Regióny Bratislava Top Rozhovory

ROZHOVOR Analytik Mesík: Ivermectin na internete za 95 euro je šialenstvo, ale …

Juraj Mesík. Zdroj: FB

BRATISLAVA – V žiadnom regióne na Slovensku nie je liečiva ivermectin, ktorý schválil rezort zdravotníctva, dostatok. A keď sa aj objaví, je z neho podpultový tovar, ktorý sa hneď rozchytá. Podľa analytika a lekára Juraja Mesíka na Slovensku je umelo udržiavaný nedostatok tohto liečiva. Ak štát podľa neho dováža desiatky miliónov zbytočných testov, rúšok a posiela armádne lietadlá na dovoz neschválených vakcín, nemal by byť najmenší problém doviesť povedzme pol milióna balení ivermectinu.

 

Vyzvali ste ľudí, aby vám písali, či je liečivo ivermectin dostupné v slovenských lekárňach. Čo ste zistili?

– Množstvo ľudí na Slovensku má stále obrovský problém dostať sa k iveremctinu. Hlavný problém je, že je ho v lekárňach nedostatok. Akonáhle ho dostali, veľmi rýchlo sa po ňom „zľahla zem“ – ľudovo povedané, rozobral sa pod pultom. No a k tomu majú mnohí ľudia problém presvedčiť svojich lekárov, aby im ho predpísali, pretože anti-ivermectinová propaganda v niektorých slovenských médiách lekárov, ktorí neštudujú svetovú literatúru, vyľakala. Vo veľkým mestách to je riešiteľné, pacienti môžu takého lekára opustiť. Ale v malých mestách a na vidieku sú ľudia úplne bez možnosti výberu. Tí sa potom musia účinne liečiť sami, alebo riskovať, že skončia v nemocnici. Čo je to posledné, čo dnes potrebujete.

V ktorom regióne Slovenska je ho dostatok a naopak, kde ho nie je možné zohnať?

– Neviem o žiadnom regióne, kde by bolo ivermectinu dostatok. Budem veľmi rád, ak mi čitatelia pošlú správu že u nich je, ale stretávam sa len s opačnými informáciami – a často so zúfalstvom.

Všeobecní zdravotná poisťovňa tvrdí, že liek by mal byť uhrádzaný poisťovňou. Je to naozaj tak?

– Áno, pokiaľ na ivermectin dostanete recept a vo vašej lekárni ho majú, je skutočne uhradený poisťovňou. Je to lacný liek. V Egypte stojí balenie pre dvoch 90 centov, v našich lekárňach okolo 6-7 eur, podľa veľkosti balenia, ale zaplatí vám to poisťovňa.

Na internete sú inzeráty a ľudia ponúkajú balenie ivermectinu 8X6 za 95 eur. Nie je to šialená suma?

– Je. Ale štát, ktorý dokázal nakúpiť za stovky miliónov eur desiatky miliónov zbytočných testov, a poslať armádne lietadlá po neschválenú vakcínu, aby sa pred nimi mohli hlavní autori najväčšej národnej tragédie od druhej svetovej vojny odfotiť, zahnal ľudí do kúta. Keď sa máte rozhodnúť medzi vyvalením sto eur za liečbu, o ktorej veda vie, že je vysoko účinná, alebo rizikom, že váš otec, matka, súrodenec či partner skončí v nemocnici, na JIS-ke alebo na cintoríne, asi by ste tiež tú stovku špekulantom zaplatili.

Nie je trestné predávať lieky na internete?

– To je otázka pre právnikov – predpokladám, že je. Ale na Slovensku sa v súvislosti so zbytočnou smrťou už aj oficiálne viac ako 8000 ľudí nevyšetrujú ani oveľa – oveľa vážnejšie zločiny, ako je predaj liekov na internete. Pre tých, čo takto ivermectin kupujú, je najviac stresujúca neistota, že nevedia, či za svoje peniaze dostanú naozaj liek. Každý by si ho radšej kúpil v oficiálnej lekárni, ale keď ľudia nemajú šancu a bojujú o životy svojich blízkych…

Vznikajú tak na Slovensku skupiny a špekulanti, ktoré idú bohatnúť na nešťastí druhých?

– Samozrejme! Tie zďaleka najziskovejšie skupiny sú ale v priamom napojení na Matovičovu vládu a verejné financie.
Viete poradiť ľuďom, ako sa môžu dostať k tomu liečivu, keď mu veria a chcú ho mať doma pre prípad, že by boli pozitívne testovaní na covid?

Na Slovensku momentálne vieme oficiálne o 60 000 aktívnych prípadoch covidu, reálne je ich podstatne viac, povedzme že 100 000. Pri včasnej liečbe potrebujete na vyliečenie jedného chorého v priemere jedno balenie ivermectinu, ale obézni a ťažko chorí môžu potrebovať aj tri. Na toto obrovské množstvo pacientov bolo zatiaľ do lekární dovezených niekoľko desiatok tisíc balení – a aj z tých sa veľká časť rozobrala medzi známymi. Nielen na liečbu chorých a aktívnu profylaxiu ohrozených, ale aj do rezervy. Výsledok je pretrvávajúci hlboký nedostatok ivermectinu na Slovensku. Je to umelo udržiavaný nedostatok: štát, ktorý dováža desiatky miliónov zbytočných testov, rúšok a posiela armádne lietadlá na dovoz neschválených vakcín, by nemal najmenší problém doviesť povedzme pol milióna balení ivermectinu. Ale zdá sa, že nedostatok lacného a vysoko účinného liečiva im vyhovuje.

Aké majú teda možnosti Slováci?

– Za týchto okolností majú občania len niekoľko možností. Tlačiť vytrvalo a tvrdo na Matovičovu vládu, aby ivermectin doviezla v skutočných, nie symbolických množstvách . Tlačiť, aby bol v lekárňach dostupný aj bez predpisu. Tak ako povedzme aspirín alebo vitamín D a tak, ako je to v mnohých krajinách na svete. Ďalej si ho ľudia môžu zháňať v Rakúsku či v Nemecku – ale za drahé peniaze. Môžu si ho kupovať na internete, s rizikom, že ak si ho kúpite z Indie alebo z inej krajiny mimo EÚ, skonfiškujú vám ho štátni colníci. Alebo si môžu zohnať aspoň veterinárny ivermectin, lebo našťastie, keď už nie pre občanov Slovenskej republiky, tak aspoň pre dobytok, kone a hydinu ho tu nejaký stále máme.