Regióny Bratislava Top

ROZHOVOR s DÁRIUSOM RUSNÁKOM: Guláš okolo brankárov a odchod Skalického zo šampionátu boli absurdné veci

Smutní slovenskí hokejisti po prehre 1:6 vo štvrťfinálovom zápase USA - Slovensko na majstrovstvách sveta v Rige. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Slovenská hokejová reprezentácia po rokoch v Lotyšsku konečne postúpila zo základnej skupiny na majstrovstvách sveta do štvrťfinále, no tam sa jej cesta skončila. S USA sme prehrali 1:6 a sen o medailách ostal iba na papieri. Aký bol šampionát, zloženie reprezentácie, absurdný prípad Skalický, nezmyselné a nepochopiteľné rošády okolo brankárov – tak aj to boli témy, o ktorých sa Zoznam.sk rozprával s legendárnym československým hokejistom a kapitánom majstrov sveta z roku 1985 Dáriusom Rusnákom.

 

„Celý čas si pred majstrovstvami sveta pripravujeme Hudáčka ako brankársku jednotku a potom dôležité zápasy odchytá Húska, veď ten prvý gól proti Američanom bol jeho. Aj keď za ďalšie góly nemohol, ale v tíme to musí inak fungovať. Nie, že sa niečo povie pred šampionátom a potom platí niečo iné. To vplýva na psychiku hráčov a celého mužstva,“ začal hodnotenie štvrťfinálového duelu s USA Dárius Rusnák. “My sme hrali výborne proti Rusom, aj proti Bielorusom prvú tretinu, ale z turnaja sme mali a mohli vyťažiť viac, lebo celý turnaj bol aký si zvláštny. Hráči z NHL a kvalita tých najlepších hráčov chýbala, všetkým tímom. Ešte Američania mali väčšinu hokejistov z NHL, ale nie z prvých útokov, tiež to boli hráči druhého sledu, takže šanca na výraznejšie umiestnenie bola veľká,” dodal Rusnák na úvod.

 

Legenda kanadského hokeja Mark Messier (vľavo) a Dárius Rusnák pred vyhodnotením najlepších hráčov stretnutia Česko – USA na MS v Bratislave. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Aké bolo štvrťfinále s USA?

– Už pred zápasom som tvrdil, že je to veľmi ťažký súper, ktorý vynikajúco korčuľuje. Ak my nedokážeme s ním v tomto smere udržať krok, tak nemôžeme vyhrať. Hráči USA boli nielen skúsenejší, ale aj efektívnejší vo všetkých formáciách. Nám zahral opäť iba jeden útok Róbert Lantoši – Peter Cehlárik – Marek Hrivík, čo je na štvrťfinále málo. Na majstrovstvách sveta potrebujeme minimálne tri „lajny“ a jednu udržiavaciu. A to nemáme. Veľa hráčov malo výborný začiatok turnaja, ale potom ich výkonnosť padala. Ako by to bolo tým, že nevládzu. Že nie sú fyzicky optimálne pripravený na tak ťažké zápasy.

Ovplyvnilo zranenie Branislava Konráda naše zápasy s Českom alebo USA? Očakávalo sa, že jednotkou bude Július Hudáček, ale prednosť dostal Adam Húska?

– Veď to je tá najväčšia tragédia, ja som hovoril aj pred šampionátom, že Hudáček má byť naša brankárska jednotka. Dobre, tréneri sa rozhodli pre Konráda, ale potom nemôžu tréneri tak šachovať s Hudáčkom, ako šachovali. On mal mať istotu, že bude prvým brankárom a tú mu vedenie mužstva nedalo.

Je to chyba iba Craiga Ramsyho alebo celého realizačného tímu, že sa nevedeli rozhodnúť pre Hudáčka, ako brankársku jednotku?

– Šéfom je Ramsay, on rozhoduje o všetkom. Aké veci mu navrhovali jeho asistenti, to neviem, ale rozhodnutie padá v tejto veci jednoznačne na Ramsayho.

 

Zľava Juraj Slafkovský, Kristián Pospíšil, tréner Craig Ramsay a Adam Liška počas zápasu na majstrovstvách sveta v Rige. FOTO TASR – Jaroslav Novák

 

Vidíte nejaký herný progres pri reprezentácii, odkedy je jej trénerom Ramsay?

– Jediný progres čo je, že núti hráčov aby napádali protihráčov. Ale treba brať do úvahy aj druhé mužstvo. Je tam veľa taktických chýb. Prínos bol v nominácii mladých hráčov, ale my sme nemohli čakať, že Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Samuel Kňažko, Martin Faško – Rudáš budú rozhodovať zápasy. Že budú hrať ako v prípravných dueloch, majstrovstvá sveta sú úplne niečo iné. To sa aj potvrdilo, že tá neskúsenosť bola veľká. Ja by som vytiahol iba napríklad Slafkovského, ktorý je veľký talent, ale zatiaľ neodohral ani jeden zápas medzi mužmi. Až teraz v Lotyšsku. Takže výber hráčov nebol pred šampionátom najlepší, lebo treba zvažovať aj takéto veci.

Aký máte názor na odchod Pavla Skalického zo šampionátu, ktorý odišiel na vlastnú svadbu? 

– Považujeme to za absolútne zlyhanie celého realizačného tímu a vôbec netuším, kto o tom rozhodoval. Či Ramsay, jeho asistenti, generálny manažér alebo prezident. Že sa dohodli so Skalickým o odchode v polovici majstrovstiev sveta. Predstavte si, že by sme teraz postúpili a on by tam nebol. Už teraz proti USA jednoznačne chýbal. Veď ak mal v sobotu svadbu ešte vo štvrtok mohol hrať. To je niečo neskutočné.

Na čo ho potom do Lotyšska vôbec brali?

– Veď to ja vôbec nechápem, čo je to za logiku a dohody. Keď mám ísť na majstrovstvá sveta tak týždeň nikoho nezabije, keď by si to aj preložil. To, že bude šampionát v júni vedeli všetci rok dopredu. Skalický nám totiž veľmi chýbal, lebo to bol bojovník, ktorý vybojoval množstvo pukov v osobných súbojoch. Až teraz som si vlastne uvedomil, že tréneri nenechali hrať Kristiána Pospíšila so Skalickým, lebo vedeli, že Skalický odíde. Ale to nikomu nepovedali.

Toto asi Miroslav Šatan s Ramsayom ťažko vysvetlia, že Skalického potrebovali iba na šesť zápasov. Dá sa to vôbec?

– Určite, že sa to budú snažiť vysvetľovať, ale ako to vysvetlia, tak to si aj aj ja veľmi rád vypočujem.