Regióny Bratislava

ROZHODNUTÉ! Bývalí policajní funkcionári z kauzy OČISTEC IDÚ NA SLOBODU

Exšéf policajtov Tibor Gašpar smeruje namiesto do väzby na slobodu. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Bývalí policajní funkcionári z kauzy Očistec pôjdu na slobodu. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, senát na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 26. októbra, ktorým bolo okrem iného rozhodnuté aj o zamietnutí návrhu prokurátora na predĺženie lehoty väzby stíhaných pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iných skutkov.

 

„Senát dospel k záveru, že napadnuté rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu je vydané v súlade so zákonom a nezistil u obvinených zákonné dôvody na predĺženie lehoty väzby, ktorá im končí 5. novembra,” vysvetlila hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. Na slobodu tak idú exriaditeľ policajtov Tibor Gašpar, bývalý šéf NAKA Peter Hraško, exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, ako aj bývalí policajní funkcionári Mariáni Zetocha a  Milan Mihálik. Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú napríklad zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Tibor Gašpar.
Tibor Gašpar. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Sudca Špecializovaného trestného súdu zamietol minulý týždeň predĺženie väzby pre exriaditeľa policajtov Tibora Gašpara v kauze Očistec. A tak bolo dosť možné, že sa dostane na slobodu. Na pojednávaní prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry použil nahrávku z chaty ako nový dôkaz na predĺženie väzby. Rovnako sudca rozhodol aj v prípade bývalého šéfa NAKA Petrovi Hraškovi, exriaditeľovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi, ako aj bývalým policajným funkcionárom Mariánovi Zetochovi i Milanovi Mihálikovi. Vo väzbe teda mali ostať do 5. novembra. Prokurátor  podal voči rozhodnutiu sťažnosť, do tohto termínu teda musel o väzbe rozhodnúť Najvyšší súd SR. „Návrhom, ktoré prokuratúra v tomto štádiu konania predložila sudcovi pre prípravné konanie, nebolo vyhovené. Avšak, využil som opravný prostriedok a podal som sťažnosť voči všetkým výrokom, ktoré sa týkali nevyhovených návrhov. V blízkej dobe bude o nich rozhodovať Najvyšší súd SR,“ uviedol vtedy prokurátor ÚŠP Michal Šúrek.

Na slobodu sa teší aj exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. Zdroj: archív zoznam.sk

Návrh na predĺženie väzby obsahoval aj prepisy obrazovo-zvukových záznamov, ktoré majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, obhajcom Marekom Parom, podnikateľom Miroslavom Bödörom a synom Tibora Gašpara na poľovníckej chate. Podľa Gašparovho právneho zástupcu Mareka Paru sa sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu venoval i prepisom spomínaných obrazovo-zvukových záznamov. Ozrejmil, že podľa súdu má disciplinárnu zodpovednosť niesť on ako obhajca a nie obvinení. Dodal tiež, že nahrávky sa odovzdali médiám, ale nie súdu, čo považuje za absurdné.

Akcia Očistec

Tibor Gašpar bol zadržaný v rámci minuloročnej akcie NAKA Očistec spoločne s ďalšími bývalými vysokopostavenými policajnými funkcionármi. Boli medzi nimi napríklad exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, bývalý šéf NAKA Peter Hraško, niekdajší šéf národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník a iní. V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie.