Regióny Bratislava

Ročnú električenku si počas týždňa mobility kúpilo vyše tisícky ľudí. Marketingový ťah vytiahol ľudí z áut

zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ročné predplatné cestovné lístky Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) si počas týždňa mobility kúpilo vyše 17-tisíc cestujúcich. Informoval o tom hovorca Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Miroslav Staník v tlačovej správe. Od 16. septembra do konca mesiaca boli ceny lístkov nižšie. Tento marketingový ťah považuje BID, ktorá je koordinátorom IDS BK za úspešný, keďže splnila svoj cieľ vytiahnuť ľudí z áut.

“Našim cieľom bolo vytvoriť také podmienky pre cestujúcich, aby verejnú dopravu využívali nielen počas jedného týždňa, ale aby natrvalo prestúpili z áut do verejnej dopravy,” vysvetlila generálna riaditeľka BID Zuzana Horčíková. Práve pre dosiahnutie tohto cieľa zvolili dopravcovia tento rok iné opatrenia ako počas minulých období, kedy počas európskeho týždňa mobility mohli ľudia cestovať zadarmo, keď sa preukázali vodičským preukazom.

“Častejšie a trvalé využívanie mestskej hromadnej dopravy je jedinou možnosťou, ako predísť dopravnému kolapsu v meste a urobiť všetkým Bratislavčankám a Bratislavčanom pohyb po meste znesiteľnejším,“ doplnil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Ako ďalej uviedol Staník, najviac predplatných lístkov predali s platnosťou pre zóny 100 a 101, teda pre celú Bratislavu. Počas trvania akcie ich predali vyše 16-tisíc. Od 16. septembra znížili aj ceny cestovných lístkov v mobilnej aplikácii IDS BK, a to o 10 percent. “Táto úprava je trvalá a prejavila sa v náraste predaja cestovných lístkov cez appku,” vysvetlil Staník s tým, že za september takto predali vyše 186-tisíc lístkov, čo je zatiaľ rekord.

Systém integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji spočíva v tom, že cestujúci môžu využívať viacerých dopravcov zakúpením jedného cestovného lístka. Do IDS BK sú zapojení dopravcovia Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), Dopravný podnik v Bratislave (DPB), Slovak Lines a RegioJet. Tento systém rozširuje svoje geografické hranice od leta aj do iných krajov Slovenskej republiky. Od 1. augusta je do systému IDS BK zapojený aj železničný uzol Trnava. Cestujúci sa tak jedným cestovným lístkom dostane z Trnavy do Bratislavy a môže sa pohybovať aj vo všetkých zónach Bratislavy.