou podieľal na trestnom čine. Došlo k nemu zhruba pred 15 rokmi. “V jeho prípade išlo o jednorazovú pomoc. Dnes už odsúdený bol uznaný za vinného z podpory zločineckej skupiny, ktorá vyvstala z činnosti, ktorej sa dopustil spolu s ďalšou osobou. O jej vine nebolo ešte právoplatne rozhodnuté, je to tiež advokát. Išlo o postup, ktorým bolo docielené zmenenie pôvodnej výpovede osoby, ktorá usvedčovala členov zločineckej skupiny. Následne bola stíhaná za krivú výpoveď. Časťou pomoci odsúdeného bolo aj to, že jej doniesol finančné prostriedky, ktorými si vyplatila vlastný peňažný trest,” konštatoval Šúrek.

Obhajca Rastislav Palovič sa pre médiá nemohol vyjadriť. “Klient mi nedal súhlas, aby som verejne hodnotil priebeh hlavného pojednávania. Pán Filo je od dnešného dňa súkromnou osobou a momentálne má povinnosti vo vzťahu k svojim klientom a k Slovenskej advokátskej komore,” reagoval Palovič.